USA varnar Ungern – på väg att gå över gränsen

2024 02 08

USA är på väg att fullständigt tappa tålamodet med landet som kallas Europas och Natos mest ryssvänliga medlem.

Det har gått 18 månader sedan Sverige ansökte om medlemskap i Nato.

Och som alla vet har Ungern fortfarande misslyckats med att godkänna ansökningen och därmed släppa in Sverige i försvarsalliansen.

Under tiden har Viktor Orbán bland annat besökt hunnit med att besöka Vladimir Putin i Ryssland.

Bilder har kablats ut på ett uppmärksammat handslag mellan den ungerska premiärministern och den ryska diktatorn.

Tappat tålamodet

Nyligen anklagade USA den ungerska regeringen för att skada Nato och gynna Putin med sin politik.

Och nu tycks måttet närmast vara rågat för amerikanerna som uttrycker en allt större irritation över den uteblivna ratificeringen.

– Vi har hört säkerhetsrådgivare efter säkerhetsrådgivare säga att det är dags för Sverige att släppas in och att direkt vända sig till representanten från Ungern, säger USA:s nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan enligt nyhetsbyrån AP.

Närmar sig gränsen

Jake Sullivan understryker att Ungern närmar sig gränsen för vad USA överhuvudtaget kan acceptera.

Han insinuerar också att Natos mäktigaste medlem kan komma att agera mot premiärminister Viktor Orbán om fördröjningen av ratificeringen fortsätter.

– Jag tänker inte stå här och framföra särskilda hot eller spekulationer om åtgärder som vi skulle kunna vidta, men naturligtvis är vårt tålamod med det här inte heller obegränsat, säger Jake Sullivan.

– Det är en fråga om trovärdighet och skyldighet att de vidtar nödvändiga åtgärder, tillägger han och syftar på de ungerska parlamentariska procedurerna för att godkänna Sveriges ansökan.

Kristersson till Budapest

I måndags bojkottade Orbáns parti, Fidesz, ett extrainsatt möte i parlamentet där det hade planerats att rösta om Sveriges Natomedlemskap.

Partiet har en absolut majoritet i parlamentet och har tidigare anklagat Sverige för att sprida “uppenbara lögner” om den ungerska demokratin.

Orbán har även uppmanat statsminister Ulf Kristersson (M) att komma till Ungern för att “förhandla om Sveriges Natoansökan”.

Ett sådant upplägg har tidigare nobbats, men igår meddelade Kristersson att han är beredd att åka till Budapest och att det kan ske på Ungerns villkor

– Det finns ingen prestige för oss i den frågan, sade statsministern enligt TV4 igår.

USA bevakar noggrant

Om inte Ungern tillkallar ett nytt extrainsatt möte för parlamentet är nästa schemalagda tillfälle att rösta om Sverige förlagt till 26 februari.

USA bevakar under tiden processen.

– Vi fortsätter att titta noggrant, men hoppas att det finns en konstruktiv lösning på denna fråga inom en mycket snar framtid, säger Jake Sullivan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 januari 2026

Kina har tröttnat – inför 180 dagars blockad mot Ryssland

2026 01 30

Från den 1 januari har Kina infört nya regler för export till utlandet.

De nya reglerna gäller exporten av bilar som producerats i landet.

När de nya reglerna nu har tagits i bruk drabbas den ryska importen av kinesiska bilar.

– De kinesiska myndigheterna har aktivt börjat blockera leverans av bilar till Ryssland, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vid tullen i Suifenhe har 500 nya bilar, som var avsedda för ryska köpare, beslagtagits.

Den nya regeln

Den nya regeln som Kina infört drabbar särskilt Ryssland då de ryska köparna tidigare har haft en knep för att komma ner i pris för bilarna.

Ryska företag har tagit beställningar av privatpersoner och sedan köpt bilar i Kina, där marknadspriset legat lägre på grund av statliga subventioner.

Sedan har de importerats som begagnade till Ryssland.

Men nu har alltså Kina satt en gräns på att en nyköpt bil måste stanna i landet 180 dagar efter köpet.

– Anledningen till att bilexporten blockeras är förbudet mot export av nya bilar under sken av att de är begagnade, uppger tidningen.

– Trots detta fortsätter säljare och ryska importörer att lova kunder leveranser i strid med reglerna, med hänvisning till avtal med fabriker och subventioner för specifika varumärken, utan att varna köparna.

LÄS OCKSÅ: ”Ni stöttar Ryssland” – Trump slår till

Får stå och vänta

De bilar som nu beslagtas kommer hållas kvar i Kina fram till sommaren innan de kan föras ut ur landet.

– De nya reglerna förväntas effektivt stoppa exporten av bilar från Kina till Ryssland, uppger tidningen.

– Enligt Autostat importeras hundratusentals bilar till Ryssland varje år, varav ungefär en tredjedel importeras av privatpersoner.

Kinas biltillverkning växer

Biltillverkning i Kina fortsätter att växa.

De kinesiska bilarna blir allt vanligare, också på den europeiska marknaden.

– Årssiffrorna för 2025 visade tillväxt i produktion, intäkter och kostnader, med en liten ökning av de totala branschvinsterna, uppger Car News China.

LÄS MER: ”Mycket farligt” – Trump varnar Storbritannien

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen