Norska politiker fattar kontroversiellt beslut

2024 01 09

Norges regering har lagt fram ett förslag om utvinning på havsbotten.

Förslaget gäller utvinning av viktiga mineraler.

Förslaget ledde genast till starka protester hos delar av den norska befolkningen. Främst fanns kritiken hos starka klimataktivister som menade att utvinningen skulle leda till katastrofala följder för miljön.

Men politikerna menar att de tar ett helhetsgrepp om frågan.    

– Vi har varit måna om att det här är en öppning som ska säkerställa att vi får reda på om det faktiskt går att utvinna mineraler på ett lönsamt, hållbart och ansvarsfullt sätt, säger Marianne Sivertsen Næss, ledamot i Stortinget, till NRK.

Därför är utvinningen viktig

Utvinningen av havsbotten är av stor vikt, inte minst sett ur ett internationellt perspektiv.  

– Om vi inte utvinner mineraler och blir mer beroende av Kina och Ryssland på mineralsidan, då blir det också en katastrof. Då kommer vi inte att kunna genomföra det gröna skiftet. Jag tror att alla länder verkligen har en skyldighet att se om de har mineraler som de kan utvinna hållbart.

Det säger Norges olje- och energiminister Terje Aasland till NRK.

Klubbat beslut

Det var länge osäkert om Stortinget, Norges motsvarighet till Sveriges regering, skulle rösta igenom förslaget eller inte. Men så blev det.

De fyra partierna nådde under tisdagen en överenskommelse om brytning på havsbotten vilken antogs i Stortinget.

Under dagen beslutade Stortinget att därmed tillåta prospektering och utvinning av eftertraktade mineraler på havsbotten.

Stortingsmajoriteten har kommit till slutsatsen att gruvdriften kommer att leda till en lönsam, hållbar och sund mineralverksamhet till havs.

Olje- och energiminister Terje Aasland säger till NRK att han är glad att beslutet klubbats igenom.

Kritik från övriga partier

Men alla partier är inte nöjda med det klubbade beslutet.   

Partierna SV, Rødt, Venstre, MDG och KrF röstade emot det klubbade beslutet och anser att Norge saknar kunskap om miljön i 99 procent av de havsområden som är aktuella för gruvdrift.

Foto: M. Konig

Text: Redaktionen


19okt2025

JUST NU: Zelenskyj hälsar till Putin – ”Jag är redo”

2025 10 19

Volodymyr Zelenskyj ger ett nytt besked till Rysslands diktator.

USA:s president Donald Trump och den ryske diktatorn Vladimir Putin planerar att mötas i Ungern inom en snar framtid.

Nu ger den ukrainske presidenten sin syn på mötet och ger ett viktigt besked.

Är redo att mötas

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger nu att han är redo att träffa den ryske diktatorn Vladimir Putin ansikte mot ansikte i den ungerska huvudstaden Budapest.

– Om vi verkligen vill ha en rättvis och varaktig fred behöver vi båda sidor i denna tragedi. Hur kan överenskommelser som rör oss göras utan oss? säger Zelenskyj i en intervju med NBC News.

I intervjun berättar också Zelenskyj att han har meddelat Donald Trump att han är redo att träffa Putin i Budapest.

– Jag är redo, säger han.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Avgörande frågan

Den ukrainske presidenten har tidigare i veckan gett sin syn på vad förhoppningen med mötet är.

– Vår ståndpunkt är att vi först behöver eldupphör, så vi måste sitta ner och tala och förstå var vi står. Jag tror att det här är det viktigaste första steget, säger han, rapporterar Kyiv Post.

Han framhöll då också att Putins krav på territoriella eftergifter från Ukraina kommer bli en knäckfråga där det kommer vara väldigt svårt att mötas.

– Jag tror att president Trump förstår att den avgörande frågan i alla typer av förhandlingar, i alla format, kommer att vara frågan om territorium, säger Volodymyr Zelenskyj.

Avvisar Trumps förslag

Enligt uppgifter har Donald Trump föreslagit att Zelenskyj ska överlåta ukrainska territorier till Ryssland.

Den ukrainske presidenten avvisar förslaget och hälsar istället att Trump borde sätta ännu mer press på Putin än vad han gjort på Hamas.

– Putin är något liknande men starkare än Hamas. Kriget är större och Rysslands armé är den näst största i världen och det är därför det behövs mer tryck, säger Volodymyr Zelenskyj, till NBC News.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen


19okt2025

Norrmän vallfärdar – köper svensk produkt för miljarder

2025 10 19

Mängder av norrmän åker till Sverige för att köpa en produkt som är olaglig i det egna landet.

Till gränshandeln på den svenska sidan av Svinesundsbron vallfärdar norska medborgare.

Anledningen är det tobaksfria snuset som är olagligt i Norge.

Men det hindrar inte norrmännen som handlar snus för hundratals miljoner på den svenska sidan.

Olagligt att importera

Det tobaksfria snuset är olagligt att sälja i Norge men det är också olagligt att importera.

Men det verkar inte stoppa norrmännen.

En av butikerna vid gränshandel, som säljer det vita tobaksfria snuset, är Tobaksvagnen.

- Försäljningen av snus ökar hela tiden. Både vanligt snus, och det vita, säger vd Henric Axelsson, till norska Dagbladet.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Över 5 miljarder

Norrmännen handlade totalt för 5,4 miljarder norska kronor i Sverige under årets första sex månader.

Under årets andra kvartal köpte norrmännen snus för 194 miljoner norska kronor i Sverige.

Cigaretter och övrig tobak såldes för 142 miljoner norska kronor.

Innehåller nikotin

Anledningen till det norska förbudet är att det tobaksfria snuset är för nytt.

I Norge är alla nya tobaksprodukter som lanserats efter 2014 förbjudna att säljas eller importeras till landet.

- Tobaksfritt snus innehåller fortfarande nikotin, men de har tagit bort tobaken, säger Henric Axelsson, till tidningen.

Tillsätter tobak

För att norrmännen ska få föra in det tobaksfria snuset i landet har många börjat med ett nytt knep, nämligen att själva tillsätta tobak efter att det har köpt det.

- Så vad gör norrmännen då? De tillsätter 0,001 gram tobak, Så då blir det en laglig produkt, säger Henric Axelsson.

– Det är bara för syns skull, för att det ska bli en laglig produkt. Men det är exakt samma sak.

Lagligt i Sverige

I Sverige är det populära snuset, som heter Velo, lagligt.

I Norge säljs en liknande produkt under namnet Epok men det har en liten mängd tobak tillsatt för att vara lagligt.

Det riktar sig främst till barn och unga

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen