Skatteverket svänger – hushåll med solceller förtvivlade

2024 01 26

Ett stort bråk har blossat upp mellan Skatteverket och många hushåll med solceller.

Andelen som investerar i solceller har ökat explosionsartat. År 2022 installerades 55 000 nätanslutna solcellsanläggningar – en ökning med 50 procent jämfört med året innan.

Vad som också ökar är antalet solcellsbatterier. Bland annat för möjligheten att lagra elen istället för att sälja elöverskottet.

Men nu sätter Skatteverket ned foten mot folk som investerat i dessa produkter och svänger i frågan om man ska få lov att få avdrag.

"Helt ny tolkning"

Andreas Hindås är en av många som är upprörda. Han installerade batterier för 200 000 kronor i slutet av 2023 och fick ett ett förhandsbesked om så kallat grönt skatteavdrag för halva summan.

– Då investerade jag och gjorde tillägg till mina solceller och då gällde en tolkning från Skatteverket, säger han till P4 Skaraborg.

Några veckor senare lät det helt annorlunda från myndigheten.

– Sedan direkt efter nyår kommer man med en ny tolkning, säger Andreas och menar att incitamenten för vanliga konsumenter försvinner om beslutet inte ändras.

Nytt besked igår

Det var igår, torsdag, som Skatteverket gick ut med ett nytt besked om solcellsbatterier.

I ett förtydligande förklarar myndigheten att avdrag inte får göras om man planerar att helt eller delvis hyra ut solcellsbatterierna till företag – som i sin tur använder batteriernas kapacitet för att stabilisera elnätet. 

Detta i egenskap av underleverantör till Svenska Kraftnät.

Batterier får uteslutande användas till att lagra egenproducerad el, framhåller nu Skatteverket.

Branschen: "Tragiskt och absurt"

Förtydligandet har inte inte tagits emot väl. Branschorganisationen Svensk Solenergi kallar beskedet för “tragiskt”.

– Nu har Skatteverket förbjudit alla andra användningsområden, vilket vi anser är ett politiskt beslut och inget som en myndighet ska fatta. Det är dessutom absurt att tolka lagen så här, säger organisationens vd Anna Werner till GP.

Meddelat regeringen

Pia Blank Thörnroos, skattejurist på Skatteverket, säger att en hemställan dock har skickats till regeringen om att se över reglerna. Tekniken har gått snabbare än lagstiftningen.

– För lagen och förarbetena till lagen är tydliga, för att ha rätt till avdraget ska batteriet användas till att lagra egen el, säger hon till Göteborgstidningen.

Foto: Chelsea

Text: Redaktionen


JUST NU: Kim Jong-un ger order om dramatisk förändring

2025 08 19

Nordkoreas diktator har gett order om en ”radikal förändring”.

Nordkoreas diktator Kim Jong-un rasar mot USA och Sydkorea.

Nu meddelar diktatorn att hans regim kommer att genomföra en ”radikal förändring” – för att möta ett påstått militära hotet.

“Radikal och snabb förändring”

Kim Jong-un säger att Nordkorea snabbt måste utöka sin kärnvapenarsenal, rapporterar Newsweek.

Enligt diktatorn kommer det att handla om en ”radikal och snabb förändring”, som han anser nödvändig eftersom säkerhetsmiljön kring Nordkorea ”blir allvarligare dag för dag”.

– Det kräver att vi gör en radikal och snabb förändring i den befintliga militära teorin och praktiken och en snabb expansion av kärnvapenbestyckningen, säger Kim Jong-un, enligt tidningen, som refererar till en officiell tidning i Nordkorea.

Skälet till Kim Jong-uns ilska – och påstådda planer på att utöka kärnvapenarsenalen – är att USA tillsammans med Sydkorea just nu genomför en stor militärövning.

Nordkoreas diktator hävdar att övningen innehåller ett ”kärnvapenelement” och att det därför finns en risk för storkrig.

Träffade Trump tre gånger

USA:s och Sydkoreas gemensamma militärövning ska pågå till den 28 augusti.

Övningen går under namnet Ulchi Freedom Shield, och kommer att mobilisera 21 000 soldater. USA och Sydkorea beskriver övningen som defensiv, men Nordkoreas diktator gör en stor poäng av att utmåla den som ett direkt hot.

Donald Trump och Kim Jong-un träffades tre gånger under Trumps första mandatperiod som president. Mötena ledde dock inte till något större genombrott, enligt tidningen.

Under förra årets presidentvalskampanj sade Trump att han återigen ville försöka sätta press på Nordkorea och tvinga landet att ge upp sitt kärnvapenprogram.

Men Kim Jong-un fortsätter alltså med sin aggressiva retorik, och hävdar att Nordkorea tänker utöka sin kärnvapenarsenal. Nordkorea hävdar att man är tvungen till detta på grund av USA:s och Sydkoreas agerande.

– Den intensifierade militära kopplingen mellan USA och Sydkorea och muskelflexandet är den mest uppenbara manifestationen av deras vilja att starta ett krig och källan till att förstöra freden och säkerhetsmiljön i regionen, hävdar Kim Jong-un, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Zelenskyj har gett Trump två gåvor

2025 08 19

Ukrainas president har gett sin amerikanska motsvarighet speciella gåvor.

Volodymyr Zelenskyj var som bekant på plats i Vita huset tillsammans med flera europeiska ledare för ett toppmöte med Donald Trump.

Inför mötet gav den ukrainske presidenten två gåvor till Trump – varav en kom från en skadad ukrainsk soldat, rapporterar Kyiv Post.

Två gåvor

Den första gåvan var en symbolisk sådan – en golfklubba. 

Det var en gåva som överlämnades till Zelenskyj för att ge till den amerikanske presidenten av den ukrainska soldaten Kostiantyn Kartavtsev.

Soldaten förlorade sitt ben under de första månaderna av den ryska invasionen när han räddade sina kamrater. 

Golf blev en del av Kartavtsevs rehabilitering och hjälpte honom att återfå sin balans, både fysiskt och känslomässigt. 

Zelenskyj visade också en video där Konstantin Kartavtsev ber den amerikanska presidenten att hjälpa Ukraina att avsluta kriget med en rättvis och varaktig fred.

Trump svarade

Trump accepterade gåvan och spelade in ett videomeddelande med tacksamhet till den ukrainska soldaten.

Zelenskyj presenterade också ett brev som hans fru Olena Zelenska hade skrivit till USA:s första dam, där hon uttryckte tacksamhet för Melania Trumps insatser att vädja till Vladimir Putin att återlämna 20 000 kidnappade ukrainska barn till deras släktingar.

Attackerna fortsätter

Samtidigt som Trump-administrationen försöker få till stånd ett fredsavtal fortsätter attackerna.

Ryska styrkor genomförde attacker mot ukrainska regioner som resulterade i civila offer inför mötena i Vita huset den 18 augusti.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från flera städer

ISW förklarar.

– Det ukrainska flygvapnet rapporterade att ryska styrkor avfyrade fyra Iskander-M ballistiska missiler från Taganrog och Millerovo, Rostov Oblast, och Kursk stad, uppger tankesmedjan.

– Samt 140 Shahed-typ och lockbetes-drönare från riktningarna Kursk, Oryol och Bryansk.

Läs mer: Krisen växer – stor attack skakar Ryssland

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen