24 januari 2026

SMHI går ut med varningar inför fredag – ”Risk för inställda avgångar”

2024 02 15

SMHI går ut med flera gula varningar inför morgondagen.

– Ett lågtryck är på väg in västerifrån och regn har börjat röra sig in över Götaland och sydvästra Svealand, uppger SMHI:s meteorolog Viktor Bergman.

Nederbörden kommer under natten till fredag att fortsätta österut och norrut.  

I Svealand och sydligaste Norrland kan det börja som snö men övergår ganska fort i regn. Sent i natt och in på morgonen når snöfallet även in över södra och mellersta Norrland.

Flera varningar

SMHI utfärdar två gula varningar för snöfall under fredagen. 

Den ena varningen gäller norra Hälsingland.

Den andra varningen gäller från Medelpad till den södra delen av Västerbottenskusten.

– Det är risk för försenade bussar, tåg och flyg och inställda avgångar, uppger P4 Västerbotten.

Omfattande snö och regn

Under fredagen väntas omfattande snö och regn som kommer att beröra stora delar av Sverige.  

– Mitt på dagen väntas gränsen mellan snö och regn gå någonstans över nordligaste Dalarna och Hälsingland. Strax söder om den gränsen kan det bli inslag av underkylt regn, uppger SMHI.

Längre norrut väntas snöfall, men det dröjer till kvällen innan de nordligaste områdena berörs.

Främst i nordligaste Hälsingland samt mellersta Norrlandskusten kan snöfallet bli ymnigt.

Stora regnmängder

I nordvästligaste Götaland, delar av Svealand samt i sydligaste Norrland kan det bli stora regnmängder.

SMHI uppger att det kan bli totalt så mycket som 20 - 35 millimeter nederbörd.

– I övriga Götaland inte lika stora regnmängder och det kan bli perioder med uppehåll eller dimma. Dessutom riktigt milt med 5 - 10 plusgrader, längst i söder kanske drygt 10 grader, uppger Viktor Bergman.

Tillfälligt högtryck

Till helgen väntas tillfälligt högtryck med sol.

– På de flesta håll klarnar det upp med gott om sol, i fjällen dock snöbyar. Det blir även lite kallare, uppger SMHI.

Natten till söndag väntas minusgrader i hela landet.

Under söndagen ökar molnigheten västerifrån i samband med att ett nytt lågtryck närmar sig.

Foto: Ovra Studio

Text: Redaktionen


23 sep 26

Stor förvirring: Vänsterpartiet hävdar missförstånd

2026 09 23

Det misstänkta valfusket i Borlänge fortsätter att jaga Vänsterpartiet.

Under gårdagen uppgav partiet att 30-årige Mohamed Ali, som oväntat kryssats in i riksdagen, kommer att ta en ”timeout” från sitt riksdagsuppdrag med anledning av polisutredningen. Ali valdes oväntat in i riksdagen med över 600 personkryss.

–  Vi har kommit överens om att Mohamed Abdukardir Ali tar en time out och inte kommer tjänstgöra som riksdagsledamot från mandatperiodens början på grund av den pågående utredningen om valfusk, framhöll V:s partisekreterare Maria Forsberg under tisdagen.

Samtidigt rapporterade Borlänge Tidning att Ali erbjudits en tjänst på V:s partikansli med en månadslön på 81 400 kronor. Summan motsvarar en månadslön för en riksdagsledamot.

Nu slår Vänsterpartiet tillbaka mot uppgifterna. Enligt V:s presstjänst är det ett ”missförstånd” att Ali ska ha erbjudits en tjänst på partikansliet, rapporterar SvD.

En V-källa, som citeras av Expressen, ger en liknande bild. Enligt källan ”verkar det röra sig om ett missförstånd”.

Stor förvirring

Samtidigt uppger Vänsterpartiets presstjänst i ett annat uttalande att man inte känner till uppgifterna om att det skulle röra sig om ett ”missförstånd”, rapporterar Ekot.

Vidare meddelar presstjänsten att man inte vill kommentera uppgifterna ytterligare.

Partiledaren Nooshi Dadgostars pressekreterare Silan Erman vill inte heller kommentera frågan. Hon kan inte ge något besked om när Dadgostar kommer att uttala sig om uppgifterna.

– Det vet jag inte, men jag antar att vi kommer att höra av oss när vi har en kommentar, säger Erman till SvD.

LÄS OCKSÅ: 10 500 måste anställas – 40 000 kronor i snittlön

Uppgifter: Vägrar att lämna

Enligt uppgifter till SVT vägrar Mohamed Abdukardir Ali att lämna sin riksdagsplats, trots påtryckningar från partiet.

– Jag fick ett sms på vägen hit om att time outen inte innebär att han lämnar riksdagen. Han vill åtminstone inte det, sade SVT:s reporter Marijana Dragic i tisdagskvällens Aktuellt.

ANDRA LÄSER: Världsledare gör sig redo – ska berätta ”sanningen”

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet 

Text: Redaktionen


23 sep 2026

S-ledarens första regeringsbesked

2026 09 23

Socialdemokraterna kommer att få ihop en ny regering för Sverige.

Så lyder beskedet från Magdalena Andersson (S) på onsdagseftermiddagen.

Det är första gången som S-ledaren kommenterar en eventuell regeringsbildning efter att ha fått sonderingsuppdraget från talmannen i fredags.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, säger Andersson till SR.

Beskedet: "Ja"

Under eftermiddagen har Magdalena Andersson haft möte med Moderatledaren Ulf Kristersson, som i torsdags meddelade att han avgår som statsminister.

Enligt S-ledaren har de pågående samtalen gett “en bra bild över vilka partier som det är meningsfullt att fortsätta samtalen med”. Hon har tidigare sagt att hon ska tala med sex partier, vilket betyder samtliga riksdagspartier förutom Sverigedemokraterna.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar.

– Ja, säger partiledaren.

Bildar "kartell"

Tidigare idag meddelade Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Vänsterparitet och Centerpartiet om att de fyra partierna bildat en “kartell” i riksdagen. Samarbetet handlar om vilka som ska ta plats i riksdagens utskott och vilka som ska bli nya talmän.

– Vi går ihop och bildar kartell. Våra 176 mandat ska ställas mot Tidös 173, för då får vi majoritet i alla utskott, säger Socialdemokraternas gruppledare Lena Hallengren till DN.

Läs också: Vindkraft stoppas i Sverige

Vill inte ha Norlén

Enligt Lena Hallengren är det “självklart” att nuvarande talman Andreas Norlén inte ska sitta kvar på sin post. 

Det är Tidös kandidat. Vi backade upp honom sist för att det inte skulle bli en sverigedemokratisk talman. 

Hallengren menar att S, i egenskap av att vara största parti, bör ha talmansposten.

Läs mer: S lovar satsning för 500 000 svenskar – ”det första vi ska göra”

Arkivfoto: Socialdemokraterna, pressträff

Text: Redaktionen