Jordbävning i hela Norge

2024 01 16

Flera personer rapporterar om kraftiga skakningar i Bergen på tisdagsmorgonen.

Det rapporterar norska BA.

Skalvet har registrerats vid samtliga mätstationer i hela Norge.

– Det har varit en jordbävning, bekräftar Matilde Sørensen, professor i seismologi vid universitetet i Bergen för tidningen.

Magnitud 3,7

Styrkan har registrerats på magnitud 3,7. Epicentrum uppges ligga 40-50 kilometer ut i havet utanför Askvoll.

– Det är en jordbävning som typiskt sett kommer att märkas väl i området, säger Matilde Sørensen.

Att jordskalv sker i Västnorge är inte ovanligt.

– Det kan hända tio till femton gånger om året, men det varierar hur väl det känns.

Inga rapporter om efterskalv

Om det blir några efterskalv går inte att svara på under tisdagsmorgonen.

– Det är svårt att säga. Det är möjligt, men de kommer förmodligen att vara så små att folk inte märker det. Än så länge är ingen registrerad, säger Matilde Sørensen.

Datan ska nu analyseras och följas upp för att undersöka hur saker rör sig i jorden, framhåller seismologiprofessorn.

Text: Redaktionen


Viktigt meddelande till alla svenskar som äger en cykel

2025 08 13

Det är högsäsong för cykelstölder.

I augusti månad när många svenskar återvänder till skola och jobb efter sommarledigheten noterar försäkringsbolaget If en drastisk ökning.

Antalet cykelstölder skjuter då i höjden.

Varje år anmäls omkring 60 000 cykelstölder i Sverige och i samband med skolstarten ser försäkringsbolaget If en tydlig ökning. 

– Cykelstölder drabbar fler än man tror och kan få konsekvenser för folkhälsan – därför måste vi ta dem på allvar, säger Anders Laajanen, skadespecialist på If, i ett pressmeddelande.

Tydlig ökning

Den som har cykel gör alltså rätt i att vara extra varsam om den.

If ser en tydlig ökning av cykelstölder i augusti månad, då skolan börjar och människor återgår till sina arbetsplatser efter semestern.

– Efter sommaren är det många som vill köpa en begagnad cykel, vilket tyvärr skapar en marknad som tjuvarna utnyttjar, säger Anders Laajanen.

Många avstår

Enligt försäkringsbolaget avstår så många som 40 procent från att använda cykel som transportmedel av rädsla för att cykeln ska bli stulen.

– Den här typen av vardagsbrott påverkar fler än man kanske tror, fortsätter Laajanen.

– Och när människor avstår från att cykla av rädsla för att bli av med cykeln får det också konsekvenser för folkhälsan. Därför behöver vi ta cykelstölder på allvar.

Det kan du göra

Det viktigaste du kan göra för att skydda din cykel mot att bli stulen är att låsa fast cykeln ordentligt i en fast punkt och använda ett godkänt lås. 

Även en extra kedja som låser ramen i en fast punkt kan göra stor skillnad.

“Be om kvitto”

Undvik även att parkera din cykel på undanskymda platser.

Det finns även vissa saker som är bra att tänka på när man ska köpa cykel.

– Om du köper en begagnad cykel är vår rekommendation att fundera på om priset är rimligt, om säljaren känns trovärdig, säger Laajanen.

– Be också alltid om originalhandlingar som kvitto. Det minskar risken att du köper något som är stulet.

Foto: Murillo de Paula

Text: Redaktionen


ORBAN: “Europa är patetiskt – Ryssland har vunnit kriget”

2025 08 13

Ryssland har vunnit kriget i Ukraina, säger Viktor Orban.

Stridigheterna i Ukraina fortsätter inför toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Alaska på fredagen.

EU-ledare har skickat ett meddelande i stöd för Ukraina som alla ledare förutom Ungerns premiärminister Viktor Orban skrivit under.

Nu uppmärksammas Orban för ett nytt uttalande, där han säger att Ryssland redan har vunnit kriget, rapporterar Reuters.

“Ryssland har vunnit”

Orban, som har upprätthållit nära band med Putin även efter Rysslands invasion av Ukraina i februari 2022, blev på måndagen den enda EU-ledaren som inte stödde ett gemensamt uttalande om att Ukraina bör ha frihet att bestämma över sin framtid.

– Vi talar nu som om detta vore en öppen krigssituation, men så är det inte, säger han.

– Ukrainarna har förlorat kriget. Ryssland har vunnit detta krig.

“Europa är patetiskt”

Orban säger vidare att han delvis motsatte sig EU:s gemensamma uttalande om Ukraina, eftersom det fick Europa att framstå som ”löjligt och patetiskt”.

– När två ledare sätter sig ner för att förhandla med varandra, amerikanerna och ryssarna, och du inte är inbjuden, rusar du inte till telefonen, springer inte runt och ropar från utsidan.

Läs mer: Ryska regeringen kallar till krismöte

Uppgifter om framstöt

I dagarna har uppgifter kommit om en rysk framstöt på krigsfronten.

– Den 12 augusti fortsatte ryska styrkor att infiltrera ukrainska försvar öster och nordöst om Dobropillya nordväst om Pokrovsk med hjälp av begränsade sabotage- och rekognosceringsgrupper, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Ryska styrkor har ännu inte kunnat sätta in förstärkningar för att behålla och utnyttja denna taktiska penetration och kommer sannolikt att möta hinder när de försöker göra detta.

Har infiltrerat

Den ukrainska generalstaben rapporterade den 12 augusti att ryska sabotagegrupper infiltrerat Vesele, Rubizhne, Kucheriv Yar, alla tre nordost om Dobropillya, och Vilne öster om Dobropillya och att ukrainska styrkor redan hade förstört några av dessa grupper.

Läs mer: Plötslig jätterusning i Ryssland – tack vare Trump

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen