I NATT: Tonåring skyddade äldre man – blev attackerad

2023 12 30

En äldre person har blivit misshandlad under natten.

Det är under natten som polisen har varit på plats på Parkgatan i Norberg kommun i Västmanland.

Detta i samband med att två fall av misshandel har skett.

En 75-årig man har attackerats av oklar anledning, och en tonåring som klev emellan har även han utsatts för misshandel.

Slag mot ansiktet

Det ska ha rört sig om två personer som konfronterat mannen och sedan gett sig på honom.

– Polis har varit på plats i samband med en misshandel utomhus på Parkgatan i Norberg. Två okända gärningspersoner har kommit fram till målsäganden, en man i 75-årsåldern och slagit honom i ansiktet, meddelar polisen angående händelsen.

Gick emellan

Efter att ha gett sig på mannen så lämnade gärningspersonerna platsen.

Dessförinnan hade en 18-årig man gått emellan, och blivit utsatt för misshandel han med.

– En man i 18-årsåldern klev emellan och fick också motta slag och sparkar av gärningspersonerna.

Polisen har upprättat två anmälningar om misshandel, det är oklart hur skadeläget ser ut för de två männen.

Man vet ännu inte vad anledningen till attacken handlade om.

Även i Sundsvall

Under natten har även en attack skett i Sundsvall, där polisen har arbetat med ett fall av misshandel.

Det ska röra sig om oroligheter i samband med en utekväll, där flera personer har misshandlat en man.

– Polisen får information om att en misshandel ska ha skett i anslutning till ett uteställe i Sundsvall. Okända gärningsmän ska ha misshandlat en man, framhåller polisen via sin webbsida.

– Det finns ingen information om att det fanns behov av sjukvård. Polisen håller förhör och tar upp anmälan om misshandel. 

I Östersund

Samtidigt har polisen i Östersund arbetat med ett fall av misshandel.

– Polisen uppmärksammas på en misshandel på en krog i centrum. Enligt tillgängliga uppgifter misstänks två unga män ha misshandlat en tredje. Anmälan om misshandel upprättas. 

Det är oklart exakt hur skadeläget ser ut för personen som utsatts och varför det skedde.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen