Akut evakuering av svenska bostäder – ”Första gången det händer”

2023 10 20

Boende i 72 lägenheter i Uppsala tvingas att lämna sina hem.

Detta efter att deras hyresvärd, Uppsalahem, beordrat vad som benämns som en “akut evakuering”.

Beskedet slog ned som en bomb hos hyresgästerna och nu måste samtliga ha flyttat ut innan jul, rapporterar P4 Uppland.

Husen sjunker

Anledningen är att husen, som ligger på Väktargatan, håller på att sjunka ner i leran.

Husen byggdes 1965 och har enligt Benny Enholm, förvaltningschef på Uppsalahem, byggts med platta på mark med lättviktskonstruktion som svävar och flyter på leran.

Det handlar om sex stycken hus som har rört sig på ett “bekymmersamt sätt”.

Att beslutet tas med så kort varsel och att evakueringen ska så brådskande förvånar juristen Martin Hansson från Hyresgästföreningen.

Han menar att husen inte “rasar imorgon”.

– Det är första gången jag ser en så stor evakuering och av den här anledningen, säger Martin Hansson till radiokanalen.

"Allvarlig situation"

Enligt hyresgästerna kallade Uppsalahem till ett möte där man informerade om beskedet med enbart en dags varsel.

– Det var en stor chock, säger Marcel Génetay som bor i en studentlägenhet på området, till Hem & Hyra.

Förvaltningschefen Benny Enholm betonar att det är en mycket olycklig situation.

– Vi har sagt till boende att vi beklagar den korta framförhållningen, att det har gått så himla snabbt, men att vi ser allvarligt på situationen, säger han till samma tidning.

Hann bara bo några dagar

Uppsalahem ska nu undersöka stommarna och åtgärda de skadade husen.

Ett arbete som kommer ta lång tid och beräknas bli mycket omfattande.

Mest sannolikt lär inte nuvarande hyresgäster alls kunna flytta tillbaka, ett hårt slag i synnerhet mot de som flyttade in i bostäderna vid månadsskiftet i oktober.

De hann alltså bara bo några dagar i sin lägenhet innan de fick besked om att de måste flytta ut igen.

Lovar hjälpa till

Uppsalahem har lovat att hjälpa till med evakueringen.

Alla hyresgäster har fått ett sådant erbjudande, och vill man flytta ut själv kommer man att få ersättning.

– Vi ska ta hand om dem så att ingen blir hemlös, säger Benny Enholm till P4 Uppland.

Foto: O. Ekholm Grahn

Text: Redaktionen


3 november 2025

”Något stämmer inte” – nya uppgifter om Trumps hälsa

2025 11 03

USA:s president Donald Trump genomgick i oktober en MR-undersökning under en hälsokontroll på Walter Reed Military Hospital – sex månader efter sin senaste hälsokontroll.

Vita huset uppgav snabbt att läkarbesöket gått utmärkt, men nämnde inget om MR-undersökningen.  

Trump berättade senare att han genomgått en MR-undersökning. Varken presidenten eller Vita huset har dock förklarat varför den behövdes, vilket har lett till spekulationer om att information om Trumps hälsa har dolts.

Läkaren: ”Något stämmer inte”

Nu kommer nya uppgifter som spär på spekulationerna ytterligare.

Jeffrey Kuhlman, som tjänstgjort som läkare i Vita huset under tre presidenter, uppmärksammar att mer än fyra timmar hade reserverats för hälsokontrollen – något som enligt Kuhlman väcker frågor om besökets omfattning.

Förutom magnetkameraundersökningen kunde andra tester och förebyggande hälsokontroller ha utförts på Vita husets läkarmottagning på mindre än 15 minuter, hävdar läkaren.

– Det är ungefär en åtta minuter lång helikopterresa från South Lawn till Walter Reed. Så vi vet att han hade minst fyra timmar till sitt förfogande för att få medicinsk vård, säger han till The Hill.

– Det är något som inte stämmer, tillägger Kuhlman.

LÄS MER: Mötet kollapsade – Kreml ger nytt drastiskt besked till Trump

”Borde få veta”

Det finns ingen lag som fastslår att Vita huset måste dela med sig av information om presidentens hälsa.

Historikern Jacob Appel, som forskar om amerikanska presidenters hälsotillstånd, anser dock att Vita huset borde dela med sig av information om Trumps MR-undersökning.

– Vi borde få veta varför magnetkameraundersökningen gjordes, säger han till tidningen och påpekar att en MR-undersökning kan utföras av flera olika skäl.

– En magnetkameraundersökning kan göras för att kontrollera om det finns kognitiva problem. Det kan vara för att undersöka hjärtat, eller så kan presidenten ha vridit en fotled och man vill utesluta att han har en benfraktur. Det kan i princip vara nästan vad som helst.

LÄS OCKSÅ: Amerikansk bransch kollapsar – “en mardröm”

Foto: White House official photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


Storköpare lämnar Ryssland – jättesmäll för krigskassan

2025 11 03

Ryssland har allt svårare att exportera sin råolja.

Efter att USA infört nya sanktioner mot de statliga oljebolagen Rosneft och Lukoil har flera av landets tidigare trogna kunder kraftigt minskat sina inköp av rysk olja, rapporterar både Reuters och Bloomberg.   

I synnerhet pekas två länder ut: Kina och Turkiet.

Flera stora kinesiska och turkiska oljeraffinaderier har enligt uppgift minskat sina inköp av rysk olja och i stället vänt sig till alternativa leverantörer.

I Turkiet har oljeraffinaderier, inklusive marknadsjättarna Turkiye Petrol Rafineleri och Star Rafineri, börjat köpa in olja från Irak och Kazakstan för leveranser i december.

– Ett tydligt skifte från det nästan totala beroendet av rysk olja som noterats under tidigare månader. Detta motsvarar 77 000 till 129 000 fat per dag av icke-ryskt utbud, skriver den ukrainska tidningen Kyiv Post med hänvisning till Reuters källor.

45 procent av totala importen

Kinesiska oljeraffinaderier har också kraftigt minskat sin import av rysk olja.

Enligt uppgifter till Bloomberg påverkas hela 400 000 fat per dag – vilket motsvarar 45 procent av Kinas totala oljeimport från Ryssland.

Bakom beslutet står flera av landets statliga oljejättar, däribland PetroChina och Sinopec.

LÄS MER: UPPGIFTER: “Oöverträffad tillströmning av döda ryssar” 

”Försvagats kraftigt”

Omsvängningen på oljemarknaden är ett hårt slag mot den ryska krigskassan. Oljeexporten, som är avgörande för Kremls finansiering av kriget i Ukraina, tycks nu ha bromsat in rejält.  

– Båda rapporterna visar att Moskvas möjligheter att omdirigera oljeexporten till icke-västliga marknader möter växande hinder. Medan Ryssland fortsätter att skeppa råolja via alternativa rutter och mellanhänder, tycks efterfrågan från två av landets viktigaste kunder – Kina och Turkiet – ha försvagats kraftigt, skriver Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Ryssar rasar mot rysk tv: “Landsförräderi”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen