27 mars 2026

Energiexperten: Vi betalar 300 miljarder – för mycket

2024 01 10

Kraftbolagen misstänks överdebitera kunderna.

Hushållen i södra Sverige måste betala hela dubbelt så mycket som elen kostar att producera, det menar i alla fall energiexperten Bengt Ekenstierna, enligt Sydsvenskan.

Förklaringen menar han finns i att kraftbolagen överdebiterar kunderna.

– Hela den här penningkarusellen skapar en förmögenhetsöverföring i mångmiljardklassen från hushåll och småföretag till stat och kraftföretag, säger han till tidningen.

300 miljarder

Enligt Bengt Ekenstiernas beräkningar har elkonsumenter betalat 300 miljarder svenska kronor för mycket.

Summan avser el för de senaste tre åren.

Det är en hisnande summa.

– Det är olyckligt på en marknad som är öppen för spekulationer och prismanipulation, säger han.

Här finns lösningen

Men det finns en lösning för att åtgärda problemet, menar Bengt Ekenstierna.

Till att börja med tror han på en ökad transparens kring elens prissättning. Men också en granskande myndighet på elmarknaden.

En myndighet som ska ha i uppgift att dämpa ”spekulativa beteenden” på marknaden.

Men han har också ytterligare tankar för hur lösningen ska se ut.

På längre sikt vill han exkludera export när priserna bestäms på den svenska elen.

Skyhöga elpriser

Det var inför vintern 2022 och 2023 som elpriserna sköt i höjden för många konsumenter runt om i Sverige.

Dyra elräkningar kom att bli en ekonomisk smäll för i synnerhet villaägare i olika delar av landet.

– Under kommande vinterhalvår väntar en prischock. Villaägare måste vara beredda att betala nästan tre gånger mer än i fjol, sa Andreas Hatzigeorgiou, vd på Stockholms handelskammare, till SVT inför den då stundande vintern.

Oron spred sig snabbt bland många villaägare.

– Osäkerheten är en stor stressfaktor. Det känns oroligt att inte veta var elpriset så småningom kommer att landa, sa en villaägare i Älvsjö, till SVT i samband med de väntande chockpriserna.

Inte råd att bo kvar

Många kom att vittna om elräkningar de aldrig varit i närheten av tidigare.

I media gick att läsa om människor som till och med tvingades sälja sina bostäder för att ha råd att överleva.

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen