Allt fler köper populära telefoner – kommer inte gå att använda

2024 09 19

Det råder stor efterfrågan på mindre avancerade mobiltelefoner.

Marknadsplatsen Tradera har märkt av en kraftig ökning vad gäller efterfrågan på mindre avancerade mobiltelefoner.

Så kallade “dumbphones”, som inte kan göra mycket mer än att ringa och smsa, är nu heta på marknaden.

Det konstaterar Tradera i ett pressmeddelande.

Kraftig ökning

Tradera förklarar.

– I takt med att fler vill ha ökad enkelhet och minskad skärmtid har intresset för så kallade dumbphones tagit fart. Det handlar om äldre knapptelefoner, som främst erbjuder grundläggande funktioner som samtal och sms. 

– Nu har dumbphone-trenden tagit fart på Sveriges största marknad för second hand och begagnat, då efterfrågan på knapptelefoner som andas retro har ökat kraftigt på Tradera.

33 procent

Bland de mest populära modellerna finns Nokia N92, Ericsson R310S och Nokia 8800 Guld.

Försäljningen av dessa klassiska mobiltelefoner har ökat med 33 procent under 2024 jämfört med 2023, och genomsnittspriserna har stigit med 20 procent enligt Tradera.

Kommer inte gå att använda

Många av de äldre telefonerna använder dock 2G- och 3G-nät.

Dessa nät kommer att släckas de kommande åren, vilket innebär att många “dumbphones” i princip blir oanvändbara.

– Om man har tänkt ha mobilerna till något annat än som prydnad utan faktiskt använda dem, är det viktigt att komma ihåg att i takt med att de svenska 2G- och 3G-näten stängs av kommer mobilerna att bli omöjliga att använda för att ringa, uppger sajten Mobil.

Därför släcks näten

Telia förklarar varför 2G-och 3G-näten kommer att släckas.

– 5G och moderniserad 4G innebär snabbare hastigheter och stabilare uppkoppling än 3G och 2G. De moderna näten är också säkrare och mer robusta.

– För att kunna erbjuda nya tjänster över 5G och 4G behöver vi mer frekvensutrymme. Nedsläckningen av 3G och 2G frigör utrymme för de nyare teknikerna.

Modernare teknik kan även bidra till ett mer klimatsmart samhälle och de nya näten är upp till fem gånger mer energieffektiva än de äldre.

Foto: E. Kalibradov

Text: Redaktionen


JUST NU: 11-årig flicka hittad död

2025 09 28

Den svenska flicka som försvann i Norge har nu hittats död.

På fredagseftermiddagen kapsejsade en turistbåt i Nappstraumen i Lofoten i Norge.

En stor räddningsinsats påbörjades strax därefter – och sedermera inleddes en omfattande sökinsats efter en svensk flicka som saknades.

På söndagseftermiddagen meddelar norsk polis att flickan har hittats död, rapporterar norska VG.

Har hittats död

På söndagen fick polisen hjälp av Kustbevakningsfartyget KV Jarl i sökandet efter flickan. 

Det var de som hittade henne på söndagen.

– Hon hittades tillsammans med styrhytten på cirka 25 meters djup runt klockan 11.45, meddelar polisen.

Den svenska flickan ska ha varit 11 år gammal.

Fortsätter utredningen

Polisens meddelande fortsätter.

– Även om sökandet nu är avslutat, kommer polisen att fortsätta utredningen av fallet. Det är viktigt att utreda för att hitta svar på vad som kan ha orsakat att båten kapsejsade. Polisen kommer att kunna återkomma närmare med status i utredningen under helgen.

Även en räddningsarbetare omkom. 

Under räddningsinsatsen i fredags söktes vattnet av med dykare. 

Räddningsarbetaren Adrian Willyson Brask skadades och flögs till land med helikopter. 

Kort därefter bekräftades det att han hade omkommit.

Det har hänt

En omfattande räddningsinsats påbörjades tidigare i veckan efter att en turistbåt kapsejsade i Lofoten i Norge.

Flera personer räddades – och en av dem som drog ut med sin båt för att hjälpa till var Frode Nygård.

“Flera meter höga vågor”

Frode Nygård vittnar om upplevelsen – och framhåller att det var svåra förutsättningar ute på vattnet.

– Förhållandena var utmanande, det var förstås mörkt och det var flera meter höga vågor och starka vindar, säger Nygård till SVT.

– Jag tänker på dem. Den svenska familjen, och den tragiska olyckan med räddningsarbetaren som omkom under operationen.

Den norska polisen kommer att fortsätta att utreda den tragiska händelsen.

Foto:

Text: Redaktionen


Kina kommer att ställa “massivt” krav på Trump

2025 09 28

Kina förbereder ett tungt krav på USA:s president.

Som bekant har handelsförhandlingar mellan USA och Kina pågått under en tid.

I samband med förhandlingarna kommer nu uppgifter om att Kina kommer att ställa ett “massivt” krav på Trump-administrationen.

Landets ledare Xi Jinping uppges kräva att Trump motsätter sig taiwanesisk självständighet, rapporterar Wall Street Journal.

Källor uppger

Kina jagar som bekant vad de beskriver som “återförening” med Taiwan – som själva inte har något större intresse av att återförenas.

Källor som WSJ har pratat med uppger att Xi Jinping vill att Trump tar avstånd från Taiwan som ett självständigt land.

– Xi Jinping jagar nu sin slutgiltiga vinst, enligt personer med insyn: en förändring i USA:s policy som Peking hoppas skulle kunna isolera Taiwan, rapporterar tidningen.

“Bästa möjligheten”

Trump-administrationen har tidigare framhållit att “vi har länge menat att vi motsätter oss alla ensidiga förändringar av status quo från någondera sida”.

Xi Jinping uppges tro att han kan få Trump att motsätta sig taiwanesisk självständighet då den amerikanska presidenten framför allt vill ha ett handelsavtal med Kina.

Evan Medeiros, en före detta högt uppsatt tjänsteman inom nationell säkerhet i Obama-administrationen och numera professor vid Georgetown University, kommenterar.

– Xi ser sannolikt den kommande perioden av interaktioner med Trump som den bästa möjligheten att försöka dra isär Washington och Taipei, säger Medeiros.

Läs mer: Guldpriset förändras kraftigt

Så ser det ut

Kina ser det självstyrda Taiwan som en utbrytarprovins som så småningom kommer att stå under Pekings kontroll – och har inte uteslutit användning av våld för att ta ön, uppger BBC.

Men Taiwan ser sig självt som åtskilt från det kinesiska fastlandet, med sin egen konstitution och demokratiskt valda ledare.

Råder oro

I många år har internationella världsledare och analytiker oroat sig över att en militär konflikt kan bryta ut mellan Kina och Taiwan.

Det råder även osäkerheter kring hur västvärlden skulle reagera vid en sådan konflikt.

Läs mer: ZELENSKYJ: ”Megadeal” på gång med Trump

Foto: President of Russia Office resp White House Official Photographer

Text: Redaktionen