Donald Trump vänder sig till Sverige

2024 02 12

Efter att Donald Trump indirekt hotat att skicka Ryssland på Natoländer har presidentkandidaten nu uttalat sig om Sverige.

Det var i lördags som den republikanske presidentkandidaten stod för ett mycket uppmärksammat uttalande i samband med ett valmöte i South Carolina.

Enligt Trump själv kom utspelet efter att han samtalat med ledare för Natoländer. Han ska då ha fått frågan från en ledare från en av alliansens större medlemmar om vad som gäller vid en rysk attack om landet i fråga inte uppfyllt sina ekonomiska skyldigheter.

– Har ni inte betalat? Nej, då skulle jag inte skydda dig. Jag skulle faktiskt uppmuntra dem (Ryssland, red. anm.) att göra vad de vill. Ni måste betala, sade Trump enligt AP.

"Älskar Sverige"

Ett par dagar senare har Trump skruvat ned retoriken.

I ett kort uttalande efter nattens Super Bowl-fest uttalar han sig dessutom om hur han ser på Sverige och ett kommande svenskt medlemskap i Nato.

– Jag älskar Sverige. Jag gillar Nato, jag gillar Sverige, säger Trump till Aftonbladet som kom i kontakt med presidentkandidaten under en efterfest.

"Skrämmande"

Efter Donald Trumps uttalande om att ge Ryssland grönt ljus att invadera Natoländer i ekonomiska trångmål har kritiken inte låtit sig vänta.

– Att uppmuntra invasioner av våra närmaste allierade av mordiska regimer är skrämmande – och det äventyrar amerikansk nationell säkerhet, global stabilitet och vår ekonomi här hemma, sade USA:s president Joe Biden enligt The Guardian.

"Undergräver all vår säkerhet"

Han fick medhåll av Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg som också beklagade Trumps kommentar.

– Nato är fortfarande redo och kan försvara alla allierade, sade Natochefen i ett uttalande.

– Alla förslag om att allierade inte kommer att försvara varandra undergräver all vår säkerhet, inklusive USA:s, och utsätter amerikanska och europeiska soldater för en ökad risk. Jag förväntar mig att oavsett vem som vinner presidentvalet kommer USA att förbli en stark och engagerad Natoallierad.

Fruktar att USA går ut Nato

Under Donald Trumps tid som president 2016-2020 talade han ofta om ett scenario där USA drar tillbaka sitt medlemskap ur Nato.

Många fruktar att Trump skulle förverkliga en sådan idé om han blir vald till president på nytt.

– Det finns en stor oro i Europa att en andra period med Trump som president skulle leda till att USA faktiskt drar sig ur Nato. Det skulle vara ett enormt strategiskt och historiskt misslyckande för vår del som nation, har generalen och tidigare Natokommendören James G. Stavridis sagt till New York Times.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


6 februari 2026

Mejerifavorit försvinner från hyllan – säljs på Willys

2026 02 07

En klassisk mejeriprodukt pausas i svenska butiker.

Det beskedet ger Norrmejerier under fredagen.

– Årets tillgång på hjortron räcker inte hela vägen. När hjortronen tar slut pausar Norrmejerier produkten Fjällfil Hjortron tills vidare, uppger mejerijätten.

”Beroende av naturen”

Norrmejeriers Fjällfil säljs i stort sett av alla stora svenska matkedjor.

Men nu tvingas den populära smaken till en paus.  

– Vi är helt beroende av det naturen ger oss. När hjortronen tar slut pausar vi hellre produkten än att kompromissa med smak, aromer eller råvaruinnehåll, säger Anna Norrgård, produktansvarig på Norrmejerier, i ett uttalande.

Försvinner vecka 7

Beskedet är att smaken av hjortron inte längre kommer kunna beställas till matbutikerna från och med nästa vecka.

Eventuellt kan undantag göras för vissa Norrlandskunder fram till vecka 18.

När smaken kan återkomma till svenska butiker är ännu oklart.

– Bristen beror på en kombination av få bärplockare och utmanande väder, uppger Norrmejerier.

– En kall start på sommaren följt av perioder med värme och torka, vilket sammantaget ledde till ett sämre hjortronår än normalt. Än så länge finns ingen prognos för årets hjortronsäsong.

LÄS MER: ”Apokalyps” – hel bransch rasar 20 procent på börsen

Hoppas på comeback

Mejerijätten har dock ambitionen att smaken ska återkomma till butikshyllorna framöver.

– Fjällfil Hjortron är en älskad produkt och vi vet att många kommer att sakna den, säger Anna Norrgård.

– Just därför vill vi vara tydliga med varför den tar paus. Filen tillverkas av riktig mjölk och äkta bär, och vi vill inte ha det på något annat sätt.

Fakta Norrmejerier

- Norrmejerier Ekonomisk Förening är norrlänningarnas mejeri och ägs av 329 lokala bönder varav 259 aktiva mjölkleverantörer i Norrbottens, Västerbottens och delar av Västernorrlands och Jämtlands län.

- Omkring 200 miljoner kilo mjölk förädlas varje år vid mejerier i Umeå och Burträsk till olika mejeriprodukter som mjölk, fil, grädde och ost.

- Norrmejerier sysselsätter cirka 400 årsanställda och omsätter drygt 2 miljarder kronor per år.

Källa: Norrmejerier

LÄS MER: ”Behövs ingen folkomröstning” – vill ha euro nu

Foto: Mårten Ryner Axfood

Text: Redaktionen


Dödsstöt för Ryssland – “Värre än något krig“

2026 02 06

Ryssland sägs drabbats av exceptionella förluster.

Ukrainas militär uppger att ryska soldater vid fronten i Ukraina har drabbats av mycket höga förluster.

Detta trots att truppstyrkan hållit sig över 700 000 de senaste sex månaderna, rapporterar RBC Ukraine.

Enorma påfrestningar

Under det senaste halvåret har antalet ryska soldater i Ukraina enligt Ukrainas överbefälhavare legat mellan cirka 711 000 och 712 000, inklusive reservstyrkor, uppger Ukrainas högste militäre ledare Oleksandr Syrskyi.

– Detta indikerar att nivån på deras förluster överstiger deras förmåga att fylla på, säger Syrskyi till journalister.

Trots att siffran varit relativt stabil visar detta enligt honom på de enorma påfrestningarna som de ryska styrkorna utsätts för på fronten.

LÄS MER: Rysk general skjuten i Moskva

Extrema förluster

Syrskyi uppger att Rysslands totala förluster under hela det fullskaliga kriget – inklusive dödade, sårade och saknade – har nått cirka 1,2 miljoner soldater.

Han betonar också att den del av förlusterna som består av bekräftade dödade ryska soldater sedan februari 2022 är omkring 325 000.

– Detta är värre än något krig sedan andra världskriget, säger Syrskyi.

I ett tidigare uttalande har Oleksandr Syrskyi angett att den ukrainska armén neutraliserade hundratusentals ryska soldater under 2025.

Han har även kallat Ukrainas försvarsmakt för ”en av de starkaste och mest erfarna arméerna i världen” och tillade att de 420 000 neutraliserade ryska trupperna under det gångna året är ett tydligt bevis på detta.

Ukrainska motangrepp

Ukrainska specialstyrkor har nyligen genomfört en rad framgångsrika attacker mot ryska flygbaser.

Som ett resultat förstördes och skadades 15 flygplan, vilket get Ryssland förluster på över 1 miljard dollar och försvagade dess förmåga att genomföra flygangrepp mot Ukraina.

I januari uppgav Nato:s generalsekreterare Mark Rutte att Ryssland i december 2025 förlorade omkring 1 000 soldater per dag i striderna mot Ukraina.

Han betonade att denna siffra specifikt avser dödade ryska soldater.

LÄS MER: Ukrainsk revansch – uppgifter om HIMARS-ATTACK

Foto: B Shen

Text: Redaktionen