Person död – hittad i vattendrag

2024 01 24

En person som igår upptäcktes i ett vattendrag har avlidit.

Det bekräftar polisen på onsdagen.

Personen hittades i ett vattendrag i småländska Burseryd utanför Gislaved på tisdagseftermiddagen och en förbipasserande larmade räddningstjänsten.

En mängd räddningsfordon ryckte ut till platsen.

– Det är bekräftat . Dödförklaringen kom in under kvällen, säger polisens presstalesperson Olle Äveroth till Värnamo Nyheter på onsdag förmiddag.

Drunkningsolycka

Det exakta händelseförloppet är mycket oklart.

Initialt rubriceras incidenten som en drunkningsolycka, vilket är rutinen vid liknande händelser.

På tisdagseftermiddagen bekräftade polisen att hjärt- och lungräddning hade utförts på den hittade personen, men ville inte säga någonting om hälsotillståndet.

Detta på grund av "det känsliga läget och personens integritet", skriver lokaltidningen.

– Vi har inte heller något operativt arbete igång, säger Olle Äveroth.

Inget brott

Beskedet idag är att man inte misstänker något brott, uppger P4 Jönköping.

Personen som omkommit är en av cirka 440 människor som varje år är inblandade i drunkningsolyckor, enligt statistik från Svenska livräddningssällskapet.

Anhöriga har underrättats om dödsfallet.

Arkivfoto: Ambulanssjukvården Halland

Text: Redaktionen


JUST NU: Barn och vuxna döda i rysk attack

2025 09 07

Barn och vuxna har dödats i ryska attacker.

Ryssland har genomfört flera stora attacker mot Ukraina under natten mot söndagen.

I Kyiv har minst två personer dött, inklusive ett 1-årigt barn.

Samtidigt har Polen skickat upp stridsflygplan för att skydda sitt eget luftrum.

Flera attacker

Minst två personer har dött och 11 har skadats i Kyiv i natt, rapporterar Kyiv Independent.

Ryssland har attackerat flera ryska städer med drönare och robotar under natten och morgonen.

I attackerna har bland annat bostadshus träffats, och bland de döda finns alltså ett 1-årigt barn, uppger Kyivs borgmästare Vitali Klitschko.

Bland dem som har lagts in på sjukhus finns bland annat en gravid kvinna.

En äldre kvinna har också dött i ett skyddsrum, men dödsorsaken är inte klarlagd.

En brand har också utbrutit i en regeringsbyggnad, samtidigt som ett flertal bostadshus har skadats i attackerna och flera våningar har rasat in.

Vid 06.05 på morgonen, lokal tid, hördes nya explosioner i huvudstaden, enligt tidningen.

Attacker har emellertid inte bara skett i Kyiv, utan i en rad ukrainska städer.

Polens luftvapen agerar

I staden Odessa har ryska drönare träffat både civil infrastruktur och bostadshus, uppger regionens guvernör Oleh Kiper. Attackerna har orsakat flera bränder, och man håller på att klargöra uppgifter om skadade.

Även i Krementjuk, Charkiv, Dnipro, Kryvyi Rih och Zaporizhzhia har det hörts explosioner under natten och tidiga morgonen, till följd av omfattande drönar- och robotattacker. Vid 04-tiden på morgonen varnade Ukrainas flygvapen för att robotar hade avfyrats mot Ukraina.

Runt klockan 6 på morgonen, lokal tid, aktiverades luftlarm i alla Ukrainas regioner, enligt tidningen.

De ryska attackerna har också fått Polens flygvapen att agera.

Landet har skickat upp stridsflygplan i form av F35:or för att skydda sitt eget luftrum. Detta skedde vid 5-tiden på morgonen.

Det är oklart hur många drönare som har avfyrats mot Ukraina, men det händer att Ryssland avfyrar över 500 drönare i storskaliga attacker, enligt tidningen.

Text: Redaktionen


Två länder skickar krigsfartyg – Kina rasande

2025 09 07

Kina rasar mot att två länder har skickat krigsfartyg.

Relationen mellan Kina och väst är fortsatt spänd, inte minst efter diktatorn Xi Jinpings möten med diktatorer som Putin och Kim Jong-un nyligen.

Nu rasar Kina mot att två länder har skickat krigsfartyg – det ett mycket känsligt område.

Kina rasande

Kanadensiska och australiensiska krigsfartyg har passerat genom Taiwansundet mellan Taiwan och Kina, rapporterar Reuters.

Detta väcker rasande reaktioner hos den kinesiska regimen. Inte minst eftersom Taiwans status är mycket omstridd.

– Kina har fördömt passagen av kanadensiska och australiska marinfartyg genom Taiwansundet och kallat det en avsiktlig provokation, enligt nyhetsbyrån.

Kina hävdar att krigsfartygens närvaro har äventyrat den regionala säkerheten.

Den kinesiska armén ska dessutom ha varit i kontakt med de kanadensiska och australiensiska fartygen i samband med att de passerade.

LÄS OCKSÅ: Trump rasar mot Europas ledare - "sluta omedelbart"

Omstritt sund

Den kinesiska armén uppger att de har spårat fartyget, enligt nyhetsbyrån.

Därefter har de varnat krigsfartygen när de passerade.

Även Taiwans försvarsministerium har kommenterat händelsen.

De meddelar att de har övervakat förloppet och satt in resurser för att ”upprätthålla stabilitet”.

Taiwansundets status är omstritt, eftersom Kina anser att det tillhör dem.

Taiwan, USA och andra allierade motsätter sig dock Kinas ståndpunkt. De anser istället att Taiwansundet är internationellt vatten.

Kina utövar just nu ett hårt tryck mot Taiwan, samtidigt som den kinesiska regimen också har väckt uppseende i hela världen den senaste tiden.

Välja mellan krig och fred

Tidigare i veckan hölls en militärparad i Peking, dit Kinas diktator Xi Jinping hade bjudit in gäster som Rysslands diktator Vladimir Putin och Nordkoreas Kim Jong-un.

Den kinesiska regimen visar upp sin styrka, samtidigt som Xi Jinping har sagt att världen nu måste välja mellan ”krig och fred”.

LÄS OCKSÅ: USA svarar diktaturen - går samman med två andra länder

Arkivfoto: deBenutzerMonsterxxl

Text: Redaktionen