Stor förändring vid Öresundsbron – pekar ut vissa fordon

2023 12 29

Det har skett en betydande förändring vid Öresundsbron.

Trafiken mellan Sverige och Danmark via Öresundsbron är fortsatt kraftig.

Bland annat har det att göra med att många danskar har åkt hit för att ta vara på den svaga svenska kronan och spara pengar genom att handla i Sverige.

Samtidigt har en förändring skett vad gäller fordonstyperna som tar sig över bron.

Nu kommer besked om att andelen så kallade “gröna fordon” som kör över bron har ökat kraftigt.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

Drygt 55 procent

Det är andelen gröna fordon, alltså fordon som är el-eller vätgas drivna, som har ökat med drygt 55 procent mellan januari och december i år.

– Tågtrafiken över bron kör fossilbränslefritt på grön el. Men vägtrafiken blev allt grönare under 2023. Andelen fordon som kör med el eller vätgas ökade med drygt 55 procent mellan januari och december 2023, meddelar Öresundsbron i ett pressmeddelande.

Har slagit rekord

Samtidigt som det skett en stor förändring vad gäller antalet gröna fordon som rör sig över bron har man även slagit trafikrekord under året.

– Totalt sett var fritidstrafiken med ØresundGO-avtal cirka 14 procent högre under 2023 jämfört med 2022, och det är främst danska ØresundGO-kunder som håller fritidstrafiken på den höga nivån. 

– Dansk fritidstrafik över Øresundsbron blev 23 procent högre jämfört med förra året, medan en minskning på 5 procent ses i den svenska fritidstrafiken under perioden.

Vill skynda på

Regeringen har tidigare aviserat att man vill påskynda utbyggnaden av laddinfrastruktur.

Detta för att se till att fler rör sig med hjälp av gröna fordon över hela Sverige.

– Det ska vara enkelt att ladda elbilar nära hemmet, men den som bor i flerbostadshus kan i dag behöva åka långt för att kunna ladda sin bil, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– För att skynda på elektrifieringen av vägtransporter behöver vi göra det lättare för fler att välja eldrivna bilar.

Är ett problem

Laddinfrastrukturen pekas ut som ett betydande problem just när det kommer till att förenkla situationen för de som kör elbilar.

Det är någonting som många länder i Europa och Nordamerika satsar på just nu.

Foto: J. Nilsson Øresundsbron

Text: Redaktionen


29okt2025

JUST NU: USA tvärvänder – häver sanktioner mot Putinvän

2025 10 29

USA häver sanktioner mot en Putinallierad.

Den senaste tiden har Trump-administrationen velat skärpa tonen mot Putin och hans allierade.

Men nu kommer beskedet att USA häver sanktionerna mot en politisk ledare som står Putin nära.

Tar bort sanktioner mot Putinvän

USA häver sanktionerna mot Milorad Dodik, en ultranationalistisk serbisk ledare i Bosnien-Hercegovina, rapporterar Politico.

Beslutet uppges komma efter att kända MAGA-profiler kritiserat sanktionerna mot den Putinvänlige Dodik.

Dodik var fram till augusti president för den serbiskdominerade entiteten Republika Srpska i Bosnien-Hercegovina. Han avsattes då en domstol anklagade honom för att ha trotsat det internationella sändebudet i landet, som övervakar att fredsavtalet (Daytonavtalet) från 1995 efterlevs.

LÄS OCKSÅ: EU-MINISTER HOTAR: ”Jämna Moskva med marken”

Sanktionerna mot Milorad Dodik infördes av Biden-administrationen 2022. USA anklagade den serbiske ultranationalisten och separatisten för att underminera Daytonavtalet samt för mygel och korruption.

Men nu hävs alltså sanktionerna – trots att Milorad Dodik även står Putin nära.

Dodik själv tackar Trump-administrationen för beslutet.

– Beslutet att häva sanktionerna är inte bara en juridisk korrigering, utan också ett moraliskt rättfärdigande av sanningen om Republika Srpska och alla de som har tjänat det med heder, kommenterar Dodik själv beslutet, enligt tidningen.

Möts av hård kritik

Flera nära allierade till Trump har förespråkat att sanktionerna mot den serbiska ultranationalisten ska hävas.

Bland dem som har varit drivande i frågan finns MAGA-influencern Laura Loomer samt Rudy Giuliani och Michael Flynn.

Demokraterna är dock mycket kritiska till beslutet att häva sanktionerna mot den Putinallierade Dodik.

– Dodik har underminerat Daytonavtalet, myst med Putin och tjänat pengar på korruption – knappast någon anledning till lättnad. Det amerikanska folket förtjänar svar, säger den demokratiska senatorn Jeanne Shaheen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk krigsförbrytare eliminerad

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar att skicka in flygvapnet

2025 10 29

USA:s president Donald Trump har tidigare beordrat soldater från nationalgardet till flera storstäder som styrs av Demokraterna.

Nationalgardet har bland annat skickats till Washington DC, Memphis och Los Angeles, där de enligt Trump bistår med att bekämpa brottsligheten.

Dessutom har presidenten hotat att utöka insatsen till andra storstäder – bland annat Chicago, Portland och New Orleans.

Nu höjer Trump insatsen ytterligare, rapporterar CBS News.

I ett uttalande till reportrar ombord på Air Force One säger presidenten att han kan skicka ”armén, flygvapnet och marinsoldater” till amerikanska städer ”om han anser att det är nödvändigt”.

– Om jag vill använda en viss lag får jag göra det enligt rutinerna, säger Trump.

Öppnar för att använda upprorslag

Enligt CBS är Trumps uttalande en ”tydlig hänvisning” till USA:s Insurrection Act, som ger presidenten befogenhet att sätta in militär för att slå tillbaka uppror eller under vissa omständigheter upprätthålla lag och ordning.

Trump kan bli den första presidenten på över 30 år som åberopar lagen.

– Jag skulle få göra vad jag vill. Men vi har valt att inte göra det för att vi klarar oss väldigt bra – vi klarar oss väldigt bra utan det. Men jag skulle få göra det och domstolarna skulle hållas utanför. Ingen skulle bli inblandad och jag skulle kunna skicka armén, flottan, flygvapnet och marinkåren. Jag kan skicka vem jag vill, säger presidenten.

LÄS MER: Trump uppmanar: Köp den här bilen

Kan runda lagen

En annan lag, Posse Comitatus Act, begränsar den amerikanska militären från att utföra inhemska brottsbekämpande åtgärder. 

Men det går att runda lagen.

– Han talar om Insurrection Act, som tillåter användning av federala militära styrkor i brottsbekämpande syfte, framhåller Geoffrey Corn, chef för Center for Military Law and Policy vid Texas Tech University School of Law, i en kommentar till CBS.

LÄS OCKSÅ: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Nato

Text: Redaktionen