SMHI ger besked: Då blir det riktigt kallt igen

2024 01 09

Efter en tid med minusgrader i hela landet beräknas vädret slå om under måndagskvällen.

Mildare luft tar sig in och temperaturen stiger till plusgrader i stora delar av Norrland, uppger SMHI i sin senaste prognos.

Längre söderut ligger kylan dock kvar.

På flera håll har temperaturen sjunkit ordentligt under kvällen. Det kalla vädret väntas stanna i några dagar till. 

Då blir det varmare 

Under torsdagen bedömer SMHI att temperaturen vänder uppått igen, då mildare luft drar in över mellersta och södra Sverige.

– På torsdag strömmar kallare luft ner över Norrland och den mildaste luften hamnar istället i söder med flertalet plusgrader på de flesta håll där, framhåller väderinstitutets meteorolog Viktor Bergman i ett uttalande.

Blir riktigt kallt igen

Mildare väder väntas i slutet av veckan. 

Men det dröjer inte länge förrän vädret slår om igen.

Redan på söndag kan det bli riktigt kallt igen, bedömer SMHI.

– När lågtrycket passerat ser det ut att bli mycket kallare igen i hela landet från söndag-måndag.

– Det ser även ut att bli ganska ostadigt in på nästa vecka och flera platser i landet kan få påfyllnad av snö, men det är oklart vart ännu, framhåller Viktor Bergman.

Orange varning

Under måndagen och tisdagen har SMHI utfärdat en orange varning för vind i kombination med snöfall på kalfjället i Lappland.

– Personer avråds starkt från att ge sig ut på fjället, framhåller SMHI och understryker att räddningsinsatser  i fjällmiljön kan bli riskabla och ta lång tid.

Väderinstitutet varnar även för att det finns en stor risk för förfrysning.

De högsta vindstyrkorna  väntas från måndag eftermiddag till tisdag kväll. På sina håll kan vindbyarna tidvis nå en styrka på  25-30 meter per sekund.

Stora mängder snö väntas framför allt i de västra/nordvästra delarna av fjället.

Foto: P. Lozovikov

Text: Redaktionen


Kaosscener på Liseberg – personalen helt paff

2025 07 18

Förra veckan kom världsstjärnan Tom Jones till Liseberg.

Det var tredje gången som den numera 84-åriga musiklegendaren spelade på nöjesparken.

– Senast vi hade äran att ha Tom Jones här fick han hela publiken att sjunga med till hans ofattbara stora hit-repertoar. Det är en ära och självklarhet att åter igen få välkomna honom till Göteborg och Liseberg, sade Johan Gummesson, artistbokare på Liseberg, inför konserten.

Men i efterhand får Liseberg skarp kritik.

Kökaos, stökigheter och stort stresspåslag präglade insläppet, menar 74-åriga Robert Olsen som var på plats för att se konserten.

Enbart två unga personer i personalen blippade biljetter samtidigt som köerna växte. Det dröjde uppemot 20 minuter efter konserten satt igång innan alla hade kommit in, hävdar Robert Olsen i en debattartikel efteråt.

Han frågar sig hur det kunde få ske.

– Det blev väldigt stökigt vid insläppet. Jag reagerade med en gång att ”hur har de tänkt här”, säger 74-åringen till GP.

Svaret: skyller på besökarna

Nu har Liseberg svarat på kritiken.

Enligt nöjesparken hade full bemanning kallats in. Konserten var utsåld. Men många besökare hade inte aktiverat sina årspass eller seniorkort, hävdar Liseberg.

Det var skälet till kökaoset eftersom folk fick tas åt sidan när deras biljetter därmed inte gick att scanna.

Personalen hade knappt sett något liknande, menar Lotta Carlsbogård, event- och underhållningschef på Liseberg.

– Det hade vi ingen aning om, det har vi inte råkat ut för tidigare i den mängden, att man inte har aktiverat sina årspass, och det gör man ju hemma, säger hon till GP.

LÄS MER: Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

Ny konsert ikväll

Robert Olsen påpekar att det var många äldre i publiken. Pensionärer i 90-årsåldern med kryckor och rullatorer.

Till slut släppte Liseberg in folk utan att besökarna behövde aktivera sina pass.

Ikväll är det dags för ny konsert när Miss Li kliver upp på Stora scenen. Det blir första spelningen på Liseberg sedan 2023.

Miss Li är utan tvekan en av Sveriges mest älskade artister. Efter den fantastiska responsen från hennes tidigare framträdande här, ser vi verkligen fram emot att ännu en gång få uppleva hennes magi, säger Johan Gummesson.

LÄS MER: Tv-serie gör braksuccé – lyfter hela Netflix

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen


JUST NU: “Störig” funktion i bilar tas bort

2025 07 18

Den omtalade pekskärmen bredvid ratten kan bli historia i svenska bilar.

Redan nu bekräftar flera biltillverkare att de kommer att byta ut funktionen, som av många anses störig och distraherande.

– Det är inte så förvånande att inbyggda digitala skärmar i bilen är en distraktion säger Jacob Sidenvall från riksförbundet M Sverige. 

– Mobiltelefonanvändning ger böter i trafiken men idag kommer meddelanden och information upp även på bilens skärm, som bara blir större och större.

Tillverkare säger nej

Nu kan den kritiserade skärmen vara på väg bort.

Åtminstone i bilar som eftersträvar högsta betyg av den europeiska bilsäkerhetsorganisationen Euro NCAP, uppger M Sverige.

Funktionen kommer istället att ersättas av klassiska fysiska knappar.

– Det är glädjande att säkerhetsmedvetenheten ökat och att biltillverkare redan meddelat att de kommer att återgå till knappar för kontrollpaneler säger Jacob Sidenvall. 

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Stjäl uppmärksamhet från vägen

Ett av problemen som pekas ut med skärmarna är tiden som föraren lägger ned på att hantera den.

Den som kör i 60 kilometer i timmen hinner 30 meter på blott två sekunder. Och enligt en norsk studie använder förare i snitt 23,5 sekunder för att exempelvis byta låt på musikspelaren.

Hela 10,2 sekunder, uppdelat på flera kortare blickar, lades på att titta på skärmen.

– Att justera saker via skärm tar mycket mer tid och uppmärksamhet jämfört med att göra det med en fysisk knapp eller ett vred, säger Jacob Sidenvall.

Han tillägger:

– Det är inte så konstigt. Den digitala miljön är mindre förutsägbar än en knapp som sitter där den sitter, och väldigt ofta tvingas blicken bort från trafiksituationen för att se till så att fingrarna hamnat rätt. Det blir en distraktion i flera moment: först vänds blicken mot skärmen, sedan flyttas handen tillsammans med blicken och sist måste man ofta använda synen för att bekräfta att man fått till rätt inställning.

LÄS MER: Biljätte störtdyker på börsen

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen