Carola kritiserar S-MP-regeringen – Önskar att covidpass införs bums

2021 09 03

Carola Häggkvist kräver att regeringen snarast inför covidpass och S-MP-regeringen lovar att ge besked skyndsamt.

Kultur-, nöjes-, idrotts- och resebranschen lider svårt av pandemin och kraven på att regeringen inför covidpass blir allt starkare. Superstjärnan Carola riktar hård kritik mot regeringens långsamhet.

Carola kokar på insidan

För exempelvis mässor kan man släppa in tusentals personer för där råder ingen begränsning men för sittande publik inomhus är det max 300 som gäller.

– Det kokar på insidan av mig när jag hör den oerhört tydliga orättvisan och inkonsekvensen från regeringen, framhåller Carola på Instagram och i morse var hon med i P1.

Reagerar otroligt starkt

– Jag tittade på nyheterna och reagerade otroligt starkt: varför tar man inte vår bransch på allvar. I alla krig har sången tänt hopp i människan. Kultur är jätteviktig, säger Carola som villa ha covidpass bums.

S-MP-regeringen lovar svar

Regeringen i form av socialminister Lena Hallengren (S) svarar i P1 att regeringen undersöker frågan och hoppas kunna ge svar till Carola och alla andra inom kort.

– Mässor går människor till, när man är där så rör man sig, man möter inte andra människor på samma sätt som när man sitter länge inomhus, förklarar Lena (S).

Går på knäna

Men Carola vädjar om covidpass och håller inte riktigt med Hallengren.

– Nej. Vi har mätt med tumstockar, vi släpper in i omgångar. Vi går på knäna bokstavligt talat, säger Carola.

ANALYS            

En stor majoritet av svenska folket vill ha vaccinpass enligt Sifo och min prognos är att Sverige inför vaccinpass inom kort.

Foto: Carola Instagram, E-hälsomyndigheten, Lena Hallengren FB

[yop_poll id="580"]

17 SEP 2025

JUST NU: “Fake news“ – Ungern motsäger avtal

2025 11 09

Ungern går emot en viktig överenskommelse.

Ungern och USA går officiellt skilda vägar i tolkningen av ett betydande energibeslut.

Efter mötet mellan Viktor Orban och Donald Trump har en spricka uppstått i hur parterna tolkar villkoren.

Budapest hävdar att undantaget är permanent, medan Washington inte accepterar att undantaget är på obestämd tid, rapporterar Kyiv Post.

Orbán deklarerar seger

Beslutet gäller ett undantag för Ungern från amerikanska sanktioner mot rysk olja och gas – ett steg som nu skapar konflikt mellan Budapest och Washington.

Ungerns utrikesminister Péter Szijjártó slår fast att landets undantag från amerikanska sanktioner mot rysk energi är “permanent för obestämd tid”och inte gäller under ett år som amerikanska källor hävdar.

– Fake news, skriver han i ett inlägg på X som tydligt utmanar USA:s officiella ståndpunkt.

– Premiärministern var tydlig. Han har kommit överens med USA:s president om att vi har fått ett undantag från sanktionerna utan tidsbegränsning. Undantaget är permanent, betonar han.

Trump-administrationen bemötte uttalandet snabbt och betonar att undantaget endast gäller ett år.

– Inget är på obestämd tid, säger en tjänsteman i Washington, till Kyiv Post.

LÄS MER: Trump bekräftar massiv kalldusch för Kreml

Beroende av rysk energi

Tvisten handlar om energiflödena från Ryssland – oljepipelines Druzhba och gasledningen TurkStream, som försörjer Ungern.

Landet är starkt beroende av rysk energi – IMF uppskattar att 86 % av oljan och 74 % av gasen 2024 kom från Moskva.

Budapest har varnat för att ett omedelbart avbrott skulle skena i kostnaderna, med potentiella effekter på över 4 % av BNP och kraftigt ökade energipriser för hushåll och företag.

Vänligt möte

Mötet mellan Trump och Orbán beskrivs som varmt, med ömsesidiga komplimanger och förståelse för Ungerns geografiska utmaningar.

– För honom är det mycket svårare att få olja och gas från andra områden… Ungern har varken kust eller hamnar, sa Donald Trump efter mötet.

I utbyte för undantaget åtar sig Ungern att köpa amerikansk LNG för cirka 600 miljoner dollar, en del av Trumps “America First”-agenda.

Men efter mötet uppstod omedelbart en spricka i hur parterna tolkar villkoren.

LÄS MER: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé

Foto: P BUISSIN Europeiska unionen 2024

Text: Redaktionen


8 november 2025

Kraftig attack i Ryssland – 20 000 drabbade

2025 11 09

Ukraina har slagit ut omfattande elnät i en rysk region.

En kraftig attack mot Belgorod Oblast i Ryssland har lett till omfattande strömavbrott och skapat oro bland lokalbefolkningen, rapporterar Kyiv Independent.

Storskalig blackout

– Ukrainska styrkor har genomfört gränsöverskridande räder i Belgorod Oblast, säger regionens guvernör, Vyacheslav Gladkov.

Han uppger även att över 20 000 människor drabbats av strömavbrott under kvällen.

Han meddelar att attacken orsakat strömavbrott i Belgorod och byn Dubove, men att inga personskador rapporterats.

Det ryska Telegram‑kontot Shot rapporterar att staden Belgorod attackerats med flerkanonsrobotar (MLRS) och att rester från avskärmade vapen träffat ett lokalt kraftverk.

LÄS MER:  Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Region nära frontlinjen

Belgorod Oblast gränsar till Ukrainas Sumy, Kharkiv och Luhansk och används ofta som utgångspunkt för ryska attacker mot ukrainskt territorium.

Situationen har förvärrats de senaste veckorna då Ryssland intensifierat attacker mot Ukrainas energiinfrastruktur för att slå mot civila inför vintern.

– Livet i Belgorod är helt enkelt hopplöst, ska en lokal invånare ha sagt i ett samtal som avlyssnats av Ukrainas militära underrättelsetjänst (HUR), med hänvisning till regelbundna drönarattacker och strömavbrott.

Upptrappning av energiattacker

Under gårdagen genomförde Ryssland en massiv drönar- och missilattack mot Kyiv och andra städer.

Ukrainas statsägda energibolag Centrenergo rapporterar att alla landets värmekraftverk (TPP) nu står stilla efter vad som beskrivs som den största ryska attacken mot landets energiinfrastruktur någonsin.

Attacken skadade kritiska anläggningar och ledde till omfattande strömavbrott, vilket förvärrade situationen för miljoner civila som redan drabbats av tidigare ryska angrepp på energisektorn.

Händelsen markerar en ny upptrappning i konflikten, där Ryssland riktar in sig på Ukrainas energisystem för att maximera påverkan på civilbefolkningen inför vintern.

President Volodymyr Zelensky har tidigare varnat att Ukraina kommer att slå tillbaka mot Rysslands energisektor om attackerna fortsätter, då dessa nya skador kan få allvarliga konsekvenser för både uppvärmning och elförsörjning i landet.

LÄS MER: Natochefen varnar Putin – ”Det får aldrig hända”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen