EUROPA: Vill förbjuda kritiserat parti

2024 01 13

Ett av Europas mest omdiskuterade partier är i hetluften igen.

Det handlar om det tyska högerpopulistiska partiet Alternative für Deutschland, AfD.

Partiet växer just nu i opinionen, samtidigt som kritiker anser att partiet är på väg att radikaliseras.

Tidigare i veckan avslöjades ett hemligt möte där AfD-medlemmar uppges ha träffat högerextremister.

Vid mötet ska deltagarna ha diskuterat en plan för att utvisa ett stort antal invandrare från Tyskland, inklusive medborgare som inte anses vara ”assimilerade”, rapporterar Politico.eu.

Vill förbjuda partiet

En av deltagarna på mötet, Roland Hartwig, är en tidigare parlamentsledamot som anses stå nära partiets ledare, Alice Weidel.

Nyheten har väckt stor debatt i Tyskland, där frågan om högerpopulism anses vara extra känslig med tanke på landets historia.

Flera röster har nu höjts för att AfD ska förbjudas.

Den tyska konstitutionen gör det möjligt att förbjuda partier som vill underminera eller avskaffa den demokratiska ordningen.

Vissa av AfD:s politiska motståndare anser att partiet stämmer in på den beskrivningen.

”Lära från historien”

En av dessa är socialdemokratiska SPD:s ledare, Saskia Esken, som tidigare den här månaden uttalade sig för att åtminstone diskutera ett förbud.

Tysklands förbundskansler Olaf Scholz (SPD) har också lämnat en kommentar på X.

– Att lära sig från historien är inte bara läpparnas bekännelse. Demokrater måste hålla ihop, skriver Scholz.

AfD bekräftar att mötet har ägt rum, men säger att partimedlemmarna var där som privatpersoner.

Alice Weidel avfärdar också kraven på att partiet ska förbjudas.

– Krav på att AfD ska förbjudas är fullständigt absurda och visar på en antidemokratisk attityd hos dem som ställer dessa krav, säger hon, enligt Politico.eu.

Foto: N. Braun

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Ny regel för pensionärer – måste anmäla direkt

2026 08 28

Pensionsmyndigheten går ut med en viktig uppmaning.

Sedan den 1 juli gäller nya regler vid pensionsutbetalningar.

Det handlar om en sanktionsavgift och en bidragsspärr, som införts för att motverka felaktiga utbetalningar och bidragsbrott.

– En sanktionsavgift är en avgift du kan behöva betala om du har orsakat en felaktig utbetalning och du har fått ett beslut om återkrav, uppger myndigheten.

Viktigt att anmäla

Med anledning av regeländringen uppmanar Pensionsmyndigheten nu svenska pensionärer att vara extra vaksamma gällande sina utbetalningar.

Vissa förändringar måste anmälas direkt. Annars är risken att man åker på en onödig avgift.

Sanktionsavgiften motsvarar 25 procent av det belopp som ska återbetalas. Under år 2026 kommer en beslutad sanktionsavgift vara minst 2 368 kr, framhåller myndigheten.

Bidragsspärr

Pensionsmyndigheten kan framöver också besluta om en bidragsspärr. Det kan bli aktuellt om någon medvetet eller av grov vårdslöshet lämnat in oriktiga uppgifter, inte anmält ändringar som berör pensionen eller avstått från att lämna in vissa uppgifter.

– En bidragsspärr betyder att du under en viss tid inte har rätt till en ersättning från oss. Det kan vara från tre månader till tre år, uppger myndigheten.

Läs också: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

14 dagar

Förändringar som kan påverka pensionen ska göras inom 14 dagar, vilket är viktigt då Pensionsmyndigheten gör regelbundna kontroller hos exempelvis Skatteverket och olika tjänstepensionsbolag.

– Du ansvarar själv för att meddela oss om det skett en förändring som kan påverka din pension eller andra förmåner, framhåller myndigheten.

Förändringar som kan påverka pensionen är exempelvis om man:

  • Flyttar ihop med din make, maka eller registrerade partner efter att ni har bott isär.
  • Blir sambo med någon du har eller har haft barn tillsammans med sedan tidigare.
  • Blir ensamstående eller flyttar till ett äldreboende.
  • Flyttar utanför Sverige.
  • Får ny eller ändrad pension eller livränta från ett annat land.

När det gäller elstöd behöver det inte anmälas.

Källa: Pensionsmyndigheten

Läs mer: Skattefritt stöd för anställda – nytt förslag från regeringen

Foto: V. Gariev

Text: Redaktionen