Ungern vänder sig direkt till Sveriges statsminister

2024 01 17

Ungerns klartecken för ett svenskt Natomedlemskap fortsätter att utebli.

Igår lämnade den ungerska regeringen in agendan för våren till parlamentet.

Sveriges ansökan fanns inte med på listan.

– Det står inte på agendan, sade premiärminister Viktor Orbán till SVT redan för en månad sedan.

Vänder sig till Kristersson

Ungerns president Katalin Novák har inte samma kyliga inställning till Sverige i Nato som landets premiärminister.

Hon har tidigare uttryckt att hon hoppas på en snabb svensk anslutning till försvarsalliansen.

– Jag ska försöka övertyga de ungerska parlamentarikerna, men det räcker kanske inte, sade Katalin Novák på en pressträff i december.

Nu vädjar hon till statsminister Ulf Kristersson (M), rapporterar Dagens Nyheter.

"Ni anstränger er inte"

Enligt presidenten gör Sverige alldeles för lite för att driva på ratificeringen. 

Katalin Novák menar till och med att Sverige inte gör några försök alls att kontakta Ungern, vilket hon beklagar.

– Det skulle underlätta om er statsminister åtminstone hörde av sig direkt till vår premiärminister. Inga ansträngningar görs just nu, säger hon i ett uttalande till DN.

Turkiet återsamlade

Ungern och Viktor Orbán har vid upprepade tillfällen deklarerat att man inte kommer att vara sista land att godkänna Sverige i Nato.

Det enda andra landet som återstår att ge grönt ljus är Turkiet, som återigen förhalade sitt besked i december genom att ta julledigt innan beslut fattades.

Igår samlades det turkiska parlamentet efter ledigheten – och då fanns Sveriges Natoansökan på dagordningen.

Sist på agendan

När frågan dock tas upp är desto mer oklart.

Den står just nu sist på agendan.

– Jag talade med en parlamentariker och det är ingen som riktigt vet, säger Paul Levin som är chef för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet till Sveriges Radio.

Risken är att det dröjer fram till sommaren innan Turkiet säger ja.

– Det pratas redan i Turkiet om att det kan dra ut på tiden åtskilliga månader, sade SR:s Natokorrespondent Jan Andersson till radion i slutet av förra året.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Blytungt besked för Trump i natt

2025 04 18

Ett nytt besked sätter den amerikanske presidenten Donald Trump i minst sagt dålig dager.

En rekordlåg nivå.

Till och med sämre än de sämsta siffrorna under hans föregående mandatperiod.

Så beskrivs resultatet från de färska mätningar som Newsweek och CNN tagit del av – och som innebär ett tufft besked för den amerikanske presidenten Donald Trump.

Rekordlågt stöd

Enligt opinionsmätningarna är Trumps stöd bland amerikanska oberoende väljare nämligen rekordlågt.

Oberoende väljare var avgörande för Trumps seger i valet 2024, där 46 procent stödde honom.

Detta jämfört med 41 procent i valet 2020 – då 54 procent i samma väljargrupp röstade på Demokraterna.

“Gillar inte hans ord”

Enligt CNN:s opinionsanalytiker Harry Enten har Trumps stöd bland oberoende väljare gått från minus 16 procent 2017 – till minus 22 procent år 2025, vilket innebär att presidenten “slagit sitt egna rekord”.

– De motsätter sig, motsätter sig, motsätter sig. De gillar helt enkelt inte de ord som kommer ur Trumps mun, framhåller Enten.

Läs mer: Trump har vaknat – får vredesutbrott direkt

“Trio i negativitet”

Trumps stöd i väljargruppen verkar ha urholkats – bland annat efter tullbeskeden den 2 april, som skakade om marknaderna ordentligt innan de sedermera stabiliserades något av en utropad paus.

– De gillar inte någonting som kommer ur Donald Trumps mun just nu, förutom kanske vad gäller invandring, men när det gäller ekonomin, när det gäller överlag och när det gäller tullar, så är det en trio för negativitet för oberoende väljare, säger Enten.

“Kina vill förhandla”

Under gårdagen meddelades det att “alla länder” numera vill träffas för att förhandla med regeringen Trump – till och med rivalen Kina, trots det handelskrig landet utkämpar med USA.

– Varje land, inklusive Kina, vill träffas, säger Trump.

Läs vidare: Trumps lycka – efter Kinabesked

Foto: G. Skidmore

Text: Redaktionen


Massiva problem i Putins presidentpalats – ökänd grupp bakom

2025 04 18

En attack av gigantiska proportioner skakar Kreml, och en ökänd hackergrupp tar på sig ansvaret.

Tio terabyte med känslig data.

Så omfattande beskrivs läckan vara efter att Ryssland utsatts för en gigantisk cyberattack.

Den ökända gruppen Anonymous har tagit på sig ansvaret för angreppet. Enligt gruppen är detta en av deras största operationer någonsin.

“För att försvara Ukraina”

Läckan ska omfatta diverse känsliga uppgifter – rörande allt från Kremltillgångar till Donald Trump.

– För att försvara Ukraina har Anonymous släppt 10 terabyte läcka uppgifter om alla företag som är verksamma i Ryssland, alla Kremls tillgångar i väst, proryska tjänstemän, Donald Trump, och mer, skriver hackergruppen själva i ett inlägg på X.

Läs mer: Glädjebesked för Putin – kopplas till Trumps politik

Ökända för sina attacker

Anonymous är ett oberoende internationellt hackerkollektiv som är ökända för sina cyberattacker mot olika regeringar, myndigheter och företag.

Kollektivet härstammar från internetforumet 4chan, där det bildades under lösa former 2003. 

Rasade mot Trump

Det här är långt ifrån första gången som hackergruppen ställer in kikarsiktet mot Kreml, eller Donald Trump för den delen.

Så sent som tidigare i veckan gick Anonymous till attack mot den amerikanske presidenten Donald Trump efter att denne försökt avfärda en rysk robotattack som ett “misstag”.

– Trump avfärdar terrorattacken som "ett misstag", trots att Ryssland attackerade civila två gånger och synligt firar massakern online, skriver gruppen i ett inlägg på Blueskyy.

Läs vidare: Blytungt besked för Trump i natt

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen