SMHI varnar för snöfall – på nyårsdagen

2024 01 02

Det kommer blåsa och snöa rejält på håll i morgon måndag.

Under den senaste tiden har SMHI gått ut och informerat om att det kommer bli kallt i Sverige den kommande veckan.

På håll kan det röra sig om 35 minusgrader eller lokalt ännu lägre.

Nu varnar SMHI för snöfall och vind, som kan ställa till med problem på nyårsdagen.

Flera områden

Myndigheten har utfärdat orange varning för vind i kombination med snöfall som gäller två områden.

Dels gäller det ett område i Dalsland som sträcker sig från Bengtsfors och Åmål i norr till Munkedal och Uddevalla i syd.

– Snöfall rör sig in sent på nyårsafton och förstärks under nyårsdagen samtidigt som vi får en ökande ostlig vind, meddelar SMHI.

– Från söndag kväll till tisdag morgon tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. Det kan totalt komma 20-30 cm.

Lokalt kan det komma uppemot 50 centimeter snö.

Väster om Vättern

Även väster om Vättern ser det ut att falla mycket snö.

Öster om Skövde kan det bli förseningar i kollektivtrafiken och begränsad framkomlighet på vägarna.

– Under nyårsdagen tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. Det kan komma totalt 20-30 centimeter.

Stora områden

Samtidigt har SMHI utfärdat gula varningar som gäller större områden i nordvästra Götaland och södra Svealand.

De varningarna gäller områden som bland annat omfattar Jönköping, Borås, Trollhättan, Karlstad, Uddevalla, Norrköping, Linköping, Västervik och Katrineholm.

Samtidigt har man utfärdat gula varningar för snöfall som gäller hela Gotland samt vind på Jämtlandsfjället.

Även regn

I flera områden som inte omfattas av snövarningarna kommer det istället att regna, däribland södra Götaland.

– Stora snömängder kan förekomma i särskilt området väster om Vänern och Vättern. Under dygnet kan det komma flera decimeter snö. Det blir även blåsigt med friska ostliga eller sydostliga vindbyar, framhåller SMHI.

– I södra Götaland samt upp över södra delen av Västergötland väntas nederbörden mest bestå av regn.

Foto: F. Nobel

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 20

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 oktober 2025

Kremls utspel: “Kollaps – nu är det över”

2026 01 19

Det firas ordentligt i Kreml.

Donald Trumps ord om Grönland har skakat om Europa rejält.

Den amerikanska presidenten hotar med tullar mot en rad länder – däribland Sverige – för att de stöttar Danmark och Grönland.

Sprickan mellan EU och USA har samtidigt lett till glädje i Kreml.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar nu att “den transatlantiska alliansen är över”, rapporterar Kyiv Independent.

“Kollaps – nu är det över”

Ryska tjänstemän uppges välkomna Trumps tullhot mot Frankrike, Danmark, Sverige och flera andra länder.

Kremls ekonomiska förhandlare Kirill Dmitriev menar att draget signalerar en “kollaps” inom den transatlantiska alliansen.

– Den transatlantiska alliansen är över, menar han.

Även Medvedev

En annan som glädjer sig över utvecklingen är Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev.

– USA förbereder sig på att attackera Grönland och väljer ön framför någon form av atlantisk solidaritet, framhåller Medvedev.

Läs mer: Ukrainska folkets krav: Låt oss bestämma

Senaste nytt

Den svenska regeringen har på söndagen släppt ett gemensamt uttalande tillsammans med Danmark, Finland, Frankrike, Tyskland, Nederländerna, Norge och Storbritannien.

– Vi står i full solidaritet med kungariket Danmark och det grönländska folket. Som en fortsättning på den process som inleddes förra veckan står vi redo att inleda en dialog baserad på principerna om suveränitet och territoriell integritet, vilka vi står fast bakom, framgår av meddelandet.

Kan bli stökigt

Samtidigt väntas stökigheter på världens finansiella marknader den kommande tiden.

När Donald Trump för nästan ett år sedan aviserade tullar mot majoriteten av världens länder störtdök börser i såväl USA som Europa.

Den amerikanska börsen är stängd på måndagen – men i Sverige är börsen öppen som vanligt.

Läs mer: Macron begär stenhård åtgärd mot USA – ”Bazooka”

Foto: I. Lapyrin

Text: Redaktionen