1 000 turister instängda – kan inte komma ut

2024 01 16

Drygt tusen personer är strandsatta på en semesterort efter ovanligt kraftiga snöoväder.

Omfattande laviner och växlande oväder har stängt in turisterna i semesterbyn Hemu i nordvästra delen av Xianjiangregionen i Kina där läget blir allt mer kritiskt, rapporterar Reuters.

"Dussintals laviner"

Byn beskrivs som en avlägsen men mycket naturskön semesterdestination och ligger nära gränsen till Ryssland, Kazakstan och Mongoliet.

I tio dagar har snöovädret lamslagit orten och hela vägen som leder dit.

– Det kraftiga snöfallet utlöste dussintals laviner längs stora delar av motorvägarna i Altaybergen som ledde till det natursköna området Kanas, och några turister lyftes med helikopter till säkerhet, rapporterade kinesiska statliga medier i helgen.

Sju meter hög snö

Men omkring tusen personer ska alltså fortfarande sitta fullständigt instängda i byn.

Enligt kinesiska medier har lavinerna orsakat snönivåer som stiger så högt som sju meter – i många fall högre än snöröjningsutrustning vilket omöjliggör evakuering.

Myndigheterna har under en längre tid kämpat med att komma fram, utan resultat.

– Arbetet med att rensa den 50 kilometer långa sträckan av begravd väg började för en vecka sedan, erfar Reuters.

Drastiska åtgärder

Förutom snön kompliceras även räddningsarbetet av att stenar, skräp och trädgrenar följt med lavinerna och hindrat snöröjningsfordon från att komma fram, vilket innebär att drastiska metoder har behövt användas.

– Räddningsmän har tillgripit spadar och grävmaskiner, uppger nyhetsbyrån.

Inte ens militärhelikopter med förnödenheter har lyckats ta sig fram till de insnöade turisterna.

Aldrig sett så många laviner

Hittills har ett femtiotal personer och ett trettiotal uppsättningar av maskiner mobiliserats för att rädda turisterna.

– Den här lavinsituationen är relativt speciell, säger ansvarig chef Zhao Jinsheng till kinesisk CCTV.

Han tillägger:

– Vi har sett så kraftigt snöfall tidigare, men vi har inte sett så hög frekvens av laviner.

Prognosen är att röjningsarbetet till den instängda byn kommer behöva fortsätta “tills vidare”, utan några närmare detaljer.

Reuters har inga uppgifter om de instängda turisternas välmående.

Arkivfoto: M. Nikolina

Text: Redaktionen


4 oktober 2026

UPPGIFTER: C har gett upp hoppet

2026 10 05

Centerpartiets invit till S, V och Mp vittnar om en uppgiven förhoppning.

C gick till val med förhoppning om en mittenregering under kommande mandatperiod. Varken SD eller V skulle ges inflytande i en sådan konstellation, var beskedet från partiledaren Elisabeth Thand Ringqvist (C).

– Ytterkanternas politik gör inte Sverige rikare. Mittenalternativet är ett alternativ för alla de väljare som vet att tillväxt är en förutsättning för jobb, både i dag och i morgon, sade hon i ett uttalande inför valet.

”Kommer förändras i grunden”

Ambitionen från C har varit att bryta isär de två blocken som formerats i svensk politik. Det finns ett tredje spår som har starkt stöd bland väljarna, menade partiet.

– Vi ser att det här valet kommer att förändra svensk politik i grunden. Vi är redo att vara drivande för en förändring som ger Sverige en stabil regering i mitten, sade partisekreterare Hannes Hervieu (C), under valveckan.

Verkar ha gett upp

I fredags bjöd C-ledaren in sina partiledarkollegor i S, V och Mp till möte. Ett steg som tyder på att partiet har övergett sin förhoppning om en mittenregering, menar statsvetare Tommy Möller vid Stockholms universitet, rapporterar SR.

– Ja, jag tolkar det som att Centerpartiet, som ju har en nyckelroll här, är på väg att inse att det huvudspår som man har haft hela tiden, alltså en mittenbaserad regering där inget av ytterkantspartierna ingår, inte är möjlig i nuläget, säger han till radion.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

Svårlöst läge

V har ställt ett ultimatum i regeringsförhandlingarna. Partiet kommer inte stödja en statsminister som inte ger dem ministerposter. C vägrar att ge sitt stöd till en regering där V sitter med. Läget för Magdalena Andersson (S), som fått i uppdrag att sondera möjligheten att bilda regering, ter sig tämligen låst, anser statsvetaren.

– Det här tillhör ju kategorin med de allra svåraste nötterna att knäcka så att säga. Det är svårt att tänka sig att något av partierna skulle vika ner sig som det ser ut nu, men förr eller senare måste det ske, säger Tommy Möller, till radion.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Centerpartiet

Text: Redaktionen


5 okt 2026

Sverige vägrar – Lavrov hotar med konsekvenser

2026 10 05

Ryssland har inlett en ny våg av attacker mot Kyjiv.

Bland annat har flera broar attackerats i massiva drönaranfall mot den ukrainska huvudstaden.

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov har samtidigt uppmanat utländska medborgare och diplomater att hålla sig undan. Lämna Kyjiv eller bär ansvaret för konsekvenserna, löd varningen som Lavrov utfärdade i helgen.

Nu kommer det svenska svaret.

Sverige vägrar lyda.

– Tillsammans med andra beskickningschefer i Kyjiv noterar vi med oro det ryska utrikesministeriets hot mot diplomater och utländska medborgare i Ukraina, skriver den svenska ambassaden i Kyjiv på X och fortsätter:

– Ryssland är bundet av Wienkonventionen och internationell humanitär rätt. Vi stannar i Kyjiv.

Lägger ansvaret på Sverige

Det var i lördags som Sergej Lavrov uppmanade utländska medborgare att lämna Ukrainas huvudstad.

– Ansvaret för eventuella negativa konsekvenser ligger helt och hållet hos dem som ignorerar denna varning, uppgav det ryska utrikesministeriet enligt Reuters.

Varningen kom efter att tre broar i Kyjiv som korsar floden Dnepr helt eller delvis stängts av till följd av ryska drönarattacker.

Läs mer: Historiskt besked till Ukraina

Merz dök upp 

Under söndagen attackerades även Pivnichnyibron, den norra bron, samtidigt som den tyska förbundskanslern Friedrich Merz dök upp i den ukrainska huvudstaden.

– Ukraina står inför avgörande veckor. Det är därför jag reste till Kyjiv idag med budskapet: ni kan lita på oss. Tysklands säkerhet beror också på resultatet av detta krig. Vi hjälper därför till också av egenintresse, framhöll Merz på X igår.

Tyskland, Italien, Spanien och Danmark har kommunicerat motsvarande svar som Sverige gjort efter Rysslands varningar. Samtliga lämnar beskedet att de kommer stanna i Kyjiv trots de ryska hoten.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen