Turistparadis helt förstört – “vanligtvis Sveriges vackraste”

2024 02 16

Notan för skadorna på ett av Sveriges mest populära turistmål landar på över 70 miljoner kronor.

Den av många så älskade och uppskattade turistorten har drabbats av förödande problem.

Knäbäckshusens strand, nära Stenshuvuds nationalpark på skånska Österlen, lockar mängder med besökare från hela Sverige och stora delar av Europa.

Bara till Simrishamns kommun kommer det en miljon besökare varje år.

Men efter höstens och vinterns kraftiga stormar är paradisstranden nästan på gränsen till att vara bortom räddning – åtminstone under hela 2024.

– Vanligtvis är det absolut Sveriges vackraste strand. Men i år tar den inte den titeln, säger Carl-Göran Svensson (C), ordförande i samhällsplaneringsnämnden i Simrishamns kommun, till Dagens Nyheter.

Vädjar till staten

Det finns idag inga regler som hjälper Sveriges kommuner och regioner, SKR, att få bidrag för att kunna reparera skador orsakade av klimatet.

Sådana bidrag går dock att söka hos Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, men det räcker inte.

Nu vädjar myndigheten till staten om mer hjälp.

– Sverige har 290 kommuner. Då förstår man hur lite pengar det är om man ser till de jättestora insatser som behöver göras och det är dessutom komplicerat att söka dem, säger Annika Wallenskog, chefsekonom på SKR, till DN.

Stänger hela 2024

Hamnar, vägar och erosionsskydd måste lagas i Knäbäckshusen.

I Simrishamns kommun är politikerna inte överens om hur kostnaderna ska betalas – som kommer att kräva nya prioriteringar för att få fram pengar.

Klart sedan tidigare är att stranden kommer att hålla stängt under hela 2024, och Simrishamns kommun uppmanar allmänheten att respektera avstängningen.

– Det är riskabelt att vistas i området vid Knäbäckshusen eftersom träd kan falla längs strandlinjen, framhöll kommunen i slutet av januari.

– Vi ber medborgare och besökare att inte beträda slänten så att naturen får möjlighet att återhämta sig

Kommunen: Håll er borta

Simrishamns kommun understryker att man inte vill ha någon hjälp av privatpersoner som praktiskt vill bidra till att påskynda öppnandet av stranden.

– Då slänten fortsätter att rasa finns det inte en praktisk lösning för trappan i dagsläget. Det bästa sättet du kan hjälpa till på just nu är att undvika att beträda slänten. Genom att göra det ger du växtligheten en chans att återetablera sig, vilket bidrar till att stabilisera området.

LÄS MER: Jättepopulärt turistmål stänger hela 2024

Foto: T. Salas

Text: Redaktionen


JUST NU: Kraftigt busväder på väg in över Sverige

2025 09 09

Ett större oväder drar in över Sverige i veckan.

Det har redan fallit stora mängder regn i norra delarna av landet.

Nu är ännu mer på väg.

– Under onsdag kväll och natt till torsdag närmar sig ett lågtryck från Tyskland och Polen och regn eller skurar tar sig in söderifrån, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg i en prognos på tisdagen.

– På torsdag tar sig själva lågtrycket in över landet och det blir fortsatt tidvis regn eller skurar. Det kan komma rätt stora regnmängder, framförallt i södra Norrlands kustlandskap där det kan bli en extra förstärkning av vinden.

Kan falla 50 millimeter

SMHI:s prognos för stöd även av fler vädertjänster.

SVT Väder beskriver ovädret som “omfattande och delvis kraftigt” och flaggar för 50 millimeter regn under natten till fredagen. 

Värst väntas det bli vid södra och mellersta Norrlandskusten som redan är svårt drabbade av översvämningar och vägar som rasat.

– Vattnet har ingenstans att ta vägen och gör att det kan bli risk för nya ras och nya problem, säger Pererik Åberg, meteorolog på SVT, till den egna kanalen.

"Alla resurser sätts in"

Regnet förra veckan fick stora konsekvenser i Västernorrland. Förutom att vägar spolades bort spårade två tåg dessutom ur.

– Ett visst orosmoln finns fortfarande kvar och det är ett regnområde som ska komma på torsdag, säger Henrik Sundquist, Trafikverkets enhetschef för underhåll, enligt TV4.

Regeringen har agerat till följd av ovädret.

– Alla tillgängliga resurser sätts nu in  i regionen, det hämtas också resurs från andra delar av Sverige för att återställa infrastrukturen så snabbt som möjligt, säger infrastrukturminister Andreas Carlsson till samma kanal.

Fortsätter regna

Enligt SMHI är det dock sannolikt inte slutregnat på torsdag.

Under fredagen rör sig det mer sammanhängande regnet norrut över Norrland. I övriga landet håller det skurbetonade vädret i sig. I början på nästa vecka kan ännu ett omfattande lågtryck med regn, skurar och blåst ta sig in över Sverige och sedan styra vädret ett par dagar framåt, förklarar Caroline Vahlberg.

LÄS OCKSÅ: ”Kan spara 22 000 kronor” – Lidl går på offensiven

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Funktionsnedsatt kvinna tvingades av bussen

2025 09 09

En funktionsnedsatt kvinna i Göteborg tvingades av en buss med hjälp av ordningsvakter.

Händelsen utspelade sig tidigare i år och har nu blivit ett fall för Diskrimineringsombudsmannen, DO.

Kvinnan, som har hjälp av en assistanshund, klev på bussen tillsammans med hunden och satte sig i främre delen.

Det fick hon inte enligt föraren, som hänvisade till just det faktum att hon hade hund med sig.

Kvinnan informerade om att trafikbolagets regel att hundar ska sitta längst bak i bussen endast gäller husdjur – inte ledar- och assistanshundar. Hon ringde även trafikbolagets kundtjänst som bekräftade reglerna, skriver DO i ett uttalande.

Tvingades av

Därefter tillkallade bussföraren ordningsvakter som eskorterade kvinnan ur bussen ett par hållplatser senare.

Även ordningsvakterna ska ha informerat föraren om att personer med ledar- eller assistanshundar får sitta var som helst i bussen.

Ändå var förarens beslut att kvinnan inte skulle få åka vidare alls, står det enligt säkerhetsbolagets rapport.

LÄS OCKSÅ: Jättebesked om Klarna – tar stort kliv

Krävs på 20 000 kronor

DO ser allvarligt på händelsen. Enligt myndigheten har kvinnan utsatts för diskriminering och trafikbolaget krävs nu på 20 000 kronor för att ersätta vederbörande.

– Förarens agerande strider mot både trafikbolagets resevillkor och diskrimineringslagen, säger Vanessa Grapenstedt, processförare på myndigheten, i en kommentar.

– DO menar att kvinnan missgynnats på ett sätt som har samband med funktionsnedsättning, det är allvarligt och trafikbolaget behöver ta ansvar för händelsen.

LÄS OCKSÅ: Biljätte erbjuder rabatt hela september: Kunder kan spara 80 000 kronor

Arkivfoto: E. Löthman, Västtrafik

Text: Redaktionen