Meteorolog ger besked – “Kan närma oss 40 minusgrader”

2024 01 13

Det är på väg att bli mycket kallt i Sverige igen.

Det är inte alls länge sedan temperaturerna kröp ner till mycket låga nivåer och delar av norra Sverige upplevde 40 minusgrader.

Nu är kylan på väg att återvända, och redan nästa vecka väntas det bli ordentligt kallt.

Detta i samband med att ett omfattande lågtryck närmar sig från norska havet.

Det meddelar SMHI.

“40 minusgrader”

Redan på söndagen kan det bli så kallt som 30 minusgrader i nordligaste Sverige.

I mitten på nästa vecka väntas det dock bli ännu kallare än så.

– På tisdag blir vi nog alla i vårt avlånga land varse om kylan, säger meteorologen Lasse Rydqvist till Aftonbladet.

– Och på onsdag kan vi nog närma oss 40 minusgrader i vissa delar av norra Sverige.

Drar in över landet

Lågtrycket drar in över Sverige redan på fredagen, någonting som innebär snöfall och dimma på håll.

– Ett omfattande lågtryck närmar sig från Norska havet och gör att snöfall breder ut sig över Norrland samt ner över Uppland. Under kvällen och natten tilltar snöfallet och kan på en del håll vara ymnigt, meddelar SMHI.

Snö och regn

I morgon lördag väntas regn och snö i delar av landet och även rejäl blåst på sina håll.

– Under lördagsdygnet gör lågtrycket på Norska havet entré över landet. Till en början blir det fortsatt snöfall över Norrland och norra Svealand, lokalt inslag av regn. 

– Efter hand väntas både snöfall och regn längre söderut och i västra Götaland först dimma på flera håll.

Vid kusterna ser det ut att blåsa upp rejält.

I hela landet

Den som saknat kylan har inte behövt vänta speciellt länge.

I samband med kylan som nu sveper in över Sverige ser det på nytt ut att bli minusgrader i hela landet.

– På söndag väntas snöfallet få tyngdpunkt allt längre söderut. Samtidigt ser det ut att som att vintersolen får lite mer utrymme att visa sig, framhåller SMHI.

– Dessutom börjar kalluften i norr att avancera söderut över landet. Därmed ser en kallare period med minusgrader i hela landet ut att inledas.

Foto: F. Bunkens

Text: Redaktionen


Kafferosteri tvingas lägga ner – efter 134 år

2025 08 20

Ett svenskt kafferosteri lägger ner – på grund av Trafikverket.

Sedan år 1891 har Lindvalls kaffe – ett familjeägt svenskt kafferosteri – bedrivit verksamhet.

Det Uppsalabaserade företaget har ett 20-tal medarbetare och rostar cirka 2 200 ton kaffe om året.

Nu tvingas det klassiska kafferosteriet lägga ner – på grund av Trafikverket, rapporterar SVT.

Lägger ner

Lindvalls kaffe arbetar på Kungsgatan 60 i Uppsala.

Trafikverket behöver dock verksamhetens fastighet för att ge plats åt en järnvägssatsning.

Det innebär att de måste flytta på sig – och vd Ulf Lindvall menar att Trafikverkets ersättning inte räcker till för att bygga ett nytt rosteri.

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, säger han till SVT.

Hösten 2026

Kafferosteriet har fått fram till hösten 2026 att lämna sina lokaler.

Spiken i kistan, menar en känslosam Lindvall.

– Det är 20 anställda i rosteriet. Rostar vi inget kaffe riskerar de uppsägning, säger han.

Läs mer: Ny upptäckt om kaffe – därför ska du fortsätta dricka

Lindvalls historia

Så här beskriver Lindvalls kaffe sin historia:

– Berättelsen om hur Lindvalls kaffe kom till grundar sig i såväl viljestyrka som romantik, menas det.

– Den unge Eric Lindvall lämnar på 1880-talet hembygden i byn Undenäs i Västergötland för att söka arbete. Han vandrar norrut och hamnade i Tierp.

Ingen kommentar

Historien fortsätter.

– Där förälskade han sig i skomakardottern Josefina. De gifter sig och 1891 startar de tillsammans en kolonialvaruhandel med kryddor, te och kaffe.

– Eric och Josefina är lyckliga tillsammans, affärerna går bra och de får sex barn. 1912 bestämmer de sig för att utveckla affärsrörelsen då den stora kärleken för kaffe började ta alltmer plats. Då flyttar familjen från Tierp till Uppsala. 

Trafikverket har inte kommenterat saken.

Läs mer: Storkedja sänker priserna på 2 000 produkter

Foto: Battlecreek Coffee Roasters

Text: Redaktionen


USA-ledd militärräd – ledare dödad

2025 08 20

USA-ledda styrkor har genomfört en räd mot IS i Syrien.

På onsdagskvällen kommer uppgifter om att amerikanska styrkor har lett en militär operation i norra Syrien.

En högt uppsatt medlem av IS har dödats i en riktad insats i samband med den militära operationen.

Det uppger en amerikansk tjänsteman för Reuters på onsdagen.

Ledare dödad

Det rör sig om den andra kända räden i norra Syrien av amerikanska trupper sedan den tidigare presidenten Bashar al-Assad störtades i december. 

Regeringen som ersatte honom har lovat att förhindra ett återuppvaknande av IS och är en del av en anti-IS-allians som inkluderar den USA-ledda koalitionen som bekämpar gruppen.

Tre vittnen, inklusive ägaren till byggnaden där den misstänkta ledaren bodde, berättar för AFP att räden ägde rum efter midnatt och att de hörde ljud av flygplan och skottlossning.

Försökte fly

Statlig television uppger att koalitionsstyrkorna gjorde en räd mot huset där han bodde med sin familj och sköt honom till döds efter att han hoppat från balkongen på deras lägenhet på första våningen.

– Vi hade inget med honom att göra, säger grannen Abdel-Qader al-Sheikh enligt France24.

Läs mer: Putin riskerar uppror

Vaknat till liv

Det råder farhågor om att IS är på väg att etablera sig på nytt i Syrien efter flera år av bakslag.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Efter en flerårig kampanj för att omorganisera sig, har IS nu börjat återuppstå i Syrien, skriver ISW.

Bygger upp igen

ISW fortsätter.

– IS har gradvis återuppbyggt sin förmåga sedan 2022 i den centrala syriska öknen – där regimens styrkor sällan och ineffektivt patrullerade – och har successivt infiltrerat dåvarande regimkontrollerade städer längs Eufratfloden, uppger tankesmedjan.

– Varken Assad-regimen eller ryska styrkor prioriterade att besegra IS utan fokuserade istället på att undertrycka hot mot Assads styre.

Arkivfoto: N. Gubler

Text: Redaktionen