Sju svenskar döda i bakterieutbrott – spåras till annat land

2024 01 22

Rökt och gravad lax från slakteriet Leröy Smögen Seafood i Kungshamn var källan till det stora listeria-utbrottet i Sverige mellan september 2022 och augusti 2023.

Nitton personer insjuknade efter att ha ätit lax från slakteriet, vilket Livsmedelsverket tidigare rapporterat.

Nu uppger Norges public service-kanal NRK att sju svenska medborgare dog, och att listeriabakterierna med stor sannolikhet kom från Lerøys Midts laxslakteri – företagets slakteri i Norge.

Samtliga avlidna svenskar ska ha haft andra underliggande sjukdomar.

– De var mellan 63 och 93 år och bodde i tio olika regioner, uppger Expressen.

Upprepade fall

Under tiden som listeria-utbrottet tog fart i Sverige genomförde Mattilsynet, Norges motsvarighet till Livsmedelsverket, en granskning av Lerøys Midts laxslakteri.

Myndigheten granskade slakteriet från augusti 2022 till november 2023.

Över 700 upptäckter av listeria gjordes i produktionsmiljö.

Det framgår av ett meddelande till slakteriet från Mattilsynet. 

– Det finns flera ställen i produktionen som har upprepade fall av listeria över tid, och i flera fall gjordes upptäckter på samma utrustning under flera dagar i följd, står det i meddelandet.

"Är mycket" 

Ivar Eiken är avdelningschef på Mattilsynet i Trondheim.

Han bekräftar uppgifterna för NRK.

– Vi anser att 700 upptäckter under en period på 15 månader är mycket. På generell basis ökar sannolikheten att fisken kan vara förorenad med antalet upptäckter.

Taran Skjerdal, forskare vid Veterinärmedicinska anstalten i Norge, anser även att siffran är hög.

– Och om det är fynd på utrustning där man normalt inte skulle förvänta sig att hitta listeria, så är det väldigt högt, säger hon till NRK.

Allvarlig sjukdom

Listeria är en bakterie som kan orsaka allvarlig sjukdom.

Personer med nedsatt immunförsvar, sköra äldre och gravida benämns som riskgrupper. 

– Personer med nedsatt immunförsvar och sköra äldre kan drabbas av blodförgiftning eller hjärnhinneinflammation. För dessa personer är listerios en mycket allvarlig sjukdom med dödlighet mellan 20 och 30 procent. Det förekommer även klassiska mag- och tarmbesvär, som diarré och kräkningar, uppger Livsmedelsverket.

Gravida kan få influensaliknande symptom och infektionen kan spridas till fostret. I värsta fall kan det leda till missfall.

Så kan den spridas

Listeria-bakterien kan få fäste  i lokaler och på utrustning och på så sätt förorena de livsmedel som tillverkas där.

Mat som är genomvärmd till rykande het är säker att äta.

Listeria dör vid en hetta på minst 70 grader, enligt Livsmedelsverket.

 

 

 

Foto: O. Kononenko

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen