Biljätte tvingas till förändring – på grund av elbilar

2024 02 23

Mercedes gör om målen då efterfrågan på elbilar inte varit så stor som tidigare trott.

Många klassiska bilföretag har förberett för en utökad elbilsmarknad genom att satsa på el-och hybridfordon.

Mercedes-Benz medger nu dock att elbilar och laddhybrider inte säljer lika bra som man hade planerat.

Därför tvingas nu den tyska biljätten göra om sina mål.

Det rapporterar Teknikens Värld.

Satte stora mål

År 2021 satte Mercedes stora målsättningar som handlade om att hälften av försäljningen skulle utgöras av laddhybrider och elbilar redan 2025.

I den senaste bolagsstämman klargör man att detta inte kommer att uppnås.

Istället framhåller företaget att målet nu är att nå 50 procent innan 2030.

“Många år bort”

Mercedes har även varnat för att batteridrivna fordon kommer att vara dyrare än sina fossildrivna motsvarigheter en tid framöver på grund av den bristande efterfrågan.

Han menar att jämförbara kostnader är “många år bort”.

– Det går att se i prissättningen, säger han enligt Automotive News Europe.

Globalt problem

Den globala efterfrågan på elbilar har minskat, vilket har lett till produktionsförändringar, uppsägningar och strategiska omriktningar inom industrin.

Det bedöms finnas flera anledningar bakom utvecklingen.

– Höga räntor, måttliga oljepriser och räckviddsångest har alla motverkat efterfrågan på elbilar. Entusiasmen hos tidiga användare av elbilar var inte representativ för den långsiktiga och bredare efterfrågan på dessa fordon, säger ekonomen Brian Jacobsen till Reuters.

“Flera utmaningar”

Även det amerikanska elbilsföretaget Rivian lyfter fram de tuffa förutsättningarna.

– Det finns en mängd utmaningar på makronivå, säger vd RJ Scaringe.

Han lyfter fram de höga räntorna och geopolitiska risker som förklaringar till att konsumenter är mer priskänsliga.

– Effekten är naturligtvis mer uttalad på dyrare fordon och elbilar är fortfarande i genomsnitt högre pris, säger investeraren Vitaly Golomb.

Rivian är ett av elbilsföretagen som även haft det tungt på börsen, där bolagets aktie faller med 10 procent på fredagen.

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


Max-mat stoppas – ”Ät den inte”

2026 04 22

En Max-produkt återkallas nu då den kan innehålla plast.

Beskedet kommer från Lantmännen och skickas ut “som en försiktighetsåtgärd”.

Det är ett parti av produkten Crispy Green Nuggets (MAX/GoGreen) 360 g som stoppas från marknaden, då det finns risk att produkten innehåller bitar av plast.

Kunder som har köpt produkten uppmanas att inte äta – och istället kontakta Lantmännen för att reklamera.

Max-mat återkallas

Det är Crispy Green Nuggets från Max som nu återkallas.

Återkallelsen gäller endast förpackningar med bäst före-datum 31-07-2027 och försäljningen av det berörda partiet är enligt Lantmännen stoppad hos samtliga återförsäljare.

– Observera att inga andra bäst före-datum eller produkter inom MAX & GoGreen-sortimentet omfattas, framhåller Lantmännen i ett pressmeddelande.

– Återkallelsen gäller inte heller Crispy Green Nuggets som inhandlats på en MAX-restaurang, utan endast de som säljs i dagligvaruhandeln.

“Konsumera inte”

Konsumenter som har köpt den berörda produkten uppmanas att inte konsumera den, utan istället kontakta Lantmännen Cerealia för reklamation.

Följande information ges till de som har köpt produkten:

- Det aktuella bäst före-datumet (31-07-2027) återfinns på baksidan av förpackningen.

- Det går bra att reklamera köpet via formuläret på GoGreens webbplats: www.gogreen.se/kontakt.

- För att underlätta hanteringen är det viktigt att bifoga bilder på produkten där bäst före-datumet tydligt framgår. Produkten bör sparas till dess att reklamationen är godkänd.

Läs mer: Kraftig prisändring på preventivmedel

Har ett samarbete

Max och Lantmännen Cerealia har sedan 2023 ett samarbete med fokus på hållbarhet.

Lantmännen Cerealia levererar två ärtbaserade produkter till Max “satsning på ett ännu grönare sortiment”.

– De två produkterna, en burgare och en nuggets-produkt, är båda baserade på svenska ärtor, förklarar Lantmännen.

“Odlas i stor omfattning”

Så här sade Lantmännen Cerealias Kristin Marmsjö om samarbetet för ett par år sedan:

– Ärta finns och odlas redan i stor omfattning i det svenska jordbruket och därför är steget kort till att nu mer och mer använda detta som vegetabiliskt protein i tillverkningen av gröna livsmedel, sade hon då.

– Vi ser att intresset för vegetarisk, närproducerad mat ökar i hela Norden, och är glada över att kunna erbjuda sådana produkter till ännu fler genom Max gröna måltider.

Läs mer: Vanligt misstag med pizza kan göra dig sjuk

Foto: Max hamburgare

Text: Redaktionen


Unik lax till Sverige – fyller hyllorna på Ica och Coop

2026 04 22

Den norska laxjätten Mowi är unik i sitt slag.

Företaget är världens största producent av atlantlax och har sin egen laxstam. Mowi bedriver laxodling från foder till färdig produkt.

Nu gör laxjätten en storskalig entré på den svenska marknaden.

Mowi genomför den största lanseringen inom premiumsegmentet för fisk och skaldjur i Sverige, utifrån antalet produkter som lanseras samtidigt.

Fjorton produkter lanseras på den svenska marknaden och kommer från en början att finnas tillgängliga i butikshyllorna hos Ica och Coop. Det handlar bland annat om kall- och varmrökt lax, marinerad lax och snabblagade portioner. 

Hävdar: ”Uppfyller alla förväntningar”

Jorgen Lind, Sales Manager Retail Mowi Sweden AB, tror att svenska folket kommer att uppskatta de nya produkterna.

– Svenskarna hör till de mest medvetna konsumenterna i Europa. De lägger särskild vikt vid produkternas kvalitet och deras smakegenskaper, säger han och tillägger:

– Även certifieringar som ASC, som garanterar att råvarorna kommer från hållbara källor, är mycket viktiga för dem. Samtidigt söker den svenska konsumenten mångsidiga produkter som passar vid olika tillfällen, samt format som gör det enklare att upprätthålla en hälsosam kost med betydande tidsbesparingar. Mowis produkter uppfyller alla dessa förväntningar.

LÄS MER: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen

Vill bredda sortimentet

Lanseringen har förberetts i flera år.

– Sverige är för oss en marknad med stor potential, men också en krävande marknad som ställer konkreta utmaningar inför oss. Därför har vi från början haft ett strategiskt förhållningssätt till denna fråga, och lanseringen på den svenska marknaden föregicks av nästan två års förberedelser, säger  

Mowis produkter finns i dag i 70 länder. Företagets ambition är att expandera ytterligare i Sverige och utöka sitt sortiment med nya produkter.

LÄS OCKSÅ: Ukraina vill byta namn – för att hedra Trump

Foto: Cattalin

Text: Redaktionen