Trendbrott för matbutiker på Sveriges landsbygd

2023 12 20

En helomvändning har skett gällande svenska matbutiker i glesbygden.

Under en längre tid har butikerna som ligger i landsbygden stängts ner i allt högre grad.

Det har varit färre butiker som har öppnats än som har stängts, vilket lett till en sämre tillgång till mataffärer på gles-och landsbygden.

Nu har dock trenden vänt, och i dagsläget öppnas fler livsmedelsbutiker på glesbygden än vad som stängts ner.

Det rapporterar Dagens Nyheter.

“Mer än ett jobb”

Det är siffror från branschorganisationen HUI Research som visar att det går att urskönja en förbättring vad gäller tillgången till mataffärer.

En ägare av en livsmedelsbutik i fjällbyn Ammarnäs som DN har pratat med är positiv över utvecklingen.

– Butiken är mer än ett jobb, det här är en livsstil, säger butiksägaren Marcus Eriksson.

Det är framtiden

Samtidigt som allt fler klarar av att bedriva verksamhet på landsbygden föreslås att så kallade hybridbutiker kan vara framtiden för servicen i glesbygden.

Hybridbutiker handlar om att ha bemanning vissa tider och obemannat andra tider.

– Det är någonting som kommer mer och mer, säger Ville Welin som är handläggare vid Region Jämtland Härjedalen till SR.

Även obemannat

Tidigare i år beslutade Ica att en ny butik skulle öppna i Ekeby i Bergslagen utanför Örebro.

Ekeby hade inte haft en livsmedelsbutik på nio år förrän Ica slog upp den nya obemannade butiken.

– Det finns ju orter nästan helt utan service som behöver en butik och jag tänkte att det här skulle kunna funka för oss, säger butikschef Edvin Danielsson till lokaltidningen Nerikes Allehanda.

Har uppmanat

Många som bor på landsbygden riktar kritik för att det inte görs tillräckligt för att de som bor glesare ska ha samma förutsättningar som de som bor i städer.

Uppmaningar har riktats mot regeringen gällande nya satsningar på landsbygden, bland annat gällande infrastruktur.

Foto: M. Ryner Axfood

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Passagerarflyg nära krocka med bombplan

2025 07 21

Ett passagerarplan var nära en förödande krock uppe i luften.

Händelsen har inträffat i USA och gäller ett plan från flygjätten Delta som var på väg mot Minot i North Dakota.

Uppe i luften tvingades piloten göra en “aggressiv manöver” för att undvika att kollidera med ett amerikanskt bombplan av typen B-52, rapporterar ABC.

"Varför varnade de inte?"

Uppgifterna kommer från piloten själv men har bekräftats av flygbolaget.

Incidenten inträffade i fredags, men har nått medierna först ett par dagar senare.

Piloten bad själv passagerarna om ursäkt för den omskakande händelsen och förklarade vad som hade hänt när planet väl landat.

– Med tanke på hans hastighet, jag vet inte hur fort de körde, men de var mycket snabbare än oss. Jag kände att det var det säkraste att svänga bakom den, säger piloten enligt en inspelning av samtalet, skriver ABC.

Så ledsen för den aggressiva manövern, den överraskade mig, det här är inte normalt alls. Jag vet inte varför de inte gav oss en förvarning, eftersom flygbasen har radar.

– Lång historia kort, det var inte roligt, men jag ber om ursäkt för det och tackar för er förståelse. Inte en rolig dag på jobbet.

LÄS MER: Jättebesked från Ryanair – blir först i hela Europa

Ärendet utreds

Exakt hur nära de två planen var att kollidera är inte känt.

– Vi undersöker för närvarande ärendet, säger en talesperson för USA:s flygvapen till ABC News.

Även SkyWest, som opererade passagerarflyget, utreder händelsen.

Passagerarplanet landade säkert i Minot efter att ha fått klartecken för inflygning av kontrolltornet.

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hånar Obama – sprider bisarr video

2025 07 21

Donald Trump har delat en fejkvideo på tidigare president Barack Obama.

Den AI-genererade videon visar hur Obama arresteras av vakter i Vita huset och sedan kastas i fängelse.

Se videon genom att scrolla längst ned i artikeln.

"Grips" av polis

Trump har publicerat videon, som härstammar från Tiktok, på sin egen sociala medieplattform Truth Social.

Det genomgående budskapet i videon är att “ingen står över lagen”.

I ett “möte” mellan Trump och Obama i Vita huset ses den senare gripas av polisen eller FBI som sätter handbojor på expresidenten.

Därefter kastas demokraten i fängelse. I videon syns Obama klädd i orange fängelsekläder medan han sitter i en cell.

I bakgrunden spelas discolåten “YMCA” med The Village People. Låten spelas ofta vid Trumps kampanjmöten och har blivit något av republikanens egen signaturmelodi.

LÄS MER: Trump kräver namnbyte – hotar stoppa avtal

Påståendet: en "kupp"

Videon publiceras samtidigt som Tulsi Gabbard, chef för den nationella underrättelsetjänsten, anklagat Obama för att ha legat bakom en “kupp” i syfte att hålla Trump borta från Vita huset.

Deras mål var att undergräva det amerikanska folkets vilja och genomföra vad som i huvudsak var en årslång kupp i syfte att försöka hindra presidenten från att uppfylla det mandat som det amerikanska folket gett honom, påstår Gabbard enligt The Independent.

Trump har delat hennes påstående 17 gånger under helgen.

LÄS MER: Obama går ut med sällsynt varning – “ett kolossalt misstag”

"Konspirationsteorier"

Gabbards påstående har av demokrater beskrivits som grundlösa.

Mark Warner, senator i Virginia, är en av demokraterna som kommenterat utspelen.

– Ytterligare ett exempel på hur chefen för den nationella underrättelsetjänsten försöker lura folk, skriver han på X och fortsätter.

– Det är tyvärr inte förvånande att Gabbard, som lovade att avpolitisera underrättelsetjänsten, återigen använder sin position som ett vapen för att förstärka presidentens konspirationsteorier om valet.

Se videon här

Klicka här för att se videon som Trump delat (länk till Truth Social).

Foto: The White House resp Gage Skidmore 

Text: Redaktionen