”Aldrig skådat” attackpaket till Ukraina – skräckbesked för Ryssland

2025 07 28

Ett “oöverträffat” vapenpaket är på väg till Ukraina.

Det konstaterar det amerikansk-tyska mjukvaruföretaget Auterion.

Tiotusentals manuellt styrda ukrainska drönare kommer att förvandlas till AI-styrda attacksystem efter att ett nytt avtal står klart mellan företaget och Pentagon, rapporterar Financial Times.

Drönarna kommer då att kunna spåra rörliga mål från så långt som en kilometer.

– Det vi erbjuder är att ta ett steg längre än vad som finns på slagfältet just nu, nämligen att gå över till AI-baserad målsökande och svärmtaktik, säger Lorenz Meier, vd på Auterion, till tidningen.

33 000 på väg: "Oöverträffat"

Programvaran i drönarna används redan av Ukraina.

Men det nya åtagandet är “tio gånger större”, enligt Meier. Han kallar beskedet för “oöverträffat”.

– Vi har skickat tusentals och vi skickar nu tiotusentals, säger vd:n.

Totalt ska 33 000 AI-drivna attacksystem levereras före årets slut.

Enligt Meier går hans företag “i bräschen” för amerikansk-ukrainsk samproduktion.

– Det handlar i grund och botten om att erkänna att den hårdnande stridskraft som har skett i Ukraina när det gäller drönarprodukter är relevant. Att det är ett sätt att stödja Ukraina, men det är också en teknik som Natoländerna vill ta del av.

"Nästa utveckling"

Efter att Ryssland inledde sin fullskaliga invasion för tre år sedan har Ukraina blivit en “testplats” för banbrytande militär teknologi, skriver Financial Times.

Tidningen beskriver huvudstaden Kyiv som “världens drönarhuvudstad”.

Enligt Meier kommer Auterions programvara att möjliggöra “nästa utveckling inom krigföring”.

– Vilket skulle göra det möjligt för svärmar av autonoma drönare att kommunicera med varandra, framhäver FT.

LÄS MER: USA säger ja – dags att slå tillbaka mot Ryssland

Slår hårt mot Ryssland

Ukrainska motattacker mot ryska mål genom drönare har varit både effektivt och psykologiskt påfrestande för Ryssland. Bland annat har Ukraina lyckats träffa ryska flygbaser, oljeraffinaderier och infrastruktur långt in i Ryssland.

Igår ställde den årliga militärparaden i Sankt Petersburg in för första gången på grund av säkerhetsskäl, uppgav Moscow Times.

Auterion har huvudkontor i Virginia, USA och kontraktet med Pentagon är värt närmare 50 miljoner dollar.

LÄS OCKSÅ: Panik i Ryssland – på väg mot massiv konkursvåg

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 maj 26

Sänker skatten för äldre

2026 05 20

Regeringen går fram med en ny skattesänkning.

Om Tidöpartierna vinner valet kommer jobbskatteavdraget för seniorer att förstärkas med totalt 460 miljoner kronor.

– Förslaget innebär att skatten för seniorer som arbetar minskar med cirka 1 600 kronor per år. Skattesänkningen riktas till alla seniorer som arbetar, framhåller regeringen i ett uttalande.

Skattesänkningen föreslås träda i kraft den 1 januari 2027.

Höjd åldersgräns

Utöver sänkningen av skatten föreslås det att åldersgränsen för att ta del av jobbskatteavdraget för seniorer höjs från 66 till 67 år. 

– Det innebär att den som vid årets ingång har fyllt 67 år omfattas av skattelättnaden. Åldersgränsen följer därmed riktåldern för pension, uppger regeringen.

Kan göra stor skillnad

Att arbeta lite längre och skjuta upp pensionen kan göra stor skillnad för plånboken.

Pensionsbolaget Alecta listar tre fördelar med att jobba längre:

- Du fortsätter att tjäna in allmän pension (i vissa fall även tjänstepension) så länge du fortsätter att jobba. 

- Den pension du tjänat in fördelas på färre år, vilket betyder mer pengar per månad när du börjar ta ut pension. 

- Skatten på både pension och arbete sjunker rejält från det år du fyller 67 år. 

Enligt bolaget är en tumregel att varje extra års arbete ger en medelinkomsttagare mellan 1 500 och 2 000 kronor mer i pension varje månad före skatt.

– För den som arbetar utan att ta ut pension kan skatten bli riktigt låg. På inkomster upp till 29 900 kronor i månaden blir skatten faktiskt bara runt 8 procent, framhåller Alecta.

LÄS MER: Många vågar inte chansa – går miste om tusenlappar

Behövs bättre förutsättningar

Samtidigt riktas kritik mot systemet.

– Med ökande ålder i arbetskraften så ökar också andelen arbetstagare med hälsoproblem och nedsatt arbetsförmåga, säger Magnus Linnarud Johansson, psykolog på Centrum för arbets- och miljömedicin.

Han är en av författarna till rapporten ”Att förlänga arbetslivet - om insatser på arbetet för äldre medarbetare” från Centrum för arbets- och miljömedicin i Region Stockholm och Institutet för miljömedicin vid Karolinska Institutet.

I rapporten fastslås det att en stor andel svenskar kan tänka sig att arbeta längre om förutsättningarna var rätt. Kritik riktas mot att få arbetsgivare skapar dessa förutsättningar genom exempelvis ökade möjligheter att arbeta deltid, fler lediga dagar och större möjlighet att styra arbetets upplägg.

– Inom arbetaryrken är det fler som tycker det är viktigt med minskade fysiska krav, att få andra arbetsuppgifter eller möjligheter att byta arbete. Bland tjänstemän är det vanligare att tycka att möjligheten till distansarbete och större frihet att styra sitt arbete är viktiga förändringar, säger Magnus Linnarud Johansson.

LÄS OCKSÅ: Ukraina har tagit fram nytt vapen – väger 250 kilo 

Foto: Axel Adolfsson Moderaterna

Text: Redaktionen


20 maj 2026

FHM går ut med virusvarning – sätter upp skyltar i Sverige

2026 05 20

Folkhälsomyndigheten har på onsdagen fattat beslut om att gå ut med viktig information.

Världshälsoorganisationen, WHO, har utfärdat internationellt nödläge.

Detta efter att 600 fall av ebola konstaterats under det utbrott som pågår i Kongo-Kinshasa och Uganda.

Enligt UD befinner sig omkring 200 svenskar i länderna som drabbats, skriver DN.

Nu agerar Folkhälsomyndigheten.

Skyltar kommer att sättas upp på svenska flygplatser för att uppmana resenärer att söka vård omedelbart om man uppvisar symtom.

Det går inte att helt utesluta importfall. Vid minsta symptom om man reser in från de här länderna ska man kontakta hälso- och sjukvården, säger socialminister Jakob Forssmed (KD), till SR.

Följer utvecklingen

Det pågående utbrottet bedöms av WHO som ett regionalt hot. Folkhälsomyndigheten, som i måndags gick ut med att man följer utvecklingen och kontinuerligt tar del av information från WHO, betraktar därför skyltkampanjen som en säkerhetsåtgärd.

– Ebolavirus smittar framförallt vid mycket nära kontakt med en sjuk person som har tydliga symtom, förklarar myndigheten.

Inget vaccin

Virusvarianten som orsakat det senaste utbrottet är den så kallade Bundibugyo. Den upptäcktes 2007 och har tidigare orsakat två andra smittutbrott.

Det finns inget vaccin eller behandling.

Majoriteten av svenskarna i de drabbade områdena befinner sig i Kongo-Kinshasa och Ugandas huvudstäder, enligt UD. 

Enligt Jakob Forssmed står Sverige rustat om viruset träffas på även på svensk mark. 

– Vi är ett referenslaboratorium i Europa för ebola, vi har möjligheter till diagnostik dygnet runt och vi har också kapacitet på våra högisoleringsvård som finns i Sverige. Därför är det viktigt att ha den här informationen på plats på flygplatserna, säger ministern.

Ebolasmittan är inte luftburen utan sprids framför allt när en sjuk person vårdas i hemmet eller på sjukhus utan skyddsåtgärder.

– Insjuknandet sker snabbt i influensaliknande symtom som hög feber, huvudvärk, halsont, mag- och tarmsymtom samt muskelsmärtor. I slutet av sjukdomsförloppet kan blödningar uppstå på huden och i inre organ, uppger Folkhälsomyndigheten.

Inkubationstiden är mellan 2-21 dagar.

Foto: Kjell-Olof Hedlund/Folkhälsomyndigheten resp C. Lendl

Text: Redaktionen