Akut evakuering av svenska bostäder – ”Första gången det händer”

2023 10 20

Boende i 72 lägenheter i Uppsala tvingas att lämna sina hem.

Detta efter att deras hyresvärd, Uppsalahem, beordrat vad som benämns som en “akut evakuering”.

Beskedet slog ned som en bomb hos hyresgästerna och nu måste samtliga ha flyttat ut innan jul, rapporterar P4 Uppland.

Husen sjunker

Anledningen är att husen, som ligger på Väktargatan, håller på att sjunka ner i leran.

Husen byggdes 1965 och har enligt Benny Enholm, förvaltningschef på Uppsalahem, byggts med platta på mark med lättviktskonstruktion som svävar och flyter på leran.

Det handlar om sex stycken hus som har rört sig på ett “bekymmersamt sätt”.

Att beslutet tas med så kort varsel och att evakueringen ska så brådskande förvånar juristen Martin Hansson från Hyresgästföreningen.

Han menar att husen inte “rasar imorgon”.

– Det är första gången jag ser en så stor evakuering och av den här anledningen, säger Martin Hansson till radiokanalen.

"Allvarlig situation"

Enligt hyresgästerna kallade Uppsalahem till ett möte där man informerade om beskedet med enbart en dags varsel.

– Det var en stor chock, säger Marcel Génetay som bor i en studentlägenhet på området, till Hem & Hyra.

Förvaltningschefen Benny Enholm betonar att det är en mycket olycklig situation.

– Vi har sagt till boende att vi beklagar den korta framförhållningen, att det har gått så himla snabbt, men att vi ser allvarligt på situationen, säger han till samma tidning.

Hann bara bo några dagar

Uppsalahem ska nu undersöka stommarna och åtgärda de skadade husen.

Ett arbete som kommer ta lång tid och beräknas bli mycket omfattande.

Mest sannolikt lär inte nuvarande hyresgäster alls kunna flytta tillbaka, ett hårt slag i synnerhet mot de som flyttade in i bostäderna vid månadsskiftet i oktober.

De hann alltså bara bo några dagar i sin lägenhet innan de fick besked om att de måste flytta ut igen.

Lovar hjälpa till

Uppsalahem har lovat att hjälpa till med evakueringen.

Alla hyresgäster har fått ett sådant erbjudande, och vill man flytta ut själv kommer man att få ersättning.

– Vi ska ta hand om dem så att ingen blir hemlös, säger Benny Enholm till P4 Uppland.

Foto: O. Ekholm Grahn

Text: Redaktionen


16 okt 2026

Jysk stänger alla butiker i Sverige – på samma dag

2026 10 18

Det är ingen idé att gå och handla på Jysk söndagen den 8 november i år.

Har du ett särskilt ärende att göra hos den stora möbelkedjan är du härmed officiellt förvarnad. Se till att göra det lördagen den 7 november istället om du ska ut och shoppa den helgen. 

För den 8 november, då kommer nämligen samtliga dryga 160 Jyskbutiker i Sverige att vara stängda och låsta.

Anledningen är att hela personalstyrkan är inbjuden till den årliga personalfesten som den här gången kommer att hållas i Göteborg. Det bekräftar Sandra Martinsson, kommunikationschef på Jysk Sverige, för MarcusOscarsson.se.

– Det blir rekordstort med 1 500 gäster, säger hon.

– Vi vill att så många som möjligt ska komma på festen.

Två rekord

Att Jysk stänger alla butiker för att bjuda sina medarbetare på en hejdundrande fest har de senaste åren blivit tradition.

I år har den danska kedjan dessutom stora skäl att slå på lite extra. Jysk firar 35 år i Sverige och meddelade förra månaden ett nytt omsättningsrekord på knappt sex miljarder kronor det gångna räkenskapsåret. Det motsvarar en försäljningsökning på 9 procent och 750 000 fler kunder jämfört med föregående år.

Men oavsett är festen en stor kulturbärare för Jysk, berättar Sandra Martinsson. Arrangemanget är mycket uppskattat bland personalen. Förra året i Stockholm kom cirka 1 290 personer, även det ett deltagarrekord.

– Det är idel glädje. Man vill gå på festen, många har hört talas om den tidigare. Det är ett roligt betyg att vi växer, säger Sandra Martinsson.

Vilka reaktioner får ni från kunderna? 

– Förra året fick vi en negativ reaktion från en som hade åkt till butiken på söndagen. Men i övrigt brukar det bara vara positiva reaktioner som “klart ni ska göra detta, det borde fler göra". 

Hur mycket förlorar Jysk ekonomiskt på att hålla stängt en hel dag?

– Det kan jag inte säga. Vi har inte räknat på det. Vår vd Johan Sjödin har varit noga med att det inte spelar någon roll. Festen kostar i runda slängar 10-11 miljoner kronor och då räknar vi inte in medarbetarnas resor.

Läs mer: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Stängt även i Norge

Den stora personalfesten äger rum lördagen den 7 november och det är alltså dagen därpå som det är stängt i butikerna. I Norge gäller samma tradition. Där stängs allt imorgon den 17 oktober när en 1 200 personer stor personalstyrka samlas i Oslo.

Jysks butiker öppnar som vanligt igen i Sverige den 9 november.

Läs mer: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Foto: Jysk

Text: Redaktionen


17 oktober 2026

Sverige utklassar Europa – inget annat land i närheten

2026 10 18

Sverige ligger klart lägst på en färsk lista från Eurostat.

Kostnaderna för hushållen har stigit i Sverige den senaste tiden. Varningarna för nya prischocker under vintermånaderna avlöser varandra. Elen blir dyrare och bränslepriserna väntas fortsätta uppåt.

I september var inflationstakten enligt KPI 1,1 procent, vilket var en uppgång från 0,3 procent i augusti.

– Stigande el- och drivmedelspriser bidrog till en högre inflationstakt i september, säger Sofie Öhman, prisstatistiker på SCB, i ett uttalande.

Sverige sticker ut

Sverige är inte ensam. I Europa som helhet ökar inflationen i september, enligt färsk statistik från Eurostat. I EU steg den genomsnittliga inflationstakten till 3,8 procent, en ökning från ett snitt på 3,2 procent i augusti. I euroområdet är det den högsta nivån på tre år.

Sverige sticker däremot ut, då det är det EU-land som lyckats hålla ner prisökningarna mest och som har överlägset lägst inflationstakt. Näst lägst har Danmark och Ungern med 2,1 procent. Högst inflation har Rumänien och Litauen, med 6,5 respektive 6,1 procent.

– I september 2026 bidrog energi, tjänster, icke-energirelaterade industrivaror samt livsmedel, alkohol och tobak till att den årliga inflationstakten ökade i Europa, framhåller Eurostat i en kommentar till siffrorna.

Läs också: Stopp för diesel – bilhandlare tvingas stänga igen

Många priser går upp

De stigande energipriserna är den främsta faktorn bakom den stigande inflationstakten under september. Men det finns också andra delar som blivit dyrare.

– Hyrorna för hyresrätter fortsatte att ligga på en högre nivå jämfört med för ett år sedan. Därtill steg kostnaderna för underhåll och reparationer av småhus samtidigt som priserna för restaurangbesök och paketresor har blivit dyrare under de senaste tolv månaderna, uppger SCB.

Inte allt som går upp

Generellt har det blivit dyrare för svenska hushåll. Men det finns kategorier där priserna har sjunkit. Bland annat livsmedel där mejerivaror, socker, godis och efterrätter har sjunkit mest.

I jämförelse med förra året har också tandvård och lokaltrafik blivit billigare till följd av politiska reformer.

Läs mer: Volvo utökar – ska nå helt nya nivåer

Foto: USGS resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen