Ungern vänder sig direkt till Sveriges statsminister

2024 01 17

Ungerns klartecken för ett svenskt Natomedlemskap fortsätter att utebli.

Igår lämnade den ungerska regeringen in agendan för våren till parlamentet.

Sveriges ansökan fanns inte med på listan.

– Det står inte på agendan, sade premiärminister Viktor Orbán till SVT redan för en månad sedan.

Vänder sig till Kristersson

Ungerns president Katalin Novák har inte samma kyliga inställning till Sverige i Nato som landets premiärminister.

Hon har tidigare uttryckt att hon hoppas på en snabb svensk anslutning till försvarsalliansen.

– Jag ska försöka övertyga de ungerska parlamentarikerna, men det räcker kanske inte, sade Katalin Novák på en pressträff i december.

Nu vädjar hon till statsminister Ulf Kristersson (M), rapporterar Dagens Nyheter.

"Ni anstränger er inte"

Enligt presidenten gör Sverige alldeles för lite för att driva på ratificeringen. 

Katalin Novák menar till och med att Sverige inte gör några försök alls att kontakta Ungern, vilket hon beklagar.

– Det skulle underlätta om er statsminister åtminstone hörde av sig direkt till vår premiärminister. Inga ansträngningar görs just nu, säger hon i ett uttalande till DN.

Turkiet återsamlade

Ungern och Viktor Orbán har vid upprepade tillfällen deklarerat att man inte kommer att vara sista land att godkänna Sverige i Nato.

Det enda andra landet som återstår att ge grönt ljus är Turkiet, som återigen förhalade sitt besked i december genom att ta julledigt innan beslut fattades.

Igår samlades det turkiska parlamentet efter ledigheten – och då fanns Sveriges Natoansökan på dagordningen.

Sist på agendan

När frågan dock tas upp är desto mer oklart.

Den står just nu sist på agendan.

– Jag talade med en parlamentariker och det är ingen som riktigt vet, säger Paul Levin som är chef för Institutet för Turkietstudier vid Stockholms universitet till Sveriges Radio.

Risken är att det dröjer fram till sommaren innan Turkiet säger ja.

– Det pratas redan i Turkiet om att det kan dra ut på tiden åtskilliga månader, sade SR:s Natokorrespondent Jan Andersson till radion i slutet av förra året.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 april 2026

UPPGIFTER: Riksdagsparti infiltrerat – fruktar kuppförsök

2026 04 01

Nya medlemmar strömmar in till Liberalerna efter partiets vändning i regeringsfrågan.

Efter beslutet att släppa in Sverigedemokraterna i en framtida regering har Liberalerna fått över 1 500 nya medlemmar.

Den stora tillströmningen har väckt uppmärksamhet – och misstankar. Nu befarar flera företrädare att L har infiltrerats av personer som vill driva partiet högerut, rapporterar DN.

Enligt uppgifter till tidningen kommer flera av de nya medlemmarna från det liberalkonservativa partiet Medborgerlig Samling.

Inom L finns nu farhågor om ett kuppförsök för att påverka partiets inriktning.  

– Vi har personer som varit medlemmar i ett par dagar, och som nu nominerat sig själva till listor, utan att någon vet vilka de är. Oron är att de ska vilja föra en politik som inte är Liberalernas, säger en källa i partiet till DN.

En annan L-källa beskriver tillströmningen av nya medlemmar som ”organiserad”.

Partiledningen kommenterar

Liberalernas partisekreteraren Fredrik Brange uttalar sig om den nya medlemsskaran i en skriftlig kommentar till DN.

– Att fler väljer att bli medlemmar visar att det finns en stor vilja att bidra till ett starkt liberalt parti i svensk politi. En hel del av de nya medlemmarna har tidigare tillhört Liberalerna och återvänder nu efter Simona Mohamssons besked, framhåller han.

LÄS MER: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

Högerröster uppmanar

Flera röster på högerkanten har uppmanat Medborgerlig Samlings medlemmar att ansluta sig till Liberalerna efter partiets vändning om SD.

En av dem är Carl Eos vid den konservativa tankesmedjan Oikos.

– Samtliga medlemmar i Medborgerlig Samling borde ansluta sig till Liberalerna. Nu har ni chansen att skapa ett högerliberalt parti. Lägg ner MED, skrev han på X efter Liberalernas nya besked.

LÄS OCKSÅ: Ryska militärexperter tvärvänder om kriget 

Foto: Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


31 mars 26

Lavinartad ökning av allvarlig sjukdom i Sverige

2026 03 31

En kronisk sjukdom ökar kraftigt i Sverige.

Kronisk tarminflammation är en sjukdom som blir allt vanligare i hela världen.

Särskilt i Sverige är talen mycket höga, enligt en specialistläkare.

Bland barn har antalet drabbade nästan fördubblats de senaste decennierna.

”Kan vara något vi äter”

I kategorin inflammatoriska tarmsjukdomar ingår Crohns sjukdom och ulcerös kolit.

Det handlar om autoimmuna sjukdomar där immunförsvaret attackerar tarmen, rapporterar TV4.

Sverige har bland de högsta talen av antal drabbade, uppger Rana Eizad, specialistläkare i internmedicin.

Forskning från Danmark om barn som har insjuknat mellan 1978 och 2020 visar på en trefaldig till fyrfaldig ökning. Från fyra per 100 000 barn före 1990, till 15 barn per 100 000 idag.

Orsakerna tros vara flera. Genetik har en stor påverkan, men även exempelvis vår kosthållning kan göra att sjukdomen blir vanligare.

– Troligtvis kan det vara något vi äter, den västerländska kosten som vi har. Tillgången till läkemedel och antibiotika har pekats ut som en bov, säger Rana Eizad till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

”Ska söka vård”

Vanliga symptom är att man har diarré och blod i avföringen.

Man kan också drabbas av ont i magen och magknip efter en måltid, enligt vårdsajten 1177.

Viktminskning och trötthet är andra vanliga symtom.

– Har man blod i avföringen ska man söka vård. Det brukar vara hemorrojder eller tarmfickor, men det ska man inte spekulera i, säger Rana Eizad till kanalen.

Det kan ibland vara svårt att skilja mellan ulcerös kolit och Crohns sjukdom, som båda är inflammatoriska tarmsjukdomar, enligt 1177.

– Vid Crohns sjukdom kan hela mag-tarmkanalen bli inflammerad, och inte bara tjocktarmen och ändtarmen, uppger vårdsajten.

Sjukdomarna kan också skiljas från IBS såtillvida att blod i avföringen inte är ett symptom på IBS.

Inflammatoriska tarmsjukdomar är besvärliga, men kan behandlas.

– Crohns sjukdom går inte över, men med behandling kan du leva i stort sett som vanligt, skriver vårdsajten, och noterar samma sak om ulcerös kolit.

LÄS OCKSÅ: Eljätte betalar tillbaka pengar till kunder

Foto: O. Marketing

Text: Redaktionen