11 januari 2026

Skola akutstänger – 500 elever skickas hem

2024 01 09

De senaste dagarnas extremkyla fortsätter att vålla problem i olika delar av landet.

Sverige lamslogs av en kraftig köldknäpp förra veckan.

Kollektivtrafik ställdes in, vägar stängdes av och flera hushåll och företag har rapporterat om frusna rör i sina fastigheter.

Även offentlig sektor har drabbats hårt av kylan. Nu tvingas Klarebergsskolan i Göteborg akutstänga på grund av låga temperaturer i byggnaden, rapporterar Göteborgs-Posten.

– Det är under tio grader i lokalerna. Efter dialog med min chef och skyddsombud tog jag beslut om att det är för kallt att vistas i lokalerna, säger rektor Hossein Tajik till tidningen.

500 skickas hem

Totalt skickas mellan 400 och 500 elever hem.

Egentligen upptäcktes problemet redan under måndagen – men då var det studiedag. Kylan felanmäldes på en gång men var alltså inte åtgärdat idag.

Rektor Hossein Tajik hänvisar till gällande regler för temperaturer i lokalerna och menar att hälsan bland elever och personal går först.

Tas om hand

De elever som dykt upp ska nu tas om hand.

– Vi har omsorg i andra lokaler och idrottshallen för dem som behöver det tills föräldrar kan hämta, säger Hossein Tajik.

Låg- och mellanstadieelever på Klarabergsskolan håller till i andra lokaler som uppnår tillräcklig värme. Där fortsätter undervisningen som vanligt.

Håller i sig

Det kalla vädret väntas stanna i några dagar till, uppger SMHI.

Först under torsdagen bedömer SMHI att temperaturen vänder uppåt igen, då mildare luft drar in över mellersta och södra Sverige.

– På torsdag strömmar kallare luft ner över Norrland och den mildaste luften hamnar istället i söder med flertalet plusgrader på de flesta håll där, framhåller väderinstitutets meteorolog Viktor Bergman i ett uttalande.

Göre sedan comeback

Men den som väntar på vår och plusgrader ska inte ta ut segern i förskott.

Redan på söndag kan bitande kyla göra comeback igen.

– När lågtrycket passerat ser det ut att bli mycket kallare igen i hela landet från söndag-måndag, informerar Viktor Bergman.

– Det ser även ut att bli ganska ostadigt in på nästa vecka och flera platser i landet kan få påfyllnad av snö, men det är oklart vart ännu.


10 juli 2026

Norge vädjar till Sverige – akut brist i hela landet

2026 07 11

Flera svenska företag har blivit kontaktade av aktörer i Norge.

Fotbolls-VM pågår för fullt i Nordamerika.

För det svenska landslaget tog äventyret slut i sextondelsfinal mot Frankrike.

Bättre går det för Sveriges västliga granne Norge. Imorgon ställs norrmännen mot England i kvartsfinal.

Brist i hela landet

Fotbollsfebern i Norge har gjort att det nu råder total brist i landet, när det gäller storbildsskärmar.

– Tack vare landslaget är de här dagarna helt vilda för oss, säger Morten Reffhaug som är vd på företaget To Be More, till NRK.

Norska aktörer gör nu allt i sin makt för att få tag på fler, för att kunna möta folkets längtan efter att samlas och ta del av fotbollsfesten.

– Vi får många förfrågningar från folk som vill hyra en stor skärm för att visa landslaget. Allt från kommuner och företag till privatpersoner som visar matcher, säger Reffhaug.

– Efter att Norge slog Brasilien satt jag i telefon till klockan två på morgonen med potentiella kunder, men nu är det tyvärr tomt.

Vänder sig till Sverige

Norska företag vänder sig nu till grannländerna.

En kommun har hämtat en storbildsskärm från Danmark.

Flera svenska aktörer har också blivit kontaktade, rapporterar SVT.

– Vi har blivit kontaktade av flera bolag som vill hyra skärmar, men vi har inte de specifika skärmarna som efterfrågats i lager, säger Scenkonsults ägare Per Sigvardsson, till kanalen.

Flera har ringt

Företaget Medialed har blivit kontaktat av flera norska aktörer som vill hyra skärmar. Men de flesta är redan uthyrda till andra evenemang.

– Det har redan varit stor efterfrågan i Sverige på grund av fotbolls-VM, säger Gabriel Azizsson, vd i företaget, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rekordstor svensk förmögenhet i fonder – når 10 biljoner

Blivit partners

De norska aktörerna meddelar nu att det mer eller mindre gett upp på att lösa fler skärmar. Och konkurrensen mellan de olika företagen är som bortblåst.

– Vi lyckades skrapa ihop något i måndags, men nu är det helt tomt. Och nu finns det inte längre någon konkurrens med andra leverantörer. Vi har nästan blivit partners för att kunna täcka behovet av delar till de skärmar vi redan levererat, säger Morten Reffhaug till NRK.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 10

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen