Stor förändring i Pfizers effektivitet mot viruset

2021 07 07

Allt fler som fått Pfizers vaccin smittas ändå av coronaviruset och även fullvaccinerade insjuknar.

Det konstaterar myndigheterna i Israel rapporterar Financial Times och Haaretz. Pfizers effektivitet mot coronaviruset har tidigare varit 94 % men nu har effektiviteten sjunkit till 64 % med anledning av deltamutationen enligt studier i Israel som kommit mycket långt med vaccineringen.

Den nya deltavarianten sprids snabbt över världen och har även fått en betydande spridning i Sverige.

Viktig ljuspunkt

Antalet smittfall har ökat i Israel som tog bort restriktionerna 1 juni. Från att tidigare ha legat bakom 60 % av alla nya fall i Israel har deltavarianten nu ökat till 90 % av alla nya fall och totalt har antalet fall dubblerats den senaste veckan.

Den stora ljuspunkten är att Pfizer fortfarande är 93 % effektiv mot allvarlig sjukdom och mot att tvingas söka sjukhusvård. Även brittiska myndigheter har konstaterat att vaccin är mindre effektivt mot deltavarianten. Astras vaccin uppge skydda ännu sämre mot deltavarianten enligt brittiska studier.

ANALYS

Man är oändligt tacksam över världens forskare och vetenskapsexpertis som fått fram de olika vaccinen. 64% skydd är mycket mer än 0 % skydd och det allra viktigaste är ju att man inte blir allvarligt sjuk och tvingas söka sjukhusvård. Och där är Pfizers effektivitet fortfarande väldigt hög även mot deltavarianten.

[yop_poll id="324"]

28 januari 2026

Gmail-användare varnas – ”Väldigt viktigt att kolla detta”

2026 03 02

Cyberkriminella ger sig på Gmail-användare.

De använder sig bland annat av AI för att driva attackerna.

På så sätt har de lyckats ta över mejlkonton och komma över känslig information.

Nu är det “viktigare än någonsin” att kolla Gmail-kontot, rapporterar Forbes.

Kolla kontot

En av de metoder som de cyberkriminella använder sig av just nu är att utnyttja Googles funktion för kontoåterställning.

Mängder av falska säkerhetsmeddelanden eller verifieringsförfrågningar skickas ut i syfte att få Gmail-användaren att ange sina uppgifter och ge bedragaren chansen att få tag på dem.

– När hackare nu siktar in sig på Googles säkerhetskontroll, har denna varning om att se över ditt Gmail-konto aldrig varit viktigare, skriver Forbes.

Börjar med en uppmaning

De falska mejlen ser alltså ut att vara rutinmässiga säkerhetsmeddelanden.

– Det börjar med en uppmaning om att installera Googles verktyg för säkerhetskontroll. Detta fästs sedan på hemskärmen som en progressiv webbapp, som körs i ett eget fönster utan adressfält. Allt är utformat för att se ut och kännas precis som en officiell Google-app.

Det är nu mycket viktigt att Gmail-användare dubbelkollar och trippelkollar att säkerhetsmeddelanden verkligen kommer från Google.

Läs mer: Pensionsmyndigheten varnar Sveriges pensionärer

Google varnar

Även Google har utfärdat en varning.

– En stor andel nätfiske riktar in sig på Gmail-användare i syfte att stjäla deras användaruppgifter, skriver techjätten.

– Det kan stå i meddelandet att du behöver uppdatera användaruppgifterna för Gmail-kontot om du inte vill att kontot ska stängas av.

“Se upp”

Google understryker att användare inte ska stressa – och uppmanar dem till att säkerställa att mejlet kommer från rätt avsändare.

– Se upp för dessa e-postmeddelanden och dubbelkolla alltid att webbadressen är den adress du förväntar dig innan du anger personliga uppgifter eller lösenord.

Läs mer: Biltema går ut med varning till kunder

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


I NATT: Tre Natoländer ger sig in i kriget

2026 03 02

Kriget i Mellanöstern ser ut att eskalera ytterligare.

I ett gemensamt uttalande framhåller Frankrike, Tyskland och Storbritannien att de är redo att vidta svarsattacker mot Iran om det anses nödvändigt.

– Irans vårdslösa attacker har riktat sig mot våra nära allierade och hotar vår militärpersonal och våra civila i hela regionen, skriver Natoländerna enligt AFP.

– Vi kommer att vidta åtgärder för att försvara våra intressen och våra allierades intressen i regionen, fortsätter uttalandet.

Brittisk flygplats attackerad

De europeiska länderna öppnar för ”nödvändiga och proportionella defensiva åtgärder” för att begränsa Irans förmåga att avfyra robotar och drönare.

Samtidigt kommer uppgifter att Iran har attackerat en brittisk militärbas på Cypern. En explosion har rapporterats vid den militära flygplatsen RAF Akrotiri.

Det brittiska försvarsdepartementet bekräftar att det rör sig om en drönarattack.

– Vår beredskap i regionen är på högsta nivå och åtgärder har vidtagits för att försvara vårt folk, framhåller departementet i ett uttalande.

Det finns inga uppgifter om dödsoffer.

LÄS MER: Brittiska stridsflygplan i luften

Trump räknar med dödsoffer

Under natten mot måndag har USA och Israel fortsatt att attackera mål i Iran. Flera nya explosioner har rapporterats i den iranska huvudstaden Teheran under de senaste timmarna.

USA:s president Donald Trump uppger på de militära operationerna i Iran kommer att fortsätta. 

– Stridsoperationerna fortsätter för närvarande med full styrka och kommer att fortsätta tills alla våra mål är uppnådda, säger han i en video som publicerats på Truth Social.

Vidare säger Trump att han förväntar sig fler amerikanska dödsoffer och att varje dödsfall kommer att hämnas.

Det har tidigare rapporterats att tre amerikanska soldater har dödats i iranska motattacker.

LÄS OCKSÅ: Trump-allierad rasar mot Europa – ”Ni är patetiska”

Foto: Military Material resp Sociala medier

Text: Redaktionen