Orbán ger tydligt besked – efter kravet om Sverige

2024 02 05

Oppositionen i Ungern har begärt ett extrainsatt möte i landets parlament för att rösta om Sveriges Natoansökan.

Bakom begäran står bland annat socialdemokratiska MSZP.

– Sverige är en engagerad partner till Nato. De har deltagit i alliansens fredsskapande arbete sedan 1994 och har tagit en aktiv roll i tidigare och nuvarande Nato-ledda fredsstödjande operationer. Sveriges anslutning till Nato kommer stärka strävan att gemensamt garantera Europa och dess folks säkerhet, skrev partiet i ett uttalande för drygt en vecka sedan.

MSZP gick ut med en direkt uppmaning till landets premiärminister Viktor Orbán.

– Det är dags för Orbán att stoppa den dumma, skadliga och onödiga charaden. Vi tar därför initiativ till att sammankalla en extra session i parlamentet. Låt oss äntligen acceptera förslaget om att Sverige ska gå med i Nato!

Orbáns svar: Dyker inte upp

Vid 13-tiden på måndagen inleddes det extrainsatta mötet som den ungerska oppositionen begärt.

Viktor Orbáns regeringsparti Fidez dök inte upp.

Det rapporterar SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick som bevakar mötet.

En tydlig markering mot Sverige och ett tydligt svar till oppositionen. Frånvaron innebär att en omröstning om den svenska ansökan omöjliggörs.

Den ungerska oppositionen är kritiska till Orban-regeringens agerande.

– Fidesz spelar ett pokerspel men det finns ingen vinst att vinna. Vi har ingen aning om vad det är de vill ha ut av det. Så fort jag får veta kommer jag meddela mina gröna partivänner i Sverige, säger en ledamot för Ungerns gröna parti till SVT.

Pressar Sverige om möte

Ungerns regeringen har framhållit att man vill att Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M)  ska resa till landet för att diskutera den svenska Natoansökan innan en omröstning. 

– Bollen är på er planhalva, skrev Zoltan Kovacs, talesperson för Ungerns regering, i ett inlägg på X i fredags.

Den svenska regeringen har klargjort att det inte finns några skäl att förhandla med Ungern.

Utrikesminister Tobias Billström (M) betonar att Ungern inte har ställt några särskilda villkor på Sverige, till skillnad från Turkiet som Sverige ingick ett avtal med.

– Jag ser inte i dagsläget någon anledning till förändring på den här punkten, utan det vi hoppas naturligtvis att Ungern ska fortsätta att ratificera så fort som möjligt, sa utrikesministern till Aftonbladet när han ombads att kommentera Ungerns krav på Sverige.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 feb 2026

Byt butik – direkt uppmaning till hela svenska folket

2026 02 26

Om en dryg månad, den 1 april, sänks matmomsen från 12 till 6 procent.

Men många har ifrågasatt om det verkligen kommer att leda till billigare mat i butikerna.

Pensionärernas riksorganisation, PRO, som granskat matpriser i 30 år, är en av grupperna som tillhör skeptikerna.

– Det finns en betydande risk att matjättarna inte alls sänker priserna, och tar för sig av den lägre momsen i form av vinst. Där vill vi inte hamna, har PRO:s ordförande Åsa Lindestam tidigare sagt.

Uppmaningen: byt butik

Nu varnar regeringen via civil- och konsumentminister Erik Slottner matjättarna för ett sådant scenario.

– Se nu till att sänkningen kommer konsumenterna till del, för ni har ögonen på er nu. Om ni inte låter sänkningen komma konsumenterna till del kommer det skada ert varumärke, säger ministern på en pressträff under onsdagen.

Erik Slottner har även en direkt uppmaning till svenska folket: byt butik till den som de facto sänker priserna.

– Om en vara är billigare i en butik, välj den butiken, uppmanar ministern.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Inget samband hittills

Enligt Konjunkturinstitutet, som bevakat matpriserna sedan det blev klart att momsen skulle sänkas, syns inte några spår av prishöjningar till följd av skatteförändringen.

En liten ökning på 0,1 procent kunde dock noteras i januari, enligt oberoende Matpriskollen.

Det är dock en missvisande liten siffra, menar undersökningsföretaget. Genomsnittet “döljer dramatiska prishöjningar på enskilda vardagsvaror”, framhåller organisationen i en ny granskning.

– Det handlar om prishöjningar som konsumenten märker direkt vid hyllan. Det är oroande att så många artiklar blivit så mycket dyrare, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Willys var enligt samma mätning den matkedja som höjde priserna mest av alla i januari.

LÄS MER: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


25feb26

”Plocka bort honom” – Jimmie Åkesson med tungt avgångskrav

2026 02 25

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson kräver att en av Socialdemokraternas mest etablerade politiker lämnar sitt uppdrag.

Avgångskravet riktas mot Sveriges tidigare justitieminister Morgan Johansson, som i dag är utrikespolitisk talesperson för S.

Åkesson reagerar kraftigt på att Johansson delat ett inlägg på X från LO-utredaren Mats Eriksson, där Sverigedemokraterna anklagas för ”etnisk rensning”.

– Varför använder Ludvig Aspling så många ord när det kan uttryckas med två: etnisk rensning, skriver Eriksson med hänvisning till ett inlägg från SD-ledamoten om att antalet asylsökanden till Sverige minskar.

I inlägget skrev Aspling:

– Får vi en mandatperiod till kommer vi se en total kollaps av asylindustrin i Sverige. Och ja vi jobbar på övriga kategorier invandrare också.

”Måste plocka bort honom”

Mats Erikssons anklagelse om ”etnisk rensning” delades vidare av Morgan Johansson.

Nu kräver Åkesson att S-toppen avgår.

– Morgan Johansson sprider uppfattningen att Sverigedemokraterna och regeringen ägnar sig åt "etnisk rensning". Det är ett fullständigt huvudlöst agerande som rimligen måste diskvalificera honom från varje tungt politiskt uppdrag i framtiden, skriver han på sina sociala medier och fortsätter:

– Magdalena Andersson måste plocka bort honom från dessa uppdrag – eller så behöver hon förklara varför hon anser honom lämplig.

LÄS MER:  Teknikjätte storsatsar – öppnar åtta nya butiker i Sverige

Svarar på kritiken  

Socialdemokraterna har inte kommenterat avgångskravet.

Mats Eriksson har däremot uttalat sig om kritiken.    

– SD:s utvisningspolitik handlar inte om ”stram invandring”. Den handlar om att kasta ut så många som möjligt med utländsk bakgrund. Syftet är det som alltid varit SDs; ett etniskt rent Sverige. Visst kan man diskutera exakt ordval, men etnisk rensning ligger väldigt nära till hands för att beskriva det syftet, skriver han på X.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen