Jimmie Åkesson går till hårt angrepp – kräver förklaring

2024 02 09

Socialdemokraternas riksdagsledamot Jamal El-Haj har återigen hamnat i blickfånget.

S-ledamoten har tidigare uppmärksammats för hans medverkan på den Europeiska palestinska konferensen i Malmö. Tillställningens ordförande Amin Abu Rashid har pekats ut som en ledarfigur för terrorstämplade Hamas och Jamal El-Haj sågs omfamna honom på scenen.

– Jag tycker den är besvärande, jag tycker inte om den.  Jag tycker att man borde ha avstått från den här konferensen och det var också partiets uppfattning, sa Socialdemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Mikael Damberg till SVT när han ombads att kommentera kramen.

Uppgifter: Försökte påverka asylärende

Nu uppmärksammas Jamal El-Haj återigen för ett kontroversiellt agerande. År 2017 uppges riksdagsledamoten ha ringt Migrationsverket för att lämna ett vittnesmål om en egyptisk iman som sökte asyl i Sverige.

Det uppger journalisten Sofie Löwenmark i en artikel i Expressen.  

Enligt Löwenmark ska El-Haj lovordat imanen i samtalet med myndigheten och sagt att ”det skulle vara av stor betydelse för Sverige om imamen fick lov att stanna här”.

Ett kontroversiellt ställningstagande, enligt Löwenmark.

Hon uppger att den egyptiske imanen har föreläst i en extremistkopplad moské i Skåne tillsammans med två salafistpredikanter. En av dem ska senare ha pekats ut som ett hot mot Sveriges säkerhet. Imanen uppges även ha delat inlägg från terrorstämplade muslimska brödraskapet och hyllat rörelsens andliga ledare al-Qaradawi.

– al-Qaradawi legitimerade självmordsbombningar mot israelisk civilbefolkning, har beskrivit Förintelsen som ett gudomligt straff mot judar och gav sitt personliga stöd till män som slår sina ”olydiga” fruar, skriver Sofie Löwenmark.

Svarar på avslöjandet

Jamal El-Haj har kommenterat uppgifterna.

I ett mejl uppger S-ledamoten att han ”var ny i riksdagen” och att han i dag skulle ”gjort annorlunda”.

– Mitt enda syfte med samtalet var att tillföra information som jag trodde var relevant och samhällsnyttigt.

– Jag vet att personen som ansökan gällde har gjort mycket nytta för samhället under denna tid, men mitt val att ge information om honom var likväl fel, framhåller han till Expressen.

SD-ledaren går till angrepp

En annan som reagerar på artikeln är Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson.

Han väljer att gå till hårt angrepp mot Socialdemokraterna.

– Varför får El-Haj vara kvar? Har Hamas hållhakar på den socialdemokratiska ledningen? Vill Socialdemokraterna framöver vara ett parti för Sverige och svenskarna, eller ett parti för splittring och islamisering?

– Det är nämligen inte möjligt att vara båda. Man måste välja. Magdalena Anderssons behöver förklara sig innan debatten med Socialdemokraterna kan handla om något annat än dessa ständiga kopplingar till terror och antisemitism, skriver Åkesson i ett inlägg på X.

Partisekreteraren om förtroendet: "Avgörs lokalt" 

Socialdemokraterna har inte kommenterat uppgifterna om El-Hajs samtal. 

För några veckor sedan ville partisekreterare Tobias Baudin (S) inte svara på om han har förtroende för El-Haj som företrädare för Socialdemokraterna.

– Förtroendet som riksdagsledamot och om han ska nomineras i nästa val, det avgörs lokalt, av partidistriktet i Skåne. Det är klart att vad man gör och säger, och det gäller för alla, påverkar möjligheten att få nya förtroenden, sa han till SvD

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


16 oktober 2025

JUST NU: Röstkorten ändras – sex miljoner väljare berörs

2025 10 16

Riksdagen har fattat beslut.

Från och med valet 2026 kommer röstkorten att skickas ut digitalt. Sex miljoner väljare som har en digital brevlåda kommer att få sitt röstkort digitalt.

– Vi uppskattar att drygt sex miljoner väljare kommer att få sitt röstkort digitalt vid valen 2026. Väljare kommer inte behöva ta med sig röstkortet vid röstning, utan det räcker att ta med sig legitimation. Detta gäller oavsett om väljaren har fått röstkortet digitalt eller på papper, säger Anna Nyqvist, kanslichef på Valmyndigheten.

– Digitala röstkort innebär en ökad tillgänglighet av den personliga rösträttsinformationen för väljare som kommer kunna logga in i sin digitala brevlåda och ta del av röstkortet oavsett var man befinner sig. Med digitala röstkort kan vi också vara mer säkra på att röstkorten kommer fram till väljarna och att de kommer fram i tid, fortsätter Nyqvist.

Klassiska traditionen förändras inte

Väljare som saknar digital brevlåda eller som inte har godkänt myndighetsinformation till sin digitala brevlåda kommer att få röstkorten med posten.

Själva röstningen kommer inte att ske digitalt. Den kommer fortsatt ske i fysisk form med pappersvalsedlar, framhåller Valmyndigheten som understryker att den ”pappersbaserade röstningen är en viktig del i det robusta valsystemet”.

– Digitala röstkort och moderniserad förtidsröstning syftar till att göra röstningen enklare för väljarna, minska sårbarheter i systemet och effektivisera processen för valadministrationen, säger Anna Nyqvist.

LÄS MER: Priset för parkering chockhöjs

Förtidsröstningen ändras

Valmyndigheten meddelar också att en ny teknik kommer att införas vid förtidsröstningen för att underlätta införandet av digitala röstkort.

Väljare kommer inte längre behöva ta med sitt röstkort för att förtidsrösta. I varje lokal för förtidsröstning kommer en dator och skanner finnas, som kan läsa av id-handlingar och koder. Vid förtidsröstning kommer en förtryckt kod på kuvertet som rösten läggs ner i att skannas. Koden kopplas därefter till väljaren i en digital väljarförteckning.

– Detta möjliggör både för en ny framtidssäkrad distributionslösning av förtidsröster hos Postnord och att väljare inte längre behöver ta med sig röstkortet vid förtidsröstning, framhåller Valmyndigheten.

LÄS OCKSÅ: Livsmedelsjätte säger upp 16 000 

Foto: Valmyndigheten

Text: Redaktionen


JUST NU: Massiv attack – Ryssland utfärdar nödåtgärd

2025 10 16

En storskalig luftattack skakar Ryssland.

Nödåtgärder har utfärdats i regionerna Samara och Saratov i sydvästra delarna av landet. Samtidigt har den närliggande regionen Penza gått upp i stabsläge.

Den ryska luftfartsmyndigheten Rosaviatsia har ställt in alla flygningar över Samara och Saratov, rapporterar den ryska Telegramkanalen Astra.

Rosaviatsias talesperson Artjom Korenjako bekräftar de akutåtgärden. 

– Tillfälliga restriktioner har införts för avgångar och ankomster av flygplan. Restriktionerna är nödvändiga för att garantera flygsäkerheten, säger han enligt Kyiv Post.

Bränder och kraftig rökutveckling

Invånare i Saratov rapporterar om en serie kraftiga explosioner och bränder.

Enligt uppgift ska oljeraffinaderiet ”Kreking” ha attackerats. Anläggningen, som är en av Rysslands äldsta, ägs av den statliga oljejätten Rosneft.

På sociala medier sprids flera filmklipp och bilder som uppges visa bränder och kraftig rökutveckling vid raffinaderiet.

Ukraina har tidigare utfört flera drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier, vilket slagit ut stora delar av Rysslands oljeproduktion. Det återstår att se vilka konsekvenser torsdagens attack får.

Kreml kommenterar

Det ryska försvarsdepartementet framhåller att tolv drönare skjutits ned över Saratov. De kommenterar inte skadeläget.

LÄS MER: ”De har lovat” – Trump bekräftar kalldusch för Putin

Storskaliga ryska attacker

Samtidigt fortsätter Ryssland att genomföra massiva attacker mot ukrainsk energiinfrastruktur.

Attackerna har bland annat stoppat verksamheten vid en gasproduktionsanläggning i Poltavaregionen, rapporterar Reuters med hänvisning till det ukrainska energibolaget Dtek.

Dessutom har flera ukrainska regioner tvingats stänga av delar av strömmen eftersom ryska attacker skadat landets energisystem.

LÄS OCKSÅ: Ryssland tvingas betala miljarder

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen