Svensk VD fast i utländskt fängelse – vädjar om hjälp

2024 01 27

En svensk VD sitter i spanskt fängelse och riskerar att bli utlämnad till USA.

Det handlar om Olof Gustafsson, VD för Escobar Inc.

Gustafsson har suttit i spanskt häkte i nästan två månader.

Han är misstänkt för penningtvätt och konstsmuggling.

Nu riskerar han att bli utlämnad till USA, rapporterar bland annat Svenska Dagbladet.

Riskerar bli utlämnad – till USA

Den svenska VD:n vädjar nu därför om hjälp från Sverige.

I en intervju med SvD berättar han om rädslan för att bli utlämnad till USA, vilket skulle få allvarliga konsekvenser för honom.

– USA hotar mig med vad som praktiskt taget är en dödsdom, säger han i intervjun.

Spansk polis gjorde en razzia mot Gustafssons bostad i Spanien den 4 december.

Vid razzian närvarade även federala agenter från det amerikanska skatteverket.

Vill nå justitieministern

Den svenske VD:n har på senare tid sökt hjälp från Sverige, dit han hoppas på att bli utlämnad.

Han uppger själv att han har försökt nå Sveriges justitieminister Gunnar Strömmer, i hopp om att få hjälp.

– Jag har inte fått något svar från ministern. Ambassaden frågade om jag var kall och behövde ett extra täcke i fängelset, det är allt, säger han.

Smuggling och penningtvätt

Olof Gustafsson anklagas för smuggling, penningtvätt och bedrägeri.

Han anklagas även för att ha ägnat sig åt illegal konsthandel, inom ramen för organiserad brottslighet.

Samtidigt finns det också misstankar från amerikanskt håll om att den svenske VD:n har lurat människor på mobiltelefoner, vilket han själv nekar till.

USA efterlyser Gustafsson och har begärt honom arresterad via Interpol.

Enligt vad han själv uppger riskerar han ”2050 år i fängelse” om han lämnas ut till USA.

Kopplas till ”knarkkungen”

Företaget Escobar Inc, där Gustafsson är VD, påstår sig äga rättigheterna till den ökände colombianske ”knarkkungen” Pablo Escobars namn.

Gustafsson har styrt företaget tillsammans med Escobars bror, Roberto Escobar, uppger Expressen.

Foto: Markus Spiske

Text: Redaktionen


JUST NU: Sverige stoppar bistånd till diktatur

2025 07 01

Regeringen fortsätter att förändra det svenska biståndet.

Nu meddelar bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) att det långsiktiga utvecklingsbiståndet till Afghanistan kommer att dras in. Sverige kommer dock fortsätta att bidra med humanitärt stöd till diktaturen, som styrs av den islamistiska talibanregimen.

– Sverige har bidragit med både utvecklingsbistånd och humanitärt stöd till Afghanistan under många år, men just nu finns begränsade möjligheter att långsiktigt fortsätta med utvecklingsbiståndet, säger Benjamin Dousa.

– Däremot ser vi ett stort behov av humanitärt stöd som Sverige kommer att fortsätta ge. Kvinnors och flickors situation i Afghanistan är fortsatt en viktig fråga för regeringen.

Det regionala utvecklingssamarbetet med Asien och Oceanien kommer också att fasas ut. Regeringen vill i stället öka handeln i regionen, meddelar Dousa.

Mer pengar till Ukraina

Omprioriteringarna i biståndsbudgeten frigör 1,7 miljarder kronor – medel som ska användas både till stöd för Ukraina och till livräddande insatser runt om i världen. 

– Stödet till Ukraina och närområdet är existentiellt för Europa. Ukraina är Sveriges främsta biståndspolitiska och utrikespolitiska prioritering, säger Benjamin Dousa.

– För att kunna stå emot ett Ryssland som inte drar sig för att beskjuta lekplatser, sjukhus, skolor och hem krävs ett ökat stöd. Ukraina slåss inte bara för sin frihet, utan även för Europas.

Inget stöd till Unwra

Trots påtryckningar från oppositionen kommer regeringen inte att återuppta stödet till Unwra – FN:s hjälporgan för palestinska flyktingar.

Flera människorättsorganisationer har kritiserat den svenska hållningen. De menar att Unrwa är avgörande för nödhjälp till Gaza.

Benjamin Dousa delar inte bedömningen. Han hänvisar till att Israel har förbjudit organisationen, vilket enligt honom omöjliggör ett effektivt samarbete.

– Det blir mycket svårt och kanske till och med omöjligt för Unrwa att bedriva effektivt biståndsarbete i Gaza, har ministern sagt till SVT Nyheter.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Virusvarning på Liseberg

2025 07 01

Liseberg möts av skarp kritik och Göteborgs kommun larmar om allvarliga avvikelse i nöjesparkens livsmedelshantering.

Det var i förra veckan som miljöförvaltningen utförde en kontroll på Lisebergsbyn, nöjesparkens boendeanläggning.

Kommunens inspektörer larmar nu om allvarliga avvikelser i mathanteringen i en av anläggningens serveringar, rapporterar Expressen.

Myndighet varnar

Det är vid boendets frukostbuffé som bristerna uppmärksammats, och nu varnar myndigheten och kräver omedelbara åtgärder.

– Livsmedelssäkerheten hanteras inte på ett bra sätt, uppger kommunens inspektörer enligt tidningen.

Risk för magsjuka

Det är bland bären på frukostbuffén som risken har uppmärksammats.

Miljöförvaltningen kritiserar livsmedelshanteringen och menar att personalen inte säkerhetsställer gästernas säkerhet, eftersom de inte kokar bären innan de serveras.

Detta ska, enligt uttalandet, göra att det finns en risk att bären innehåller norovirus och hepatit A och riskerar att de som tar del av frukostbuffén kan blir allvarligt sjuka.

– Den som blir sjuk av norovirus kan bland annat drabbas av illamående, kräkningar, diarré och feber, uppger 1177.

– De första symtomen på hepatit A påminner om influensa. Vanliga besvär är huvudvärk, feber, trötthet, ont i kroppen och minskad matlust.

– Du kan även må illa och kräkas. En del får ont i lederna och klåda.

Snabba åtgärder

Göteborgs kommun kräver nu att Liseberg handlar skyndsamt för att säkerhetsställa sina gästers hälsa och säkerhet.

– Dessa virus är farliga även i små mängder så det är viktigt att ni kan garantera att de bär ni använder inte gör era gäster sjuka, skriver miljöförvaltningen.

Bedömningen är att avvikelserna är så pass allvarliga att Liseberg måste följa kravet från kommunen omgående, oavsett om man avser att överklaga beslutet eller ej.

Ytterligare åtgärder kan sättas in ifall nöjesparken inte följer de nya riktlinjerna.

Liseberg har inte kommenterat inspektörernas rapporter.

– Vi på Liseberg vill alltid göra ditt besök så lyckat som möjligt, oavsett vad det gäller, framhåller nöjesparken på sin hemsida.

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen