Ungern vänder sig direkt till Sveriges statsminister

2024 01 17

Ungerns klartecken för ett svenskt Natomedlemskap fortsätter att utebli.

Igår lämnade den ungerska regeringen in agendan för våren till parlamentet.

Sveriges ansökan fanns inte med på listan.

– Det står inte på agendan, sade premiärminister Viktor Orbán till SVT redan för en månad sedan.

Vänder sig till Kristersson

Ungerns president Katalin Novák har inte samma kyliga inställning till Sverige i Nato som landets premiärminister.

Hon har tidigare uttryckt att hon hoppas på en snabb svensk anslutning till försvarsalliansen.

– Jag ska försöka övertyga de ungerska parlamentarikerna, men det räcker kanske inte, sade Katalin Novák på en pressträff i december.

Nu vädjar hon till statsminister Ulf Kristersson (M), rapporterar Dagens Nyheter.

"Ni anstränger er inte"

Enligt presidenten gör Sverige alldeles för lite för att driva på ratificeringen. 

Katalin Novák menar till och med att Sverige inte gör några försök alls att kontakta Ungern, vilket hon beklagar.

– Det skulle underlätta om er statsminister åtminstone hörde av sig direkt till vår premiärminister. Inga ansträngningar görs just nu, säger hon i ett uttalande till DN.

Turkiet återsamlade

Ungern och Viktor Orbán har vid upprepade tillfällen deklarerat att man inte kommer att vara sista land att godkänna Sverige i Nato.

Det enda andra landet som återstår att ge grönt ljus är Turkiet, som återigen förhalade sitt besked i december genom att ta julledigt innan beslut fattades.

Igår samlades det turkiska parlamentet efter ledigheten – och då fanns Sveriges Natoansökan på dagordningen.

Sist på agendan

När frågan dock tas upp är desto mer oklart.

Den står just nu sist på agendan.

– Jag talade med en parlamentariker och det är ingen som riktigt vet, säger Paul Levin som är chef för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet till Sveriges Radio.

Risken är att det dröjer fram till sommaren innan Turkiet säger ja.

– Det pratas redan i Turkiet om att det kan dra ut på tiden åtskilliga månader, sade SR:s Natokorrespondent Jan Andersson till radion i slutet av förra året.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Plötslig kollaps – säger nej till Trump

2026 08 22

En av USA:s största handelspartners har fått nog.

Amerikanska och kanadensiska representanter har under en lång tid försökt förhandla fram ett nytt handelsavtal.

För bara tre dagar sedan menade Donald Trump att en överenskommelse i princip var klar.

– Jag har pausat tullarna på 50 procent mot Kanada, som var planerade att träda i kraft i morgon bitti, under en tredagarsperiod. Detta baseras på att Kanada och USA, med förbehåll för att dokumenten slutgiltigt färdigställs, har en överenskommelse, skrev han på Truth Social.

Men nu har förhandlingarna plötsligt kollapsat.

Plötslig kollaps

Förhandlingarna pågick sent in på natten, men nu ger Kanadas premiärminister Mark Carney besked om att han tvingas säga nej till Donald Trump.

Efter veckor av samtal meddelar Carney att även om viktiga framsteg har gjorts, "har de framstegen inte varit tillräckliga för att uppnå våra mål för kanadensarna”, uppger NBC.

– Som ett resultat av detta har jag i kväll beslutat att avbryta handelsförhandlingarna med USA och instruerat Kanadas förhandlare att återvända till Ottawa, säger han.

Tullar på gång

Nu kommer 50-procentiga tullar att införas mot kanadensiska varor.

Men Kanada väntas slå tillbaka.

Mark Carney säger att “Kanada kommer att bemöta dessa tullar dollar för dollar för att skydda våra arbetare och företag”.

Läs mer: Besked från USA – ekonomin kommer krossas

Skyller på varandra

USA och Kanada lägger skulden för kollapsen på varandra.

Så här låter det från USA:s handelsrepresentant Jamieson Greer:

– Trots USA:s erbjudande till Kanada om att få den bästa behandlingen av alla större exportörer till vår marknad, har nya krav och tillbakarullningar av andra åtaganden från Kanadas sida rubbat den noggranna balans som uppnåddes under de senaste dagarna, säger han enligt CNN.

“Sådde tvivel”

Från Kanadas håll låter det annorlunda.

Premiärminister Carney menar att sista minuten-ändringar i USA:s villkor "var orättvisa, oekonomiska och sådde tvivel om tillförlitligheten hos en överenskommelse”.

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen