Agnes Wold varnar för populärt läkemedel: ”Jag skulle aldrig ta det”

2024 07 01

I dag uppskattas över en halv miljon svenskar ha någon sjukdom i sköldkörteln.

Under 2023 behandlades nästan 500 000 patienter för diagnosen hypotyreos – en vanlig sjukdom som oftast beror på en inflammation som leder till att sköldkörteln bildar för lite hormoner.

– Det kan ge många olika symtom, till exempel att du blir trött, frusen och känner dig nedstämd. Hypotyreos är vanligt och många har sjukdomen hela livet. De flesta blir bra med behandling, skriver Vårdguiden 1177 om sjukdomen.  

Tusentals väljer alternativ behandling

Standardbehandlingen för hypotyreos är föreskrivning av läkemedel med levotyroxin (Levaxin).

Under fjolåret behandlades 489 000 patienter med Levaxin som är en välbeprövad medicinsk behandling, rapporterar tidningen Läkemedelsvärlden.

Många patienter upplever dock att behandlingen inte hjälper och har därför valt att sätta sitt hopp till så kallade NDT-preparat – preparat som är baserade på torkad sköldkörtel från gris och som endast skrivs ut på licens.

På tio år har utskrivningen av NDT ökat med 400 procent, uppger Läkemedelsvärlden.

Under 2023 fick Läkemedelsverket in nästan 3 000 licensansökningar om olika typer av NDT-preparat.

Experten avråder

Agnes Wold, läkare och professor i klinisk bakteriologi vid Sahlgrenska akademin vid Göteborgs universitet, avråder från behandling med NDT.

I podden ”Fråga Agnes Wold”, som sänds i Sveriges Radio, uppmanar hon patienter att avstå läkemedlet.

– Man vet exakt vilka biverkningar som kan förekomma och hur mycket aktiv substans det finns i varje tablett. Jag skulle aldrig ta läkemedel som kommer från djur, det kan finnas konstiga virus och det finns ingen fördel med att ta ett oprövat läkemedel, säger experten i det senaste avsnittet av podden, enligt Aftonbladet.

I samma avsnitt förklarar Wold att det finns många teorier om varför patienter med hypotyreos inte mår bra, trots behandling med Levaxin.

– Många drabbade är medelålders personer som kanske har andra krämpor. Man kanske inte mår bra av andra skäl. Att man känner sig deprimerad behöver inte handla om sköldkörteln, säger hon och betonar att behandling med Levaxin är ett välbeprövat koncept.

– Det är exakt samma molekyl som kroppens egna tyroxin. Så det fungerar precis på samma sätt som om man producerat det själv i sköldkörteln.

Foto: Johan Wingborg resp C. Sandu

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen