UPPGIFTER: ”Fullständig panik” inom SD

2024 01 17

Det uppges råda panik på riksdagskansliet.

Det till följd av det stora avslöjandet tidigare under dagen.

– Det är fullständig panik, uppger en källa till Aftonbladet.

Det här har inträffat

Spår av kokain har upptäckts på kanslitoaletter i riksdagen.

Fyra riksdagspartier har knarkspår på sina toaletter. Det handlar om partierna:

- Liberalerna

- Sverigedemokraterna

- Socialdemokraterna

- Vänsterpartiet

En stor granskning

Kokainspåren upptäcktes efter en granskning av Aftonbladet, vilka genomförde tester på riksdagskansliets toaletter.

Lennart Karlsson är ordförande i Narkotikapolisföreningen och har arbetar som narkotikapolis i över 20 år.

Han är inte förvånad över upptäckten.

– Tyvärr är jag inte jätteförvånad. Kokainet finns överallt i hela samhället, säger Lennart Karlsson till Aftonbladet.

SD-källa

Nu framkommer uppgifter om att det ska råda panik hos ett av partierna.

– Det är fullständig panik. Kanslichefen vill drogtesta samtliga tjänstemän, säger en SD-källa till Aftonbladet.

Och det slutar inte där.

Flera källor inom partiet pekar på partiets tjänstemän som möjliga källor till Aftonbladets fynd, uppger tidningen. Internt pratas det om att det troligen inte ska vara ledamöter som använt kokain. Blicken riktas i stället mot partianställda, enligt källan.

Anmält

Niklas Åström är säkerhetschef på riksdagsförvaltningen.

Han uppger att polisen känner till händelserna och att en polisanmälan ska vara upprättad.

– Riksdagsförvaltningen ser allvarligt på det här. Det får inte förekomma och det är olämpligt, säger Niklas Åström, till tidningen.

– Vi behöver fortsätta vårt arbete med att arbeta för en stark säkerhetskultur i riksdagen, både för de som har sin arbetsplats här och alla de som besöker riksdagen tillfälligt.

Rekordår

2023 var ett rekordår sett till narkotika.

Tullverket meddelande i november att de dittills under året beslagtagit över ett ton med kokain som kriminella försökt att smuggla in till Sverige.

Något som gjorde 2023 till det år då mest kokain beslagtagits någonsin i Sverige.

– Förra året var också ett rekordår och nu har vi redan slagit det, uppgav Erik Friberg, chef för Tullverkets kriminalavdelning Syd, för SVT förra året.

Arkivfoto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: USA lovar – “Vi kommer att attackera”

2025 09 03

USA kommer att genomföra fler attacker.

För ganska exakt 24 timmar sedan meddelade USA:s utrikesminister Marco Rubio att landets styrkor attackerat ett knarkfartyg utanför Venezuelas kust.

Att förbjuda sådana båtar har inte fungerat, men att spränga dem gör det, säger Rubio.

Dessutom förklarar han att USA kommer att genomföra fler attacker mot fartyg, rapporterar Reuters och AP.

“Kommer attackera”

USA:s utrikesminister Marco Rubio lovar på onsdagen att fortsätta attackerna mot drogkartellerna efter att Washington uppgett att man förstörde en båt i Karibien som påstås tillhöra ett venezuelanskt gäng. 

President Donald Trump "sprängde den och det kommer att hända igen. Kanske händer det just nu", säger Rubio till reportrar under ett besök i Mexico City.

– Att förbjuda knarkfartyg har inte fungerat, men att spränga dem kommer att sätta stopp för dem, säger han.

11 dödades

Enligt USA:s president dödades 11 personer i attacken som skedde på "internationellt vatten".

Utrikesminister Marco Rubio förklarade att den "dödliga attacken" ägde rum i "södra Karibien" mot "ett drogfartyg som hade avseglat från Venezuela." 

Användningen av militärt våld mot latinamerikanska drogkarteller representerar en betydande upptrappning från Trump-administrationens sida och kan få allvarliga konsekvenser för regionen, uppger CNN.

Läs mer: Trump kommenterar mystisk video – väcker stor förvirring

Trumps meddelande

Så här lät det från Trump efter attacken.

– Tidigare i morse, på mina order, utförde USA:s militära styrkor en attack mot säkerställt identifierade Tren de Aragua-narkoterrorister inom SOUTHCOM:s ansvarsområde, menade han.

– TDA är en utsedd utländsk terroristorganisation, som verkar under kontroll av Nicolás Maduro och är ansvariga för massmord, droghandel, sexhandel samt vålds- och terrordåd över hela USA och västra halvklotet.

Uppgifter om 4 000

Tidigare rapporter har gjort gällande att den amerikanska militären sätter in fler än 4 000 marinsoldater och sjömän i vattnen runt Latinamerika och Karibien som en del av en upptrappad insats för att bekämpa drogkarteller.

Uppgifterna har kommit från två amerikanska försvarstjänstemän.

Läs mer: ”Bör bli spiken i kistan” – Putin har förolämpat Trump

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


EUROPA: Flera döda – populär turistattraktion har spårat ur

2025 09 03

En populär portugisisk turistattraktion har spårat ur.

På onsdagskvällen kommer tragiska uppgifter från Portugal.

I huvudstaden Lissabon har den klassiska bergbanan Glória Funicular spårat ur.

Åtminstone 15 personer har förlorat livet och många är skadade, rapporterar CNN Portugal.

Flera döda

Minst 15 personer är döda efter olyckan.

Ett flertal personer ska även vara skadade.

En källa från den nationella räddningstjänsten uppger att tre av dessa, som är i kritiskt tillstånd, har transporterats till Hospital de São José.

Det är i nuläget oklart vad som orsakat olyckan.

“Alla resurser”

Enligt civilförsvarets webbplats befinner sig 56 räddningsarbetare på plats, med stöd av 19 markfordon.

”Alla resurser har aktiverats” för att hantera olyckan. 

En officiell källa uppger att ”prioriteten är att följa situationen”, utan att ge ytterligare detaljer om den möjliga orsaken till urspårningen.

Bergbanan, vars vagnar kan transportera upp till 42 personer, är en av Lissabons mest ikoniska turistattraktioner och är mycket populär.

Det är Elevador da Glória

Bergbanan, som har varit i drift sedan 1885, förbinder torget Restauradores i centrum med stadsdelen Bairro Alto på toppen av en kulle på bara tre minuter. 

Den avgår var 12:e minut från båda sidor, med start klockan 07.15. 

Sista avgången är klockan 23.55. 

– Från början drevs den av vattenmotvikt, men har varit eldriven sedan 1915, uppger Portugal Tourism Guide.

– Den fick sitt nuvarande utseende på 1920-talet, när den målades gul.

Oklart vad som hänt

Det finns i nuläget inga uppgifter om vad det är som orsakade urspårningen.

Saken kommer att utredas framöver.

Det är bekräftat att tre personer är i kritiskt tillstånd, men det är oklart i vilket tillstånd de övriga skadade är.

Ett mycket omfattande räddningsarbete pågår just nu och kommer med största sannolikhet att pågå under resten av kvällen.

Kollektivtrafikbolaget Carris meddelar att alla tillgängliga resurser har satts in för att hantera situationen.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen