Dubbla skottlossningar i samma stad – restaurang och handelsområde

2023 12 27

Två skjutningar har skett i Västerås.

I Västerås har det varit mycket oroligt på flera håll.

Två skjutningar har skett och en man i 30-årsåldern är livshotande skadad i samband med den första skjutningen.

Han vårdas nu på sjukhus och enligt Region Västmanland har han opererats akut.

Det rapporterar SVT.

Vid Pitchers

Den första skjutningen ägde rum vid restaurangen Pitchers i de centrala delarna av staden.

En person vittnar om att åtminstone fem skott avlossades och att gästerna kastade sig mot marken och flydde från restaurangen i samband med händelsen.

– Polisen får flera samtal om misstänkt skottlossning inne på en restaurang i centrala Västerås, framhåller polisen angående händelsen.

– På plats anträffas en person skadad som transporteras med ambulans till sjukhus.

Polisen utreder händelsen som försök till mord och grovt vapenbrott.

I handelsområde

Kort efter den första skjutningen fick polisen även larm om en annan skottlossning i Västerås.

Den gången rörde det sig om handelsområdet Erikslund, där flera personer ringde in.

Ingen person har hittats skadad i samband med den skjutningen och polisen utreder det som grovt vapenbrott.

– Polisen får flera samtal om misstänkt skottlossning på Erikslund i Västerås. Ingen misstänkt person har frihetsberövats.

Stort arbete

Polisen har arbetat intensivt med situationen och kontrollerat bilar på E18 med bland annat hundpatruller och drönare.

– Det är en typisk utekväll, det är juldagen och mycket folk i rörelse. Nu vet de flesta att det har skett någonting. Det pågår väldigt mycket arbete, säger polisens presstalesperson Magnus Jansson Klarin till Aftonbladet.

“Det är hemskt”

Enligt uppgifter till VLT ska uppemot 30 personer ha befunnit sig i lokalen när den första skjutningen skedde.

– Det är hemskt men man börjar bli van, skjutningar har blivit normalt och det är så stor skillnad mot hur det var för tio, femton år sedan, men jag hoppas bara att alla ska må bra, säger en person som SVT har pratat med.

Arkivfoto: Polisen Huddinge

Text: Redaktionen


Julklapp till Putin – världens största gasanläggning brinner

2025 12 26

Den ukrainska säkerhetstjänsten SBU har skickat en julhälsning till den ryska regimen i Moskva.

I ett inlägg på Telegram uppger SBU att man tillsammans med landets militär har attackerat en stor gasanläggning i Orenburg i södra Ryssland.

Anläggningen är världens största för separering av gas, vilket Reuters tidigare har rapporterat om.

En SBU-källa bekräftar uppgifterna.

– Gasanläggningen i Orenburg är världens största gaskemiska komplex och bearbetar 37,5 miljarder kubikmeter gas årligen, säger källan till Kyiv Independent.

Står i brand

Nu står den jättelika anläggningen i brand. Det visar satellitbilder från Nasas verktyg FIRMS, som övervakar och registrerar bränder i realtid.

– Attacken utlöste också en brand i rörledningen till 3U-70-enheten, som renar rågas från vätesulfid och koldioxid. Till följd av detta avbröts anläggningens drift delvis, säger SBU-källan till Kyiv Independent.

Gasanläggningen i Orenburg är belägen över 1 000 kilometer från den ukrainska gränsen. Trots avståndet är anläggningen av stor betydelse för både den ryska militären och landets ekonomi. Den har därför varit en regelbunden måltavla för ukrainska långdistansdrönare under kriget. 

Storm Shadow-robotar har slagit ner

Ukrainska styrkor har även attackerat ett oljeraffinaderi i Novosjakhtinsk i sydvästra Ryssland.

Enligt den ukrainska armén utlöste attacken explosioner vid raffinaderiet.

– Målet träffades, framhåller den ukrainska generalstaben i ett uttalande.

Vidare uppger den ukrainska militären att brittiska Storm Shadow-robotar användes i attacken mot oljeanläggningen.

LÄS MER: Nytt Gripen-besked från Ukraina 

Marknad attackerad

Samtidigt fortsätter Ryssland att attackera civila mål i Ukraina.

Under juldagen besköts en marknad i Cherson och ett bostadsområde i Tjernihiv. Minst två personer dödades och nio skadades, uppger Kyiv Independent.

LÄS OCKSÅ: Massivt rökmoln – Ryssland under attack

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Börja räkna åren” – jätteland nära kollaps

2025 12 26

– När ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

Det skriver den ryska författaren och journalisten Tatjana Rybakova i den oberoende tidningen Moscow Times.

Rybakova drar paralleller mellan Rysslands nuvarande ekonomiska situation och läget i Sovjetunionen under åren före stormaktens kollaps.  

Enligt Rybakova finns det flera tecken som tyder på att Ryssland kommer gå ett liknande öde tillmötes.

Hon pekar bland annat på:

- Svag tillväxt. BNP växte endast med 0,6 procent under tredje kvartalet 2025. Trots det använder den ryska regimen särskilda beräkningssätt för att få siffrorna att se starkare ut. På samma sätt använde Sovjet särskild statistik för att dölja stagnation.

- Tillväxten drivs nästan enbart av statliga utgifter och militärindustrin. Andra typer av investeringar pressas tillbaka samtidigt som konsumtionen minskar. 

- Den ryska regeringens budgetprognoser sträcker sig till 2042. Rybakov framhåller att prognoserna vilar på alltför optimistiska antaganden om oljepriser och skatteintäkter och drar paralleller till Sovjetunionens femårsplaner.

- Dagens låga oljepriser påminner om prisnivån innan Sovjetunionens fall. Liknande nivåer på 1980-talet bidrog till stormaktens kollaps. 

LÄS MER: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt 

Många frågor kvarstår

Parallellerna är så tydliga att Rybakova vågar fastslå att Ryssland sannolikt står inför en ekonomisk kollaps. Om den sker i närtid eller inte är däremot oklart.  

– Huruvida denna historia avslutas plötsligt och nästan oblodigt, som Sovjetunionens kollaps gjorde, eller drar ut på tiden i en lång och smärtsam process är omöjligt att veta. Historien upprepar sig inte exakt, skriver författaren och tillägger:

– Men när ekonomiska berättelser börjar låta så här bekanta är det svårt att inte börja räkna ner åren.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Domnina

Text: Redaktionen