Agria slår larm: hundratals hundar har förlorat livet

2024 02 05

Minst 800 hundar har dött eller skadats inom loppet av ett år.

Samtliga hundar i det stora antalet har en sak gemensamt: djuren har varit inblandade i en trafikolycka där de hamnat framför ett fordon eller ett tåg.

Olyckorna ökar

Siffran på 800 hundar avser det totala antalet som antingen omkommit eller skadats av olyckor i trafiken under 2023.

Det är en ökning med fyra procent jämfört med året innan, uppger Agria Djurförsäkring.

– Mörkertalet är troligen ännu högre, framhåller försäkringsbolaget i ett pressutskick på måndagen.

Ägarens livsstil hög riskfaktor

Enligt Agrias rasprofiler för livskador är trenden tydlig och har ofta att göra med hundägarens livsstil och miljön som hunden därmed lever i.

Trafikolyckor är till exempel en av de vanligaste dödsorsaken för flera jakthundraser, bland annat för jämthund, drever och gråhund.

Även border collie och dansk-svensk gårdshund är raser som ligger i högt i statistiken då de ofta går lösa hemma på gården.

– Allra störst är risken för stadshunden pomeranian med den kortaste livslängden (4,4 år) som ofta hör hemma i urbana miljöer med mycket trafik, informerar Agria.

"Koppel och reflex"

Försäkringsbolaget menar att det finns ett enkelt svar på vad som bäst förebygger dödsfall och skador bland hundar i trafiken.

– Kombinationen koppel och reflexer är det korta svaret, säger Patrik Olsson, hundexpert på Agria.

– En riktigt lydig hund klarar sig också bättre än den som varken stannar eller kommer när hundägaren ropar på den. Här gäller det att träna på trygga platser och bygga upp kommunikationen med hunden.

Lista: här sker flest olyckor

Gävleborg, Kalmar och Värmland utmärkte sig särskilt förra året med höga olyckstal. Minst antal olyckor skedde i Södermanland, Västmanland, Halland och Blekinge.

Här är listan över de åtta länen där flest hundar drabbas av trafikolyckor:

  1. Gävleborg
  2. Kalmar
  3. Värmland
  4. Jönköping
  5. Dalarna
  6. Västra Götaland
  7. Skåne
  8. Stockholm

Källa: Agria

Foto: J. Street

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 11

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen


11 oktober

S ger nytt besked till väljarna – “Inte optimalt”

2026 10 11

De rödgröna är överens om att stoppa tonårsutvisningarna.

Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Centerpartiet är överens om att sätta stopp för tonårsutvisningar.

Men det finns fortfarande inte någon regering på plats. Socialdemokraterna meddelar nu väljarna att det därför kan ta tid innan en stopplag blir till verklighet, rapporterar Sveriges Radio.

Kan ta tid

Det är svårt för riksdagen att driva den lagstiftningsprocess som regeringen vanligtvis hanterar.

Därmed ser det inte ut att bli något stopp på tonårsutvisningarna inom någon nära förestående framtid.

– Det är inte optimalt att riksdagen gör den här uppgiften, det optimala är ju att en regering gör uppgiften. Det är där alla resurser finns. Så det kan ta ett tag, säger Socialdemokraternas migrationspolitiska talesperson Ida Karkiainen. 

Vill ha Forssells hjälp

I syfte att skynda på stopplagen kommer Karkiainen på tisdag att bjuda in migrationsminister Johan Forssell (M) för att få hans hjälp.

– Bland annat genom att bjuda in migrationsminister Johan Forssell till socialförsäkringsutskottet försöker vi nu få till en bred överenskommelse, det hade varit bra för alla som väntar på besked, säger hon.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Är överens

Redan i februari meddelade Centerpartiet att de kräver ett stopp på tonårsutvisningarna.

Partiet beskrev det då som “ett omänskligt systemfel som sliter tonåringar från sina familjer”.

– Ibland till länder de knappt varit i eller ens kan språket i. Det är djupt inhumant. 

“Självklar del”

I juni gick Miljöpartiet och Vänsterpartiet ut med ett liknande meddelande. Annika Hirvonen, migrationspolitisk talesperson för Miljöpartiet, menade att det är “grymt och ineffektivt”.

– Det här är människor som är en självklar del av vårt samhälle. 

Läs mer: Då ställs S inför det stora testet

Foto: A. Stuber, Socialdemokraterna, Vänsterpartiet Miljöpartiet resp Centerpartiet

Text: Redaktionen