Hushåll uppmanas – så mycket ska du spara 2024

2023 12 30

Det finns flera ekonomiska fallgropar att se upp för inför det kommande året.

Precis som 2022 blev även 2023 ett kämpigt år med hög inflation och stigande räntor som tog hårt på en stor del av svenska folket.

Den tuffa ekonomin har gjort att många behövt använda sig av sparpengar för att klara av hushållskostnaderna. Under pandemin ökade sparandet generellt, och nu gäller det att börja spara igen för att skapa sig en ny buffert.

Uppmaningen kommer bland annat från vardagsekonomen Magnus Hjelmér vid ICA Banken.

– Även om det kommer många positiva signaler nu är faran inte riktigt över än. Det är viktigt att ta lite lärdom av de plötsliga kostnadsökningarna vi har sett, och att bygga på sin buffert igen när man har möjlighet, säger han till Göteborgs-Posten.

Swedbank: så mycket ska du lägga undan

På Swedbanks hemsida har storbanken tydliga direktiv om vilka rekommendationer som gäller för sparande.

Enligt banken är tumregeln att lägga undan drygt tio procent av sin lön efter skatt.

– Först och främst ska man spara ihop till en buffert. Vi brukar rekommendera en buffert på två månadslöner, säger Madelén Falkenhäll, hållbarhetsekonom på just Swedbank.

– Bor du i en villa kan du behöva en större buffert och bor du i en hyreslägenhet en lite mindre buffert.

"2-3 månadslöner"

Nordea ger samma rekommendation till sina kunder. 

Enligt banken behövs dels en trygghetsbuffert på drygt 2-3 månadslöner efter skatt om du blir sjukskriven eller arbetslös, men också en akutbuffert för oväntade utgifter som till exempel om kylskåpet går sönder.

– En akutbuffert bör ligga på omkring 10 000 – 30 000 kronor, beroende på din livssituation, understryker Nordea på sin hemsida.

Sprid inte ut sparandet

Men det är skillnad på sparande och sparande.

Claudia Wörmann, boendeekonom vid Hypoteket, framhåller att sparandet inte ska spridas ut för mycket under året. Dessutom ska man inte spara mer än vad man kan – går det inte att lägga undan pengar varje månad bör man tänka om.

– Många säger att man ska sprida ut sitt sparande, och så helt plötsligt får man inte ens ihop till bufferten. Om man inte kan spara så mycket så tycker jag att man ska bortse från det, säger Claudia Wörmann till GP.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


JUST NU: Plötsligt bakslag för Trump – besked om chocksiffror

2025 09 07

Donald Trump nås av chocksiffror.

Det har hänt mycket i USA och i världen sedan Donald Trump återvände till Vita huset för drygt åtta månader sedan.

Nu kommer siffror som visar att Trump är på väg att tappa en av sina absolut viktigaste väljargrupper – vilket kan bli en mardröm inför mellanårsvalet.

Rika vänder Trump ryggen

Donald Trumps popularitet bland väljare med hög inkomst har sjunkit dramatiskt, rapporterar Newsweek.

Stödet bland amerikaner med en årsinkomst på mer än 100 000 dollar har nu nått sin lägsta nivå under Trumps andra mandatperiod.

Nettostödet för Trump bland höginkomsttagare landar på -16 procentenheter, vilket är en minskning fån -10 i juli.

41 procent av amerikaner med en årsinkomst över 100 000 dollar säger att de godkänner Trumps sätt att sköta sitt jobb, medan hela 57 procent svarar att den underkänner presidenten, enligt undersökningen från The Economist/YouGov.

Höginkomsttagare var en viktig väljargrupp för Trump när han vann presidentvalet.

Men nu ökar alltså missnöjet inom denna grupp, vilket kan få konsekvenser i det kommande mellanårsvalet.

– Många rikare väljare kommer sannolikt att vara oroade över den potentiella effekt som Trumps mer populistiska och konfrontativa stil har på marknaderna, har Thomas Gift, grundare av University College London Centre on U.S. Politics, tidigare sagt till tidningen.

Negativa resultat – i flera mätningar

På senare tid har president Trump fått negativa resultat i flera opinionsundersökningar, inte bara när det gäller höginkomsttagare.

Andelen som ogillar Trumps prestation som president har ökat från 52 procent i april till 57 procent i juli, har brittiska The Times rapporterat.

Viktiga väljargrupper som exempelvis landsbygdsväljare har också blivit allt mindre nöjda med Trumps politik, enligt tidningen.

Trump och Republikanerna kommer att behöva stärka sitt väljarstöd inför det viktiga mellanårsvalet, som hålls i november 2026.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Bilister erbjuds pengar – för varje resa

2025 09 07

Bilister erbjuds nu pengar för bilresor.

Bristen på tillgänglig kollektivtrafik på landsbygden är ett stort problem för många.

Nu lanseras en lösning som är tänkt att råda bot på det.

Bilister erbjuds pengar för att hjälpa till.

Testar ny lösning

Det är Östgötatrafiken som genom pilotprojektet SuRuMo erbjuder en ny lösning för boende på landsbygden.

I Östgötatrafikens nya app Freelway ska bilister kunna få betalt för att ge grannen skjuts.

– Du som reser som passagerare betalar ingenting. Är du förare får du ersättning från Östgötatrafiken för varje genomförd resa, uppger Östgötatrafiken i ett uttalande.

SuRuMo är ett EU-projekt vars syfte är att försöka lösa mobilitetsproblem på landsbygden, bland annat genom att utveckla en digital plattform för olika mobilitetslösningar.

”Kommer få ersättning”

Satsningen kommer till en början att testas i tre orter: Nykil, Hannäs och Karlsby.

Bilister kommer då alltså att kunna få ersättning för varje resa då de ger grannar skjuts. Hur mycket pengar det rör sig om har inte offentliggjorts än, rapporterar DI.

Men det finns stora förhoppningar om att lösningar av det här slaget ska förbättra mobiliteten på landsbygden.

– Här kan de som har en bil till exempel lägga upp en resa de planerar och erbjuda andra plats i bilen. Det som är extra intressant i det här fallet är att den som kör dessutom kommer att kunna få ersättning för att ombesörja transporten, säger Ranko Simic, landsbygdsstrateg på Linköpings kommun, till tidningen.

En annan lösning som testas är att föräldrar ska kunna åka med skolskjutsen.

Hanteras i appen

I appen kan man dels skapa eller svara på en förfrågan om skjuts, dels lägga upp en planerad resa och erbjuda plats i bilen. Man kan även söka avgångar med kollektivtrafiken.

Inom ramen för pilotprojektet har man genomfört intervjuer, enkäter och workshops för att få en bättre bild av landsbygdens behov när det gäller mobilitet.

– Ett viktigt fokus för SuRuMo är att involvera landsbygdens invånare, lokala grupper och partners som kommuner och kollektivtrafikföretag i projektet. Detta för att kunna tillgodose lokala behov på ett så bra sätt som möjligt, skriver Östgötatrafiken på sin hemsida.

Foto: Erik Witsoe

Text: Redaktionen