ALKOHOL: Dyster utveckling i Sveriges grannland

2022 11 30

Allt fler finländare dör i alkoholrelaterade leversjukdomar.

Dödsfallen har ökat kraftigt sedan alkohollagsreformen år 2018, rapporterar Svenska Yle med hänvisning till en rapport från finska Institutet för hälsa och välfärd, THL.

– År 2019 och 2020 dog cirka 160 fler personer per år av alkoholrelaterade sjukdomar och förgiftningar än före lagändringen 2017. År 2020 dog sammanlagt cirka 1 700 personer av dessa orsaker, framhåller THL i ett pressmeddelande.

Framför allt har antalet alkoholrelaterade dödsfall ökat bland unga män i Finland. Sedan 2017 har dödsfallen i gruppen ökat med 22 procent, enligt THL:s statistik.

Lagligt att handla i butik

Alkohollagen som trädde i kraft 2018 höjde bland annat alkoholhalten i drycker som säljs i dagligvaruhandeln från 4,7 procent till 5,5 procent samt tillät försäljning av spritbaserade dryckesblandningar i dagligvarubutiker i Finland.

– Efter reformen ökade alkoholdödligheten mer än alkoholkonsumtionen på befolkningsnivå. Detta tyder på att de som dricker mycket alkohol ökat sin konsumtion mer än andra, säger Pia Mäkelä, forskningsprofessor vid THL. 

Försäljningen har ökat 

Alkoholförsäljningen i Finland har dock ökat sedan lagförändringen. 

Efter alkohollagsreformen ökade detaljförsäljningen av 4,8–5,5 procentig starköl med drygt 600 procent i Finland. Detaljförsäljningen av dryckesblandningar av samma styrka ökade med drygt 500 procent från 2017 till 2019, uppger THL.

– Konsumtionen av andra alkoholdrycker som säljs i dagligvarubutiker, i synnerhet mellanöl, minskade däremot, framhåller institutet.

Avslutningsvis slår THL fast att den totala alkoholkonsumtionen i Finland har ökat med cirka tre procent sedan lagreformen infördes.

– Alkoholskatterna höjdes med 10 procent 2018. I allmänhet minskar skattehöjningarna alkoholkonsumtionen, men 2018 gick det annorlunda. Konsumtionen ökade med en aning trots skattehöjningarna, säger Pia Mäkelä.

Fakta alkoholskadad leversjukdom

- Det finns epidemiologiska data som visat på en övertygande korrelation mellan alkoholkonsumtion per capita och prevalens av levercirros. Alkohol orsakar 50-60 procent av de i Sverige diagnostiserade levercirroserna.

- Överkonsumtion av alkohol leder till fettlever och kan leda till alkoholhepatit och/eller levercirros. En minoritet av de som överkonsumerar alkohol utvecklar levercirros. Tröskeln för utveckling av cirros är lägre hos kvinnor.

- Diagnostiska kriterier för alkoholinducerad leversjukdom saknas. Det finns inga labprovsavvikelser eller histologiska karakteristika som är patognomona för alkoholinducerad leverskada. Inte heller finns det någon definierad gränskonsumtion av alkohol som alltid leder till leverskada.

Källa: Internetmedicin

Foto: M. Thomas

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


15 sep 2026

Sovande jätten har vaknat – svenska resenärer uppmanas

2026 09 15

Den “slumrande  jätten” i Italien har återigen vaknat till liv.

Mount Etna, Europas största aktiva vulkan, hann knappt somna om innan den återigen vaknade och började spy ut rök fyra kilometer upp i luften.

Under måndagen fick vulkanen på Sicilien ett nytt utbrott vilket inledningsvis fick flygplatsen i Catania att stoppa all flygtrafik till klockan 16. Det stoppet har nu förlängts till klockan tio på tisdagen, enligt Daily Express.

– Passagerare uppmanas att kontrollera statusen för sin flygning med sina flygbolag innan de beger sig till flygplatsen, rapporterar den brittiska tidningen.

Över 90 flyg inställda

På tisdagen syns fortfarande svarta rökplymer stiga från det enorma berget. Över 90 ankomster och avgångar på Catanias flygplats, som är den femte mest trafikerade i landet, har ställts in, enligt tyska tidningen Der Bound.

– Vulkanaska kan vara en stor risk för flygplan. Den kan sugas in i motorerna och tvinga dem att stanna. Det är därför alla är så försiktiga med flygplan när det släpps ut vulkanaska, säger Boris Behncke, forskare vid Etnaobservatoriet vid National Institute of Geophysics and Volcanology, till Independent.

Svenskar uppmanas

Sicilien är ett populärt besöksmål bland svenska resenärer som besöker Italien. Svenska ambassaden har en stående uppmaning till folk som besöker området, med anledning av risken att Etna kan vakna.

På grund av askmolnen som kan uppstå under vulkanutbrott kan i enstaka fall flygplatser stängas under kortare perioder. Flygtrafiken hänvisas då till närliggande flygplatser, lyder budskapet.

Andra läser: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Flyg från Sverige

Det senaste utbrottet från Etna skedde för en månad sedan. Även i juli vaknade vulkanen, vilket också då ledde till stora problem i flygtrafiken när myndigheterna utfärdade högsta möjliga varning.

Beredskapsnivån för Etna befinner sig generellt på gul nivå, den andra nivån på en fyrgradig skala som innebär att det finns aktivitet som klassas som onormal. 

Igår utfärdades en röd flygvarning på grund av utbrottet. Ett flyg från Arlanda till Catania är planerat att avgå under onsdagen. För närvarande finns ingen information om att avgången är påverkad. 

Andra läser: Rysk turiststad i lågor

Foto: Y. Ginsu

Text: Redaktionen