Pekar ut Sveriges Radio – koppling till grova brottsligheten

2023 12 30

På Sveriges Radio finns ett soundtrack med koppling till den grova brottsligheten som skakar Sverige.

Det framhåller kammaråklagare Lisa dos Santos som nu pekar ut public serviceflaggskeppet Sveriges Radio som en källa till musik där den grova gängbrottsligheten förhärligas.

Gängkriminalitet glorifieras

2023 har varit ett mycket våldsamt år i Sverige.

– Året har innehållit de hittills värsta gängkonflikterna i Sveriges historia, framhåller kammaråklagaren i SvD.

Hon lyfter fram att de gängkriminellas livsstil glorifieras genom musikstilen gansterrap.

Kammaråklagaren poängterar att gangsterrapen ogenerat skördar förnyade framgångar trots alla fördömanden mot våldet som skakar Sverige.

Pekar ut Sveriges Radio

– På Sveriges Radios ”Din gata”, ett radioprogram för en yngre publik, kan man lyssna på flera gängkopplade rapartister – ”de senaste snackisarna”, uppger Lisa dos Santos.

Hon framhåller att det sker parallellt som relaterade mediakanaler rapporterar om att gängkrigen lockar rekordmånga ungdomar.

En av Din gatas artister sjunger om att han inte hade bytt livsstil ens om han hade fått några miljoner kronor, berättar kammaråklagaren.

Din Gata är en radiokanal inom Sveriges Radio och den presenteras på följande sätt på SR:s webbsida.

– P3 Din Gata är Sveriges Radios hiphopkanal. I vår kanal hör du den bästa hiphopen just nu.

– Välkommen till din nya favoritkanal P3 Din Gata - där hiphop bor.

På public service-kanalen

Lisa dos Santos reagerar starkt.

– Det är inte svårt att föreställa sig att den unga publiken bokstavstolkar och suktar, betonar hon i SvD och hänvisar till den extrema svenska hösten 2023 med alla mord.

– På public service-radion finns ett soundtrack, understryker kammaråklagaren.

Hon menar att ungdomars intresse för gangsterkulturen i Sverige är ett mycket stort problem.

Sveriges Radio P3

Radionalen Din Gata riktar in sig på den unga målgruppen.

– Lyssna live dygnet runt på P3 Din Gatas hemsida i appen i Sveriges Radio Play, skriver SR.

Din Gata har bland annat en morgonshow som sänds klockan 07-10, en eftermiddagssändning klockan 14-17 och diverse kvällsprogram enligt Sveriges Radios webbsida.

Text: Redaktionen


01 april 26

Trump öppnar för jättehjälp till Ryssland i kriget

2026 04 02

USA:s president Donald Trump hotar att stoppa alla vapenleveranser till Ukraina om Europa inte går med på hans krav.

Trump kräver att europeiska länder ska hjälpas USA att säkra fri passage genom Hormuzsundet – ett strategiskt viktigt sund i Persiska viken för världens olje- och gasleveranser.

Om inte Europa ställer upp hotar Trump att stoppa alla vapenleveranser, rapporterar Financial Times.

Konkret handlar det om att USA kan sluta leverera amerikanska vapen till Nato-initiativet Prioritised Ukraine requirements list (Purl). Genom initiativet samordnar europeiska länder inköp av amerikanska vapen som sedan skickas till Ukraina.

Skulle hjäpa Ryssland

Purl har varit avgörande för Ukrainas förmåga att försvara sig mot den ryska krigsmakten. Om stödet stoppas får Ryssland en stor fördel i kriget, eftersom den ukrainska försvarsförmågan skulle försvagas kraftigt. 

– Läget har varit allvarligt för Ukraina, särskilt när det gäller luftförsvaret. Man har saknat bland annat ammunition och drönare, så att ha fått tillgång till de här amerikanska systemen och ammunitionen har varit väldigt betydelsefullt, sade SVT:s Europakorrespondent Christoffer Wendick i höstas.

LÄS MER: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Sverige bidrar

Sverige deltar i initiativet och arbetar för att biståndet till Purl ska öka.

– Vi vill se mer insatser för att förbättra och öka det finansiella stödet och de militära donationerna till Ukraina, har försvarsminister Pål Jonson (M) sagt till SVT.

Sverige har bidragit till Purl vid tre tillfällen – senast den 13 februari 2026 med 100 miljoner dollar.

Totalt uppgår Sveriges stöd till Purl till 435 miljoner dollar.

– Genom vårt bidrag till Purl som ger Ukraina tillgång till prioriterad amerikansk försvarsmateriel, visar vi än en gång att vi är beredda att agera konkret för att stärka Ukrainas försvarsförmåga. Luftförsvar och ammunition är avgörande för att Ukraina ska kunna försvara sig mot Rysslands fortsatta angrepp, har försvarsminister Pål Jonson kommenterat.

LÄS OCKSÅ: DIKTATOR: ”Förbereder oss för krig” 

Foto:  Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


I NATT KAN DET SMÄLLA: Trump ska meddela hela världen

2026 04 01

Under natten till torsdagen svensk tid ska Donald Trump hålla tal.

Talet väntas dra igång klockan tre på torsdagsmorgonen svensk tid.

Enligt Vita huset kommer den amerikanska presidenten att ge en “viktig uppdatering” gällande Irankriget.

Men Donald Trump själv säger att han även kommer att uttrycka sin “avsky” över Nato under talet, rapporterar TV2 med hänvisning till Reuters.

“Avsky”

Den amerikanska presidenten har tidigare på onsdagen sagt att han “absolut” överväger att dra ut USA ur Nato.

Han säger nu att han under talet kommer att uttrycka sin “avsky” mot Nato.

Trumps kommentarer har lett till spekulationer om att USA kan vara på väg att lämna militäralliansen inom en nära förestående framtid.

“Papperstiger”

Så här lyder Donald Trumps senaste kommentarer om Nato enligt Sky News:

– Jag lät mig aldrig påverkas av Nato. Jag har alltid vetat att de är en papperstiger, och det vet Putin också, förresten.

Den amerikanska presidenten säger vidare att det är “bortom övervägning” huruvida han ser en möjlighet att lämna Nato helt och hållet.

Läs mer: Kollaps för Ryssland – tio miljarder upp i rök

“Borde tas på allvar”

Sky News Europakorrespondent Alistair Bunkall skriver att Trumps hot om att dra sig ur Nato “borde tas på mer allvar”.

– Även om han har backat från många av sina hot, anser jag att detta bör tas på större allvar, skriver Bunkall.

– Det är verkligen inte otänkbart att han nu slutligen gör det han upprepade gånger har hotat med, eller använder detta som ett tillfälle att omförhandla syftet med en allians som redan är kraftigt försvagad eftersom dess ledande medlem framhärdar i att läxa upp sina allierade offentligt.

“Svårt”

Även USA:s utrikesminister Marco Rubio har varit inne på liknande spår som presidenten i dagarna.

– Om Nato bara handlar om att vi ska försvara Europa om de blir attackerade, men att de nekar oss basrättigheter när vi behöver dem, då är det inte ett särskilt bra arrangemang. Det är svårt att förbli engagerad i något sådant, säger han till Fox News.

Läs mer: ”Ber om vapenvila” – Trump hävdar

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen