24 juli 2026

EUROPA: President tvingas avgå efter pedofilbråk

2024 02 10

Ungerns president Katalin Novaks avgår nu efter att ha fått hård kritik på grund av en pedofilskandal.

Katalin Novak var Ungerns första kvinnliga president och representerar det konservativa partiet Fidesz.

På senare tid har hon hamnat i blåsväder på grund av en pedofilskandal.

Nyss kom beskedet att Novak avgår.

Detta bland annat efter att det ägt rum stora demonstrationer mot presidenten i Budapest under fredagen.

”Tystade ned brott”

Bakgrunden till bråket och avgången är Katalin Novaks hantering av ett fall av sexövergrepp mot barn.

– President Katalin Novak beviljade nåd till en man som dömts för att ha tystat ned brott som begåtts av en sexualförbrytare på ett barnhem, rapporterar Politico.eu.

Själva övergreppet ägde rum förra året, och mannen dömdes sedermera till tre års fängelse, men benådades alltså av Novak.

Och nu avgår alltså presidenten, enligt bland andra AP.

Påvens besök

I fredags demonstrerade över 1000 personer i Budapest och krävde Novaks avgång.

Benådningen av den dömde mannen skedde i samband med påven Franciskus besök i Ungern i april 2023. Då benådade runt två dussin dömda brottslingar.

– Men det blev först nyligen avslöjat att en av de personer som dragit nytta av åtgärden var den biträdande chefen för ett barnhem, som hade dömts för att ha täckt upp för en sexualbrottsling som utnyttjade de boende på hemmet, uppger tidningen.

Oppositionen har också krävt också att den tidigare justitieministern Judit Varga, som nu toppar Fidesz lista till Europaparlamentsvalet, fråntas sitt uppdrag.

Ändrar lagen

Katalin Novak själv menar att benådningar alltid är kontroversiella, men understryker att hon aldrig skulle benåda en pedofil.

Hennes parti har försökt få bukt med kritiken genom att införa en lagändring.

– I ett försök att dämpa folklig ilska kopplad till fallet lade Orbáns Fidesz-parti på torsdagen fram en grundlagsändring för att förhindra framtida benådningar från att på något sätt gynna personer som dömts för att ha begått brott mot barn, skriver Politico.eu.

Men det räckte alltså inte för att tysta kritiken, och idag kom beskedet om Katalin Novaks avgång.

Text: Redaktionen

Foto: Calvin Hanson


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


Skattebesked till svenska folket: Regeringen och SD överens

2026 08 14

Tidöpartierna är överens om en ny ekonomisk plan.

Det meddelar regeringen och SD i dag, fredag.

Planen omfattar hur finansiering av kommande reformer ska utformas.

Överenskommelsen berör bland annat skattehöjningar. SD och regeringen lovar att två skatter inte kommer att höjas under några omständigheter.

– Framtida reformer ska inte finansieras med höjda skatter på arbete eller sparande, fastslår Tidöpartierna.

Vidare meddelar parterna att man är överens om ytterligare två principer:

- Framtida finansiering av reformer bör inte motverka motståndskraften och konkurrenskraften i den svenska ekonomin.

- Åtgärder som minskar de arbetade timmarna i ekonomin bör också undvikas.

Effektivisera statlig verksamhet

Tidöpartierna är även enats om att tillsätta en slöserikommission, som ska granska myndigheter och andra statliga verksamheter. Målet är att upp till 70 miljarder kronor ska kunna sparas genom att kapa ”onödiga utgifter”, uppger Moderaterna.

– Det kommer vara ett viktigt steg för att kunna möta behoven i välfärden och försvaret samtidigt som vi stärker ekonomin för hårt arbetande svenskar, har finansminister Elisabeth Svantesson (M) tidigare framhållit.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser”

Verksamheter ska avvecklas

Regeringen har gett Åke Nordlander i uppdrag att utreda hur den nya slöserikommissionen ska utformas. Nordlander är tidigare budgetchef i Finansdepartementet och arbetar sedan den 1 september 2025 som generaldirektör vid Exportkreditnämnden.

Han får i uppdrag att:

- kartlägga hur statliga verksamheter och utgifterna för dem har utvecklats under det senaste decenniet,

- lämna förslag på vilka statliga verksamheter och uppgifter som kan avvecklas eller prioriteras ned och hur tilldelningen av medel bör anpassas till förändringarna, och

- lämna förslag på åtgärder som kan bidra till att statliga myndigheter kan fullgöra sina uppgifter mer kostnads­effektivt.

LÄS OCKSÅ: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen