Solcellsföretag i blåsväder – kan behöva betala tillbaka

2024 02 22

I maj förra året beställde en person i Markaryd nya solcellspaneler.

Precis som tiotusentals andra hushåll i Sverige var tanken att panelerna skulle installeras för att generera egen energi och på sikt kapa de dyra elräkningarna.

Men den förhoppningen har om inte grusats helt så åtminstone skjutits fram på obestämd tid.

Nio månader efter beställningen har företaget nämligen inte levererat panelerna.

– Efter otaliga samtal till företaget så har han fortfarande inte fått några solceller levererade – trots betalning, rapporterar P4 Kronoberg om den upprörda kunden.

Anmäler till ARN

Det har nu gått så långt att solcellskunden tröttna och anmält Stockholmsföretaget till Allmänna reklamationsnämnden, ARN.

Kunden, som totalt lagt ut 16 200 kronor för sin order, kräver nu sina pengar tillbaka.

Skulle myndigheten ge Markarydsbon rätt i sak kan han bli återbetald – annars riskerar solcellsföretaget att hamna på den ökända “svarta listan” över företag som inte gör rätt för sig.

– Vårt beslut är en rekommendation om hur tvisten bör lösas. Majoriteten av företagen följer beslutet, framhåller ARN.

Ökning på 50 procent

Enligt Energimyndigheten installerades 55 000 nätanslutna solcellsanläggningar bara under 2022.

Det var en ökning med närmare 50 procent jämfört med året innan och utgör tillsammans en effekt på cirka 800 megawatt.

– I och med det höga intresset för klimatomställningen i kombination med de svängande stundvis höga elpriserna vi såg under förra året, kommer vi sannolikt att få se ännu fler solpaneler på våra tak i framtiden, säger Elin Larsson, elmarknadsanalytiker vid Energimyndigheten.

Foto: M. Winkler

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

”Krigshandling mot Ryssland” – Putinregimen rasar

2025 10 23

USA har infört sanktioner mot Rysslands två största oljebolag, Rosneft och Lukoil.

En kraftig markering mot Ryssland, enligt USA:s finansminister Scott Bessent.

– Med anledning av president Putins vägran att avsluta detta meningslösa krig sanktionerar finansdepartementet Rysslands två största oljebolag som finansierar Kremls krigsmaskin, säger han i ett uttalande.

Nu svarar Kreml.

De amerikanska sanktionerna får Putinregimen att se rött.

– Det är en krigshandling mot Ryssland. Nu har Trump allierat sig med det galna Europa, dundrar Dmitrij Medvedev, vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, i ett inlägg på Telegram.

Den ryske toppolitikern tillägger att USA är Rysslands ”fiende” och utdelar en känga till president Trump.

– Deras pratsamma ”fredsmäklare” har nu helt gett sig in på krigsstigen mot Ryssland.

”Kommer sluta katastrofalt”

Det ryska utrikesdepartementet riktar kraftig kritik mot sanktionerna.

Departementets talesperson Maria Zacharova kallar beslutet för ”fullständigt kontraproduktivt”.

–  Om den nuvarande amerikanska administrationen börjar följa sina föregångares exempel, som försökte tvinga eller tvinga Ryssland att offra sina nationella intressen genom olagliga sanktioner, kommer resultatet att bli exakt detsamma.

– Det kommer sluta katastrofalt ur inrikespolitisk synvinkel och vara negativt för världsekonomins stabilitet, säger hon enligt TV2, som hänvisar till den ryska statsägda nyhetsbyrån Ria Novosti.

LÄS MER: Slovakien svänger helt om Ryssland – på ett villkor 

”Driva Ryssland mot vapenvila”

Flera europeiska ledare välkomnar USA:s nya sanktioner. EU:s utrikeschef Kaja Kallas kallar beslutet för ett ”styrkebesked”.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj välkomnar också beskedet.

– De nya amerikanska sanktionerna mot Rysslands oljejättar är en tydlig signal om att det kostar att bedriva krig och sprida terror. Åtgärden är både rättvis och fullt välförtjänt, säger han enligt Sky News.

– Det är framför allt ökade påtryckningar mot Ryssland som kommer vara effektiva för att nå fred, och sanktioner utgör en av de viktigaste delarna i det arbetet, fortsätter Zelenskyj.

LÄS OCKSÅ: ”Hoppas den slås ut” – Polen hånar Ungern

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen


Skarp avrådan inför halloween: Avstå denna utklädnad

2025 10 23

Sedan 1990-talet har antalet svenskar som uppmärksammar halloween ökat i en stadig takt.

I dag firar mellan hälften och två tredjedelar av alla svenskar halloween, enligt en undersökning från Svensk Handel.

Traditionen att klä ut sig är numera väletablerad i Sverige. 

Det finns dock en utklädnad man ska undvika. Optikkedjan Specsavers avråder starkt från att bära färgstarka så kallade halloweenlinser.

Linser med mönster, starka färger och figurer kan enkelt klickas hem från nätet, vilket många konsumenter också väljer att göra.

En oroande utveckling.

Caroline Schiller, optiker och produktchef på Specsavers, varnar för stora skaderisker.

– Många som köper halloweenlinser vet inte hur man hanterar dem rätt, och det innebär en tydlig risk för infektioner och irritation i ögat, säger hon.

”Stor infektionsrisk”

Schiller konstaterar att en stor andel av de linser som klickas hem från nätet ofta saknar bruksanvisning eller kvalitetskontroll.

– Många som köper halloweenlinser vet inte hur man sköter dem, hur viktigt det är med god handhygien och hur man ska använda dem. Hanterar man inte linserna rätt är det en stor infektionsrisk. Allra farligast är det om man byter linser med kompisar – eftersom vi har olika bakterieflora ökar infektionsrisken.

Om man, trots riskerna, väljer att köpa halloweenlinser är det viktigt att välja rätt.

– Se efter att linserna är CE-märkta – då vet man att de är säkert tillverkade i alla fall, säger Caroline Schiller.

LÄS MER: SVERIGE: Jätteföretag sparkar tusen anställda 

Fem råd för en säker halloween

Här är ögonexpertens fem råd för ett säkert halloweenfirande:

- Köp bara CE-märkta linser.

- Skölj aldrig linserna i kranvatten – det är fullt av bakterier.

- Tvätta och torka händerna noggrant innan du sätter i eller tar ut linserna.

- Dela aldrig linser med någon annan.

- Sov inte med linserna – och spara dem inte till nästa års halloween.

LÄS OCKSÅ: Stormakt viker sig – kan dumpa rysk olja

Foto: J. Wellington resp A. Fotos

Text: Redaktionen