Tvingas dricka snö i jättekön – “det är fruktansvärt”

2024 01 04

Monsterkön på E22 i Skåne har fortsatt under hela natten och morgonen.

Omkring 1 000 bilar uppskattas ha suttit fast i många timmar på E22 mellan Hörby och Kristianstad sedan igår. 

Kön sträcker sig flera kilometer och förtvivlade bilister har spenderat hela natten i sina bilar.

Somliga har varit fast så länge som elva timmar.

– Det är fruktansvärt mycket, säger Evelina Olsson, presstalesperson hos polisen, till Aftonbladet.

Tvingats dricka snö

Fältpersonal går från bil till bil för att undersöka så att alla som sitter fast mår bra. Kristianstad kommun har förberett mat och dryck för folk som strandats.

En del har kunnat stilla hungern med mackor och yoghurt, men andra har tvingats ta till betydligt mer drastiska åtgärder för att hålla energin uppe.

En 54-årig man som suttit fast i över åtta timmar berättar hur han tvingats dricka snö.

– Jag har bara snö som jag lagt i min kaffekopp, säger han till Aftonbladet.

Johann Wallin, som var på väg hem till familjen i Södra Sandby utanför Lund och som fastnade vid 14-tiden igår, har fått ta till liknande medel.

– Jag sparar att gnaga på de frysta vegoburgarna till om det blir riktig kris. Jag smälter också snö till vatten i påsen som var till hamburgerbröden, säger hon till TV4.

Nya beskedet: öppnar inte förrän lunch

Igår kväll var prognosen att vägen skulle bli körbar igen vid 05-tiden på torsdagsmorgonen.

Den prognosen har spruckit. Trafikverkets nya besked är tidigast klockan 12 idag.

Arbetet med att  undsätta de som sitter fast i sina bilar går sakta framåt, enligt Evelina Olsson.

– Försvarsmaktens bandvagnar har hämtat personer ur bilar som sitter fast och ett hundratals personer finns på den uppsamlingsplats som Hörby kommun öppnat, säger hon till polisens egen hemsida vid 05.30 på torsdagsmorgonen.

Flera sjukdomsfall

Polisen meddelar också att ett fåtal sjukdomsfall har behövt hanteras. Bland annat blev en person akut sjuk igår kväll, vilket föranledde att mitträcket fick klippas upp för att kunna släppa fram ambulansen.

Det har bland annat handlat om ett par diabetesfall.

– Bilar har börjat kunna köra loss både söderut och norrut, men många är fortfarande fast i snön, framhåller Evelina Olsson.

"Stanna hemma"

Polisen understryker vikten av att läget på de skånska vägarna är mycket allvarligt. 

Ingen som sitter fast i kön på E22 ska lämna sina bilar – och de som absolut inte måste ut i trafiken ska till varje pris undvika att göra så.

– De som inte måste ge sig ut uppmanas att stanna hemma, betonar polisen.

Arkivfoto: S. Gorbachev

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 30

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen