A-traktor körde i 140 – stor polisjakt

2022 12 29

En mycket vild fordonsfärd på Västkusten slutade med att fyra personer flydde från fordonet.

Det var dramatiskt när polismyndigheten inledde en polisjakt på en misstänkt A-traktor som framfördes i Bohuslän i natt.

Närmare bestämt i Stenungsund mellan Lysekil och Göteborg .

140 kilometer i timmen

Vid 01.30-tiden under natten till fredagen upptäckte en polispatrull ett fordon på väg 160. När poliserna gjorde en datakontroll såg de att det avsåg en A-traktor och valde då att genomföra en kontroll, rapporterar Stenungsund-Tjörn Tidningen.

Personerna i A-traktorn ville emellertid inte låta sig kontrolleras utan gasade i  väg i en väldig hastighet.

– Vid något tillfälle var de uppe i upp emot 140 kilometer i timmen, säger Hans-Jörgen Ostler vid Polisregion Väst till tidningen.

Körde mot mötande trafik

Inte nog med enorma hastighetsöverträdelser – A-traktorns bilförare körde periodvis även åt fel håll, det vill säga mot mötande trafik.

Poliserna beslutade sig då för att vidta ytterligare metoder för att stoppa personerna i fordonet. Man beslutade att kasta ut en spikmatta på vägbanan.

Men så långt hann man inte komma.

Föraren av A-traktorn tappade kontrollen över fordonet och körde in i ett sopförråd vid Skärhamns skola på Tjörn.

Flydde springandes från A-traktorn

Enligt uppgifter till polisen flydde bilens förare med passagerare från fordonet. Totalt fyra personer ska ha flytt springandes varpå polisen satte in en hundpatrull i jakten på gärningsmännen.

Vare sig poliser eller hundar lyckades dock få fatt på förövarna. Emellertid har man säkrat en rad spår.

– Vi har A-traktorn i beslag. Den har ett registreringsnummer, säger polisens presstalesperson till tidningen.

Registreringsnumret har givit polisen mycket värdefull information i jakten på de flyende.

– Där finns det en ägare registrerad så det finns information att gå på, säger polisen till GP.

Nu misstänks A-traktorns förare för en rad brott.

- Vårdslöshet i trafik

- Smitning från trafikolycka

- Ej stannat på polismans anvisning

Ska inte ens kunna köra i 140

Polisen understryker att A-traktorer då rakt inte ska kunna köra i 140 kilometer i timmen.

– Det är som att jämföra med en trimmad moped. A-traktorer är bilar som byggs om för att gå långsammare, säger Polisen till tidningen.

A-traktorföraren skall ännu vara på fri fot.

Arkivfoto: Nilsson.

Det är ej fordonet på bilden som det handlar om.

Text: Redaktionen


23 oktober 2026

SKATTEVERKET: Dags att skicka in – pensionärer uppmanas särskilt

2026 10 23

Den 8 november är sista dagen, meddelar Skatteverket.

Då måste den som vill ansöka om jämkning ha skickat in sin ansökan för att rätt skatt ska dras under hela 2027. Annars riskerar många att få kvarskatt.

– Olika faktorer påverkar vad just du ska betala i skatt, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, i ett uttalande.

– Det går att ta med alla sorters inkomster och avdrag i en jämkningsansökan, men framför allt är jämkning det bästa sättet att undvika att för lite skatt dras på dina löne- och pensionsutbetalningar.

Många nyblivna pensionärer

Av de som får kvarskatt är nyblivna pensionärer överrepresenterade, enligt Skatteverket. Anledningen är att pensionärer ofta får pensionsutbetalningar från flera håll, där var och en av dem inte kan veta vad den totala inkomsten landar på.

– Det här gäller även de personer som tar ut pension men fortsätter att arbeta, uppger Skatteverket.

– Det finns flera sätt att undvika kvarskatt. Ett sätt är att be den som betalar ut lön eller pension att dra mer skatt. Ett annat sätt är att ansöka om jämkning hos Skatteverket.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

200 000 pensionärer

För inkomståret 2025 var det många som fick kvarskatt. Bland de som fick sitt besked om slutlig skatt i juni var sista inbetalningsdag i september, och det totala antalet som fick betala tillbaka var 712 000. Hela 200 000 av dem var pensionärer.

– Det är vanligt med kvarskatt när en person har flera utbetalare, vilket många med pension har. Det är därför viktigt att planera sina pensionsutbetalningar och vilken skatt som ska dras, sade Johan Schauman då.

Hemsida eller blankett

Ansökan om jämkning görs på Skatteverkets hemsida eller via en blankett. På hemsidan finns också möjlighet att räkna ut den rätta skatten som ska dras.

– När du ansöker om jämkning inför ett kalenderår kallas det för att du ansöker om särskild beräkningsgrund, uppger Skatteverket.

– Om du har ansökt om särskild beräkningsgrund och är ansluten till en digital brevlåda får du beslutet i mitten av december. Annars skickas det med post till din folkbokföringsadress i början av januari.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


23 okt 26

Mohamed Ali (V) ställer in allt

2026 10 23

I går gjorde riksdagsledamoten Mohamed Ali (V) sin första dag i riksdagen.

I samband med det ställde han upp på flera intervjuer med olika medier.

Ali kommenterade bland annat det misstänkta valfusket i Borlänge, som kopplas till hans personvalskampanj.

Riksdagsledamoten uttalade sig även om sina skulder hos Kronofogden, som fått stor uppmärksamhet i medierapporteringen.

Under fredagen var Ali inbokat för intervjuer hos flera medier.

Men nu stoppas allt.

Ali ställer in allt med hänvisning till att han är sjuk.

– Som skäl uppgavs att Mohamed Ali är sjuk i dag och behöver vila, rapporterar Ekot.

”Extra påfrestning”

I fyra veckor har Ali vägrat att ställa upp på intervjuer.

Under torsdagen förklarade han varför.  

– Det har varit under lite extra påfrestning som jag haft de senaste fyra veckorna. Jag kunde inte svara på varje meddelande eller varje mejl, sade riksdagsledamoten till Expressen.

Nytt ärende

Under veckorna efter valet har Kronofogden återigen försökt komma i kontakt med Ali.

Enligt Expressen har riksdagsledamoten fått ytterligare ett betalningsföreläggande som han inte besvarade inom utsatt tid.

Efter tidningens avslöjande har dock Ali begärt omprövning.

På frågan om varför han inte svarade i tid hänvisar han till att han mått dåligt under perioden.  

– Ja, det är under de där fyra veckorna som jag har mått dåligt. De senaste två åren har jag inte fått något föreläggande från Kronofogden, så det var under de här fyra veckorna som jag har haft, jävligt påfrestande.

Läs mer: Vänsterpartiet ger besked om Mohamed Ali

Ska hålla förhör

Tre personer är misstänkta i förundersökningen om misstänkt valfusk i Borlänge kopplat till Vänsterpartiet, uppger Åklagarmyndigheten. 

Brottsrubriceringen är otillbörligt verkande vid röstning. Tre framställningar är inlämnade till Falu tingsrätt om offentlig försvarare.

– Framställningar om offentlig försvarare görs för att vi ska kunna hålla förhör, säger senior åklagare Oskar Edvardsson som leder förundersökningen.  

Andra läser: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA 

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen