Svensk tonåring riskerar dödsstraff

2024 01 10

En svensk 19-åring misstänks ha skjutit ihjäl gängtoppen Mustafa Aljiburi i Iraks huvudstad Bagdad.  

Dödsskjutningen kopplas till det svenska gängkriget.

Mustafa Aljiburi var tidigare en högt uppsatt person inom det kriminella nätverket Foxtrot.

Han sköts ihjäl i en bil i stadsdelen Ameria under måndagen.

Irakiska medier rapporterar att den misstänkte gärningsmannen dök upp på motorcykel och öppnade eld mot bilen.

Skytten flydde sedan från platsen, men kunde senare gripas av polis.

Flera poliskällor har uppgett att den gripne är en 19-årig svensk medborgare med koppling till den grova brottsligheten i Sverige.

Han har ett gediget brottsregister, erfar Expressen.

19-åringen har tidigare dömts för bland annat grovt vapenbrott och narkotikabrott.

Riskerar dödsstraff

Nu misstänks 19-åringen för mordet på Mustada Aljiburi.

Och han kan straffas hårt.

Om 19-åringen döms för att ha dödat med uppsåt riskerar han dödsstraff. 

Det berättar Munir Haddad, tidigare domare vid irakisk domstol, i en intervju med SVT Nyheter.

– Vad jag har sett verkar detta ha varit planerat och med uppsåt. Då är det högsta straffet döden.

– Om han får ett lindrigare straff är det livstids fängelse, säger Haddad till tv-kanalen.

Befarar våldseskalering

Den svenska polisen fruktar att dödsskjutningen kan leda till omfattande hämndaktioner i Sverige.

Adresser kopplade till 19-åringen har satts under bevakning, rapporterar Aftonbladet.

Enligt polisen handlar det om ett flertal adresser i Hudiksvalls kommun. På adresserna är anhöriga till 19-åringen skrivna.

Jale Poljarevius, polismästare och underrättelsechef i polisregion Mitt, berättar att det finns en stor oro hos anhöriga.

– Jag vill påstå det, tyvärr. Jag önskar att jag kunde säga något annat, men de anhöriga har sett vad som har hänt tidigare i andra städer, säger han till P4 Gävleborg.

LÄS MER:

Foto: Ye Jinghan

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


Krigsvarning från Sverige

2026 03 31

Sverige varnar hela Europa.

Chefen för Försvarsmaktens operationsledning, Ewa Skoog Haslum, går ut med en varning till Europa.

– Vi skulle alla vilja veta hur mycket tid vi har, säger hon i en intervju med en fransk tidning.

”Ingen kan ge ett datum”

Västländer bör redan idag vara beredda att möta ett hot från Ryssland, säger Ewa Skoog Haslum till Le Figaro.

– Vi möter dem dagligen i luften och till sjöss, och naturligtvis övervakar vi varandra, säger den svenska militära operationschefen till tidningen.

Ryssland är redan idag tydliga med att de är i krig med väst, understryker hon i samband med ett besök i Frankrike, som är en av Sveriges allierade i Nato.

Om och när en direkt konfrontation kan inträffa går inte att veta, menar hon.

– Vi skulle alla vilja veta hur mycket tid vi har. Ingen kan ge ett datum, säger Ewa Skoog Haslum.

– Men vi måste vara redo nu eftersom Ryssland är mycket tydligt: de är i krig med väst. De utför redan attacker, inte med vapen, utan med hybridoperationer, tillägger hon.

”Ryssland har lärt sig mycket av kriget”

Den svenska militära operationschefen säger att hon inte gillar uttrycket ”Nato-sjön” om Östersjön. Rysslands närvaro där är påtaglig.

– Ett land försöker medvetet underminera stabiliteten och säkerheten i regionen, säger Skoog Haslum om det ryska agerandet i Östersjön.

Samtidigt varnar hon för att Ryssland har dragit lärdomar av kriget i Ukraina och utvecklat nya kunskaper.

– Vi får inte ta fel: Ryssland är inte vad det var för fem år sedan. De ryska styrkorna har lärt sig mycket av kriget i Ukraina. Vi står nu inför en mer agil, mer teknologiskt avancerad motståndare, säger hon till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland

Rysk drönare nära Malmö

I samband med besöket i Frankrike kommenterar Ewa Skoog Haslum också incidenten i samband med att det franska hangarfartyget Charles de Gaulle låg förtöjt i Malmö för cirka en månad sedan.

En rysk drönare flög några kilometer ifrån hangarfartyget. Drönaren hade lyft från ett ryskt signalspaningsfartyg på svenskt vatten.

– Underrättelsefartyget Zhigulevsk befann sig i närheten av Charles de Gaulle, säger hon.

– Vi hade tekniska bevis på vad de gjorde. De var intresserade av hangarfartyget, men också helt enkelt att visa att de var närvarande, säger Ewa Skoog Haslum till tidningen.

Försvarsmakten kunde dock störa ut den ryska drönaren.

LÄS OCKSÅ: Apoteksjätte sänker priset på 4 000 varor

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen