Natoland slår tillbaka mot ÖB Micael Bydén

2024 02 13

Sveriges överbefälhavare Micael Bydén har varit tydlig med att alla i Sverige måste förbereda sig på att det kan bli krig.

– Vi måste förstå hur allvarligt det här läget är på riktigt och att man, ner till individnivå, mentalt förbereder sig, sade Micael Bydén till TV4 i början av januari.

Uppmaningen till svenska folket var tydlig: förbered dig för krig.

– Jag tycker att man ska ställa sig de enklaste basala frågorna, Om det som händer i Ukraina idag händer här imorgon, är jag då förberedd? sade han till SVT dagen därpå.

Går emot ÖB

ÖB:s utspel kom under en period när retoriken skruvades upp och krigsvarningarna duggade tätt från såväl regeringen som landets myndigheter.

Det betonades att risken för krig i Sverige och Norden i allra högsta grad är på riktigt.

Men nu går en av Natos medlemmar i Sveriges absoluta närområde rakt emot den varningen.

Det handlar om Norge och dess försvarschef Eirik Kristoffersen som, i en referens till Micael Bydéns uttalanden, tonar ned retoriken och menar att invånarna inte alls ska oroa sig för krig.

– Man ska vara orolig över utvecklingen i världen, men inte att det kommer att bli krig i Norge de närmaste åren, säger Eirik Kristoffersen till norska NRK.

Försvarschefen menar dock att det inte finns något fel i att vara redo.

– Men att ha ett beredskapslager hemma ett par dagar är alltid en bra idé, säger Erik Kristoffersen.

"Lätt att vara efterklok"

Norge, som till skillnad från Sverige är fullvärdig medlem i Nato och därmed skyddas av den omtalade artikel 5 vid ett väpnat angrepp, säger samtidigt att västvärlden borde ha engagerat sig i Ukraina mycket tidigare än vad man gjort.

– Efter 2014 började västländer stödja Ukraina. Men om vi hade gjort ännu mer hade tröskeln för att invadera Ukraina kanske varit högre, säger Eirik Kristoffersen.

– Det är lätt att vara efterklok, men ett försvar är i första hand att förebygga krig, och ett starkt försvar är en bra garanti för att inte få krig.

I Ungerns händer

Sverige väntar fortfarande på ett ungerskt ja för att kunna träda in som fullvärdig medlem i försvarsalliansen Nato.

Det ungerska parlamentet är schemalagda att återsamlas efter vinteruppehållet den 26 februari.

Premiärminister Viktor Orbáns parti Fidesz har tidigare nobbat ett blixtinkallat parlamentsmöte för att ratificera Sveriges ansökan.

Foto: Joel Thungren/Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Drönarlarm på svensk flygplats – flyg omdirigeras

2025 11 06

Ett larm om drönare har inkommit på Landvetters flygplats.

Flygtrafiken till och från flygplatsen har stoppats för tillfället och flygen har omdirigerats, bland annat till Köpenhamn.

– Jag kan bekräfta att drönare är observerade vid Landvetter. Det är just nu uppehåll i flygtrafiken, säger Björn Stavås på Luftfartsverket, rapporterar Aftonbladet.

Två flyg från München Frankfurt har omdirigerats till Köpenhamn.

En planerad flygning från Landvetter till München ställs in.

– Man stoppar trafiken och informerar de som är i luften om vad som har rapporterats, säger Björn Stavås.

Flygplatsen i Bryssel

I veckan fick flygtrafiken på Bryssels flygplats, vid ett par tillfällen, pausas på grund av larm om drönare.

Det var första gången som flygtrafiken på den flygplatsen har stoppats på grund av en drönare, men liknande incidenter har inträffat på andra håll i Europa.

Exempelvis tvingades flygplatserna i Köpenhamn, Oslo och Ålborg att stänga tillfälligt i september på grund av drönare.

Också Münchens flygplats var tvungen att avbryta verksamheten två gånger på 24 timmar i oktober.

Drönarna ökar

Misstänkta drönarobservationer vid svenska flygplatser ökar kraftigt, rapporterade SVT i oktober, med hänvisning till siffror från Transportstyrelsen.

Ökningen påverkar både stora och små flygplatser.

– Det finns ganska stora risker om en drönare skulle vara i vårt luftrum och vi har ett plan med passagerare som ska avgå. Då har vi en stor allvarlig risk, så det får inte hända, säger Norrköpings flygplats vd Jesper Low, till SVT.

Läs också: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Flera exempel

I slutet av september drabbades flygplatsen i Sundsvall.

Ett flygplan fick cirkulera ovanför flygplatsen i över 30 minuter.

Förra året fick Arlanda stänga i över en timme på grund av att drönare synts i området.

De senaste fem åren har antalet drönarincidenter vid svenska flygplatser mer än fördubblats, uppger SVT.

Förra året rapporterades hela 46 incidenter.

I år är antalet för de första sex månaderna hela 35 incidenter.

Men observationerna är ofta osäkra, då de kan ske i mörker och på långt avstånd.

– I många fall har det visat sig att det är vanliga flygplan. Man har sett helikoptrar, satelliter eller till och med stjärnor, säger Tansportstyrelsens sektionschef Jörgen, till kanalen.

Läs mer: “Markant ökning” – Postnord går ut med ny varning

Text: Redaktionen


JUST NU: “Sluta ljug!!!” – Trump förbannad

2025 11 06

Donald Trump är missnöjd.

Inflationstakten i både Sverige och USA har kommit ned sedan de mycket höga siffrorna som var för ett par år sedan.

Men inflationen ligger alltjämt kvar en bit över målet – i USA är inflationen strax under tre procent, vilket kan jämföras med centralbankens mål på två procent.

Nu är Donald Trump förbannad – och menar att han har fått ner priserna rejält i USA.

“Sluta ljug!!!”

Den amerikanska presidenten uttrycker sig i ett inlägg på Truth Social på torsdagskvällen.

– Thanksgiving-middagen 2025 under Trump är 25 procent billigare än Thanksgiving-middagen 2024 under Biden, enligt Walmart, skriver han.

– Mina kostnader är lägre än Demokraternas på allting, särskilt olja och gas! Så Demokraternas fråga om kostnader är DÖD! SLUTA LJUG!!!

Så ligger det till

Efter de senaste årens extrema priser i många länder har inflationstakten i såväl EU som USA kommit ner till mer normala nivåer.

Men centralbankerna är inte nöjda ännu.

I USA – som i Sverige – har centralbanken ett mål på att inflationstakten ska ligga kring två procent.

Därmed är inflationen på andra sidan Atlanten kvar cirka en procentenhet över målet.

Läs mer: USA kan tvingas betala 90 miljarder dollar

Tre procent

Konsumentpriserna steg med 0,3 procent i september i USA, vilket drev upp den årliga inflationstakten från 2,9 procent till 3 procent, uppger CNN.

Det är den högsta den varit sedan januari, enligt data från Bureau of Labor Statistics.

“Inte märkts än”

Christopher Rupkey, chefsekonom på FwdBonds, tror dock att det kan vara värre än det ser ut vad gäller inflationen i USA.

– De omedelbara farorna från Trumps tullpolitik har ännu inte märkts i den totala inflationen, menar han.

Samtidigt råder fortsatta problem i landet på grund av den rådande nedstängningen av regeringen – som inte ser ut att vara över än på ett tag.

Läs mer: Norden: Bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen