18 jun 26

Resenär stoppad på Arlanda

2024 01 17

Tullverket har slagit till mot en resenär på Arlanda.

Mannen, som är i 40-årsåldern, stoppades när han var på väg att lämna Sverige.

Resenären var på väg till ett land utanför Schengenområdet, när personal från Tullverket noterade en stor mängd kontanter i hans resväska. 

– I hans bagage hittade vi rullar med sedlar, runt 700 000 svenska kronor. Enligt reglementet tillkallade vi polis. Vi hörde honom på plats, tog av honom pengarna.

Det säger Tullverkets pressekreterare Martin Höglund till Expressen.

Hundratusentals kronor

Mannen försökte smuggla en stor summa pengar, uppger polisen.

– På Arlanda upptäcker tullen att en man i 40-årsåldern försöker smuggla ut 700 000 kronor i kontanter ur landet när han ska resa till ett land utanför EU, framhåller polisen i sin lägesrapport.

Misstänker brott

Polisen har beslagtagit kontanterna.

Mannen misstänks för näringspenningtvätt.

– Vi jobbar aktivt mot dessa brott, säger Mats Eriksson, presstalesperson vid Stockholmspolisen, till Expressen.

Flera tillslag

Den senaste tiden har Tullverket gjort flera kontantbeslag på Arlanda.

Förra veckan greps en man på flygplatsen med 1,5 miljoner i kontanter. Veckan innan greps en man med över en halv miljon kronor i kontanter.

Stoppades med kontanter och guld

I slutet av maj försökte en man ta sig igenom säkerhetskontrollen på Arlanda med en stor mängd kontanter och guld.

Polisen kopplades in, eftersom mannen hade en anmärkningsvärt ”stor mängd pengar” på sig. 

Skulder till Kronofogden

Mannens tillgångar utmättes på distans med polisens hjälp.

Det visade sig att resenären hade skulder hos Kronofogden.

– Han sa att han skulle ha pengarna till sin semesterresa, men eftersom han hade skulder hos Kronofogden utmättes pengarna.  Vi tog både guldföremål, smycken och pengar, framhöll Carina Skagerlind, presstalesperson hos polisen, i en kommentar till Expressen.

Ny lagändring slår hårt mot kriminella

Sedan den 1 augusti 2022 kan Kronofogden, med hjälp av polisen, utmäta tillgångar från personer med skulder utan att själva vara på plats.

Tidigare kunde polisen endast göra det vid brottsmisstanke eller om Kronofogden var med på plats.

Lagändringen syftar till att försvåra för grovt kriminella grupperingar i Sverige.

Hittills har den varit en succé.

Det uppgav Kronofogden i somras.

I ett pressmeddelande framhöll myndigheten att man med stöd av den nya lagen utmätt tillgångar till ett värde av nästan 70 miljoner kronor.  

– Det här är en stor framgång. Lagstiftningen har gett oss mycket större möjligheter att komma åt tillgångar vi annars inte hade kunnat utmäta, sa Johannes Paulsson, nationell samordnare mot brott på Kronofogden. 

Foto: M. Rosenqvist

Text: Redaktionen


19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


“70 procent av mackarna har slut på bensin”

2026 08 19

Ryssland står inför en sällan skådad bränslekris.

De ukrainska drönarattackerna mot rysk energiinfrastruktur fortsätter.

Angreppen ger resultat.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att så mycket som 70 procent av de ryska bensinstationerna har slut på bensin, rapporterar Moscow Times.

Slut på bensin

Den 16 augusti fanns bensin eller diesel tillgängligt på endast 28,1 procent av landets mackar, jämfört med 41 procent veckan innan. 

Under de senaste sju dagarna har tillgången på bränsle minskat i regionerna Volgograd, Tjeljabinsk, Orenburg, Voronezj, Samara, Penza, Saratov, Lipetsk och Rostov, samt i Tatarstan. 

Myndigheterna i minst åtta regioner – däribland Krasnodar Kraj samt Kaluga och Nizjnij Novgorod oblast – har bekräftat att det finns problem på bensinstationerna.

Invånare i ytterligare minst 13 regioner har rapporterat om bränslebrist i sociala medier. 

Bekräftar problemen

Igor Jusjkov, ledande analytiker vid Fonden för nationell energisäkerhet, bekräftar problemen.

– Den nya bristvågen beror på de fortsatta attackerna och oplanerade reparationerna vid oljeraffinaderierna, säger han.

Läs mer: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Har fått böter

Att klaga på bensinbristen har dock inte slutat väl för vissa ryssar.

En domstol i ryska Volgograd har bötfällt en lokal kvinna för att ha deltagit i ett kollektivt upprop gällande bränslebristen, uppger RBC Ukraine.

Säkerhetsstyrkor stämplade en video som spelades in nära en bensinstation som en ”otillåten allmän sammankomst”. 

“Orättvis fördelning”

En person som var på plats vid uppropet hördes i ett filmklipp säga så här:

– Det handlar specifikt om en orättvis fördelning: vår administration tankar fulla tankar med bensin med hjälp av drivmedelskort, medan vanliga invånare ofta helt enkelt avvisas. Poliserna ansåg att detta var en otillåten allmän sammankomst.

Läs mer: Ghana rasar mot Ryssland

Foto: A. Malenchik

Text: Redaktionen