Jättebesked från polisen

2024 01 29

Den grova brottsligheten fortsatte att sprida skräck i Sverige under 2023.

Totalt inträffade 400 skjutningar i landet och 53 personer sköts till döds.

Oroväckande höga siffror.

Men det finns ett ljus i mörkret – ett stort trendbrott har skett i Sverige.

Polisens uppklarningsprocent av grova brott har ökat markant.

Det visar nya siffror från Stockholmspolisen, rapporterar DN.

Uppklarningsprocenten ökar kraftig gällande grova brott – från 15 procent till hela 70 procent i Stockholm.

– Det är ungefär 70 procent där prognosen är att de går till åtal eller redan nu är dömda, säger tillträdande regionpolischefen Mattias Andersson till DN.

”Väldigt glada”

De nya siffrorna, som presenterades under måndagen, visar att 119 av 164 ärenden redan har lett till fällande dom eller bedöms leda till åtal.

–  Vi är väldigt glada och stolta över detta. Uppklaringen tidigare har varit 12, 13, 14 procent. Men det man inte får glömma är att det är en stor mängd brottsoffer som har drabbats under det här året, säger Mattias Andersson.

Enligt polischefen finns det flera förklaringar till den kraftiga ökningen, bland annat:

- Ökade resurser vid så kallade särskilda händelser

- Ett fördjupat samarbete med andra polisregioner

- Ärenden hanteras snabbare eftersom samarbetet med relevanta myndigheter har stärkts

Slog till mot flera personer

Det nuvarande året har innehållit en rad lyckade polisinsatser.

I lördags slog polisen till mot flera personer i Avesta. Insatsen kopplas till den pågående våldsvågen i landet.

Flera personer greps och stora mängder kontanter, narkotika och ammunition beslagtogs.

– Insatsen har pågått under hela dagen och den har föregåtts av en längre tids arbete. Den är en liten del i ett större arbete för att stävja den pågående våldsspiralen.

Det sa Martin Öhman, tf chef för polisområde Falun, till SVT Nyheter efter insatsen.

Gemensam insats 

Stockholmspolisen och polisen i Dalarna deltog i insatsen.

Ett stort antal husrannsakningar genomfördes och flera personer frihetsberövades.

Foto: Polisen Malmö

Text: Redaktionen


23 september 2025

JUST NU: Skjut ner dem – Trump beordrar Nato

2025 09 23

Natoländer bör skjuta ner ryska stridsflygplan som kränker försvarsalliansens luftrum.

Det framhåller USA:s president Donald Trump under ett möte med Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

När en reporter frågar Trump om han anser att Nato bör skjuta ner ryska stridsflygplan som befinner sig i alliansens luftrum, svarar han kort och bestämt:

– Ja, det tycker jag.

Huruvida USA kommer att delta i sådana operationer är dock oklart.

– Det beror på omständigheterna, säger Trump.

Tokhyllar Zelenskyj

Den amerikanske presidenten passar också på att hylla sin ukrainske motsvarighet.

– Han är en stor man och för en otrolig kamp, säger han om Zelenskyj, enligt Sky News.

– Vi har stor respekt för det Ukraina gör. Det är ärligt talat fantastiskt, fortsätter Trump.

LÄS MER: Trump varnar hela Europa: ”Kommer gå åt helvete”

Kristersson: Sverige redo att använda våld

Statsminister Ulf Kristersson (M) uppger att Sverige är berett att försvara sitt luftrum med våld.

– Vi i Sverige är på vår vakt, och oavsett vilken eller vilka aktörer som står bakom dessa olika luftrumskränkningar på Natos territorium är vårt besked glasklart: Sverige har rätt att försvara sitt luftrum, med våld om det behövs, och vi kommer att försvara det, framhåller statsministern i en kommentar till Aftonbladet.

Foto: White House Official Photographer (Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder)

Text: Redaktionen


JUST NU: Vidriga hot mot Sveriges förbundskapten

2025 09 23

Svenska fotbollsförbundet har upprättat en polisanmälan efter förlusten i VM-kvalmatchen mot Kosovo.

Anmälan har upprättats efter att flera hotfulla kommentarer publicerats på landslagets sociala mediekonton.

Flera hot har riktats mot förbundskapten Jon Dahl Tomasson.

En del meddelande betraktades som så hotfulla att förbundet valt att polisanmäla, rapporterar SVT Nyheter.

”Säger åt mina barn att inte läsa”

Förbundskaptenen har själv inte tagit del av hoten.

– Jag säger alltid åt min fru och mina barn att inte läsa kommentarer, så jag har inte läst kommentarerna, säger Jon Dahl Tomasson till tv-kanalen.

Han fördömer alla former av hatfulla meddelande.

– Det är bara vidrigt, säger förbundskaptenen.

”Önskar livet av någon”

Fotbollsförbundets säkerhetschef Martin Fredman har tidigare förklarat varför man valt att upprätta en polisanmälan.

Enligt Fredman har ett antal kommentarer "gått över gränsen till olaga hot och ofredande”.

–  Det är långt över gränsen. Det är vårt ansvar att våra spelare och ledare ska känna stödet från oss, har säkerhetschefen sagt till TV4:s Fotbollskanalen.

– Det är olaga hot när man hotar någon som blir rädd och påverkad. Man önskar livet av någon eller tänker ta livet av någon, tillade Fredman.

LÄS MER: ”Inget annat än groteskt” – två riksdagsledamöter i blåsväder

FAKTA: Olaga hot

- Olaga hot innebär att någon hotar att skada dig eller din egendom.

- Hotet som riktas mot dig kan omfatta andra personer, djur eller föremål som har stor betydelse för dig.

- Straffet för olaga hot är böter eller fängelse i högst ett år. Om brottet bedöms vara grovt straffet uppgå till fängelse i lägst nio månader och högst fyra år.

Källa: Polismyndigheten resp Lawline

LÄS OCKSÅ: Varning för ”Elgiganten” – håll utkik i telefonen

Foto: Vyacheslav Evdokimov

Text: Redaktionen