Allt fler svenskar väljer den nya metoden för att kunna sova på natten

2021 09 26

Sedan det receptfria sömnmedlet melatonin började säljas på apoteket i fjol har åtgången rusat och bara i augusti månad köpte svenska folket melantonin för hela 27 miljoner kronor.

Det rapporterar TT enligt SvD och mängden inrapporterade biverkningar är liten enligt Sömnforskaren tillika kliniska farmakologen Jan Hedner vid Sahlgrenska Akademin i Göteborg.

Ingen risk för beroende

– Det kan förekomma att patienter upplever trötthet eller dåsighet dagen efter, säger han enligt SvD.

Enligt 1177.se kan melatonin fungera om man har svårt att somna, vaknar ofta och har svårt att somna. Läkemedlet har enligt 1177 ingen risk för beroende men ska bara användas en kortare tid.

Så funkar det

Melatonin är ett hormon som utsöndras från tallkottkörteln under den bakre delen av hjärnan och utsöndringen av melatonin påverkas av ljuset så att halterna är högre på natten och lägre på dagen. Det har en stor betydelse för att reglera dygnsrytmen.

När man blir äldre

Enligt 1177 sjunker halten melatonin nattetid när man blir äldre och då kan det för en del personer fungera att använda läkemedel med melatonin för att kunna sova bättre.

Två varianter

Sömnforskare Jan Hedner förklarar för TT att det finns två typer av sömnstörningar där melatonin kan aktualiseras.

🔸 Insomni – När man har svårt att somna eller vaknar tidigt på morgonen. Cirka 30 % av svenska folket lider av insomni periodvis och upp till 10 % kroniskt

🔸 Dygnsfassyndrom - Kronisk inbyggd jetlag som gör att man har svårt men dygnsrytmen. Drabbar särskilt unga vuxna som sitter sent vid dataskärmen.

ANALYS

Vid sömnproblem bör man dock alltid börja med att gå igenom de vanligaste orsakerna som här listas av Capio:

▪Få mycket dagsljus på förmiddagen och dagen

▪Motionera dagtid

▪Motionera inte för sent på kvällen

▪Aktivera dig dagtid med lustfyllda saker

▪Var försiktig med att sova dagtid och gör det i så fall max 20 minuter

▪Undvik kaffe, te och cola

▪Lös bekymmer inför morgondagen

▪Undvik alkohol innan du ska sova

▪Undvik att röka och snusa

▪Undvik fet och mäktig mat för sent på kvällen

▪Slappna av innan du lägger dig

▪Stäng av mobilen

▪Ha sovrummet tyst, mörkt och svalt

▪Titta inte på klockan om du vaknar på natten

▪Undvik digitala skärmar

▪Gå upp i tid på morgonen

Foto: J. Street

[yop_poll id="668"]

JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen