Glädjetjut hos SD – har fått anledning att fira

2023 12 20

Sverigedemokraterna går fortsatt mycket starkt i opinionen, visar en ny mätning.

Att vara med och påverka regeringspolitiken men ändå stå utanför regeringen verkar vara ett framgångsrecept för Sverigedemokraterna.

En ny mätning från DN/Ipsos visar att partiet går starkt framåt i opinionen.

Samtidigt ser det desto mörkare ut för regeringspartierna, enligt mätningen som genomfördes den 5-17 december.

Fortsatt framåt för SD

Sverigedemokraterna skulle få 24 procent av rösterna om det vore val idag, enligt de nya siffrorna.

Det är en uppgång med tre procentenheter jämfört med samma mätning i november.

Resultatet innebär att SD får sin högsta siffra i DN/Ipsos på nästan tre år.

– SD har fördelen att de har ett stort inflytande över regeringspolitiken men de sitter inte i regeringen och kan därför fortsätta att profilera sig i sina egna frågor, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, enligt DN.

Dåliga siffror för regeringen

För de tre regeringspartierna M, KD och L ser det desto tyngre ut i mätningen.

SD är större än dessa tre partier tillsammans.

För statsminister Ulf Kristersson (M) är det extra dyster läsning.

Moderaterna får sin sämsta siffra sedan Kristersson blev partiledare.

Med 15 procent av rösterna ligger de på samma nivå som Anna Kinberg Batras bottenrekord från 2017.

För KD och L ser det också mörkt ut – båda partierna får 3 procent i mätningen och ligger därmed under riksdagsspärren.

Ett skäl till att SD går bättre än regeringspartierna är förmodligen att de inte sitter i regering, menar Ipsos expert.

– Det blir regeringen som får bära ansvaret medan SD kammar hem opinionsvinsterna, säger Nicklas Källebring.

SD populära i viktiga frågor

Tidigare mätningar har också visat att SD är mer populära än M när det gäller de frågor som är viktigast för väljarna.

I november gjorde opinionsinstitutet Indikator en mätning på uppdrag av Ekot.

Den mätningen visade bland annat att SD ligger i topp inom de frågor som väljarna rankade som viktigast: Lag och ordning samt invandring och integration.

Gap mellan blocken

I övrigt visar mätningen att Socialdemokraterna backar en procentenhet jämfört med förra mätningen men förblir största parti, medan V går framåt med en procentenhet.

Skillnaden mellan blocken är i stort sett oförändrad.

Regeringen med SD får 45 procent av väljarstödet, medan de rödgröna landar på 53 procent.

Hela mätningen

Nedan är mätningen i sin helhet i jämförelse med DN/Ipsos mätning från november.

🔴Vänsterpartiet                     9        +1
🔴Socialdemokraterna         35     -1
🟢Miljöpartiet                           4        -1
🟢Centerpartiet                       5       +1
🔵Liberalerna                            3        +-0
🔵Moderaterna                       15      -1
🔵Kristdemokraterna           3        -1
🔵Sverigedemokraterna     24     +3
 
🔴🟢 S+V+MP+C                    53    +-0  
🔵🔵 M+KD+SD+L                45    +1

 

Foto: Henrik Nyström Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen