Aggressiv kund spårade ur i mataffär

2023 07 18

Ett besök i en livsmedelsbutik i Södermanland slutade med misshandel vid kassadisken.

Den otäcka händelsen utspelade sig under tisdagen i en mataffär i centrala Eskilstuna, rapporterar Sörmlandspolisen.

Plötslig skräckupplevelse

Mannen som gått in i affären på sent på eftermiddagen handlade i butiken och gick sedan mot kassorna för att betala för sina varor.

Han var emellertid inte ensam vid kassan utan fick ställa sig i kö.

Hans stund i kassakön förvandlade dock snabbt till en skräckupplevelse.

Gick till attack

Strax framför mannen stod det en annan person i kö – en man som visade sig vara mycket aggressiv.

Plötsligt gick mannen framför till attack mot den andra manliga kunden som stod bakom i kön.

– Mannen ska ha blivit slagen, säger polisen.

– Slagen i ansiktet.

Sjuk anledning

Orsaken till den misstänka misshandeln är en minst sagt sjuk sak enligt offrets uppgifter till polismyndigheten.

– För att han inte hade lagt någon skiljare mellan varorna på varubandet.

Det förklarar polisen.

Skiljare är namnet på de små pinnarna eller stavarna av trä eller lät metall som kunder kan lägga bakom eller framför sina varor.

Syftet är att kassapersonalen inte ska blanda ihop varorna utan lättare kunna ha koll på var respektive kunds varor slutar.

Helt frivilligt

Det är emellertid helt frivilligt att använda kassaskiljarna och om personen framför inte lagt på skiljare på kassabandet så kan den som står bakom själv lägga dit en skiljare framför sina varor om man vill.

– Det är väl en oskriven regel att man lägger ut avskiljaren efter sig.

– Men han verkar ju ha överreagerat ganska kraftigt kan man säga, säger polisen till GP.

– Den slagna mannen har synliga skador i ansiktet.

Men offret ska inte vara allvarligt skadad enligt uppgifter på polisens webbsida.

Polisen kom för sent

Men när polisen hann fram till brottsplatsen i affären så kommer de för sent för att gripa den misstänkta gärningsmannen.

– Den misstänkta personen [har] redan lämnat platsen, uppger polisen

Polisen upprättar en anmälan om misshandel och har förhoppningar om att finna den skyldiga.

– Vi vet ju vilken butik det är så vi ska parata med personalen och kolla om det finns övervakningsfilmer från händelsen.

Det uppger polisen till tidningen.

Arkivfoto: Polisen Östergötland

Text: Redaktionen


7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen