4 november 2025

Ryskt vansinnesutspel – pekar ut mål i väst

2024 02 02

Tv-ankaret Vladimir Solovyov är en av Kremls ledande propagandister.

Han är känd för att basunera ut Kremls propaganda om Ukraina och Nato.

Nu tycks Solovyov ha passerat en ny gräns.

I ett tv-inslag på bästa sändningstid går tv-journalisten ut med en direkt uppmaning till Rysslands diktator Vladimir Putin.

Solovyov föreslår att Putin ska gå i kärnvapenkrig mot Nato.

–  Av någon anledning har Nato-medlemmarna en känsla av att de är redo för ett krig med Ryssland och att detta krig kommer att föras med icke-nukleära medel, säger han och tillägger:

– Varför ska vi gå med på det? För att Nato vill det?

Solovyov fortsätter  sedan sitt resonemang i tv-programmet. Han uppmanar diktatorn Vladimir Putin att skicka en tydlig signal till västvärlden.

– Använd kärnvapen. Börja med att utföra tester. Spräng en verklig bomb för att visa dem, så alla kan se det.

Pekar ut mål i Europa

Efter uppmaningen fortsätter Solovyov sitt kärnvapenresonemang.

Han tillägger snabbt att nya tester troligtvis inte kommer att vara tillräckligt. 

Propagandisten föreslår att Ryssland ska rikta sina kärnvapen mot ett specifikt mål i Europa: Natos högkvarter i Bryssel.

– Europa tömmer sina ammunitionslager. Det betyder att Europa är naket. Just nu har de ingen ammunition, säger Solovyov och tillägger:

– Om någon inte förstår så är Nato i krig med oss. Lyssna på vårt folk vid frontlinjen. De har inga som helst tvivel om vem som konfronterar oss. Bomba Natos högkvarter nu!

Ex-presidenten hotar med kärnvapen

Vladimir Solovyovs utspel kommer endast några dagar efter att Rysslands tidigare president, Dmitrij Medvedev, stått för ett uppmärksammat kärnvapenutspel.

I ett inlägg på Telgram varnade Medvedev för att Ryssland kommer att svara med ett en kärnvapenattack om Ukraina attackerar så kallade robotsilos på rysk mark.

En robotsilo är en behållare där robotar förvaras i avvaktan på att de ska skjutas iväg. Oftast finns robotsiloer på ubåtar eller på land.

– Attacker från Ukraina riskerar att bryta mot paragraf 19 i Rysslands kärnkraftsdoktrin från 2020. Alla i Kyiv bör komma ihåg detta, skrev Medvedev.

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Unik syn på natthimlen i veckan – chansen kommer aldrig igen

2026 03 17

En komet från solsystemets yttersta regioner kommer nära jorden.

I mars 2024 upptäcktes en ny komet av den polske astronomen Kacper Wierzchoś.

Upptäckten bekräftades senare av observationer från James Webb-teleskopet.

Kometen kommer från det så kallade Oortmolnet – som är längre bort från solen än solsystemets yttersta planet, Neptunus.

I veckan kan den skådas med bara en kikare, rapporterar Illustrerad Vetenskap.

Unik syn

Som närmast kommer kometen att vara 150 miljoner kilometer från jorden.

Förmodligen kommer den därmed att vara synlig med kikare.

Illustrerad Vetenskap har några tips för den som vill ta chansen och skåda kometen.

– Nätterna runt den 19 mars är de bästa tiderna att se kometen. Det är nymåne här, så månens ljus inte stör. Hitta en mörk plats med fri sikt i västsydvästlig riktning.

Dit ska du titta

En bra kikare eller ett litet teleskop kan användas för att bevittna kometen.

– Gå ut när himlen har blivit mörk, strax efter skymningen. Rikta blicken mot sydväst, cirka fem grader under och 25 grader till höger om de tre stjärnorna i Orions bälte.

Kometen – som fått namnet C/2024 E1 – kommer enligt tidningen aldrig att kunna skådas igen.

Läs mer: Ryssland med ”massiv” plan – hela Europa kan tvingas tänka om

Även Lyriderna

Den kommande tiden kommer himlaobservatörer även att kunna skåda meteorregnet Lyriderna.

– Lyriderna är ett meteorskur med medelstyrka som vanligtvis ger bra observationstal under tre nätter kring maximum, förklarar American Meteor Society.

– Dessa meteorer saknar ofta långvariga spår, men kan producera eldklot. Meteorerna ses bäst från norra halvklotet, där radiantens position är högt på himlen vid gryning.

Om en månad

Om lite drygt en månad är chansen störst att få se Lyriderna.

– Lyriderna kommer nästa gång att nå sitt maximum under natten mellan 21–22 april 2026.

Läs mer: UPPGIFTER: “Trump befinner sig på bristningsgränsen”

Foto: L. Marconnet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen