50-årig kvinna död i olycka

2023 12 15

En person har omkommit i en trafikolycka.

Det var tidigare under fredagen som en allvarlig olycka ägde rum i trafiken.

Det var på E6 i Tanum i Västra Götaland som flera lastbilar varit inblandade i en kraftig kollision.

Fyra personer uppgavs vara skadade i samband med olyckan, varav en kvinna allvarligt skadad.

Nu meddelar polisen att kvinnan har dött på grund av sina skador.

Flera fick klippas ut

Det var i södergående riktning på E6 som olyckan skedde och flera personer fick klippas ut ur fordonen.

– Flera personer har fått klippas ut ur lastbilarna av räddningstjänst, samtliga är förda med ambulans till sjukhus. Vägen är helt avstängd och räddningsarbetet väntas ta flera timmar, framhåller polisen.

Anhöriga underrättade

Polisen har inlett en utredning för trafikbrott med brottsrubriceringarna vållande till kroppsskada och vårdslöshet i trafik. 

Det är dock oklart exakt vad som föranlett händelsen.

Kvinnan var i 50-årsåldern och anhöriga har underrättats.

– Den kvinna i 50-årsåldern som skadades svårt i samband med trafikolyckan har dessvärre avlidit till följd av de skador hon ådrog sig i samband med trafikolyckan, anhöriga är underrättade. 

Omfattande arbete

Det har rört sig om en omfattande arbetsinsats från polisen och räddningstjänsten som bland annat använt sig av drönare för att dokumentera händelsen och få förståelse för händelseförloppet.

De andra personerna som skadades har förts till sjukhus men skadeläget är ännu oklart.

Lastbilarna har tagits i beslag för vidare undersökning.

Flera olyckor

Tidigt under fredagen har flera olyckor inträffat på olika håll runt om i landet.

I Kumla har flera fordon varit inblandade i en olycka på riksväg 51 strax norr om Kvarntorp.

– En person uppges vara allvarligt skadad och är på väg till sjukhus. Ytterligare två personer kommer att föras till sjukhus med oklara skador, meddelar polisen via sin webbsida.

Även i Laholm, Uppsala och Växjö har trafikolyckor inträffat under dagen.

Arkivfoto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Kina skickar styrkor mot amerikansk militär

2025 09 12

Kina meddelar att man skickar styrkor mot amerikansk militär.

Kina har skickat ut både fartyg och stridsflygplan på fredagen.

Det meddelar den kinesiska regimen.

De kinesiska styrkorna skickas till Taiwansundet – där amerikanska och brittiska krigsfartyg passerar.

”Provocerar”

Kina tar hjälp av både fartyg och flygplan för att övervaka krigsfartygen USS Higgins från USA och HMS Richmond från Storbritannien, som passerar i Taiwansundet.

– De provocerar fram problem, hävdar en talesperson för den kinesiska militären, rapporterar Newsweek.

Den kinesiska regimen hävdar att Taiwansundet tillhör Kina, medan Taiwan och dess västerländska allierade menar att det är internationellt vatten.

De kinesiska styrkor som nu skickas ut ska övervaka det amerikanska och det brittiska fartyget, rapporterar tidningen.

Senast förra helgen skedde en liknande incident, då kanadensiska och australiensiska fartyg passerade Taiwansundet.

LÄS OCKSÅ: TRUMP: Mitt tålamod håller på att ta slut

Storbritannien kommenterar

Från amerikansk håll har man inte kommenterat händelsen.

Storbritanniens försvarsdepartement låter dock meddela att operationen, som är ett sätt att hävda navigationsrättigheter, har gjorts "i full överensstämmelse med internationell lag och normer", rapporterar tidningen.

USA och andra västländer skickar krigsfartyg till Taiwansundet med jämna mellanrum för att visa sin styrka, stödja Taiwan och hävda rätten att passera i sundet.

Kina å sin sida hävdar att utländska krigsfartyg måste ha tillstånd från den kinesiska regimen för att få passera i Taiwansundet.

Donald Trumps administration har på senare tid försökt stabilisera relationen till Kina något när det gäller maktkampen i havet, enligt tidningen. Men trots det väljer man nu alltså att skicka krigsfartyg till Taiwansundet.

Den kinesiska regimen utövar ett hårt tryck mot Taiwan, som de anser tillhör Kina. Taiwan stöds emellertid av USA och andra västländer.

LÄS OCKSÅ: Polen markerar - Trump ifrågasätter drönarna

Foto: List of ships of the People's Liberation Army Navy 

Text: Redaktionen


STENHÅRDA KRAVET: Berätta om era pengar

2025 09 12

Nu kommer krav om att partierna ska berätta om sina pengar.

Svenska folket får veta alldeles för lite om riksdagspartiernas finansiering.

Det menar statsvetarna Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk, som är parti- och korruptionsforskare vid Göteborgs universitet.

Nu måste väljarna få veta vem som betalar partinotan, anser debattörerna.

”Skydd för demokratin”

Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk menar att Sverige ligger efter andra länder när det gäller transparens. Det är omöjligt att följa partiernas pengar och veta var de kommer ifrån, menar de i en debattartikel i DN.

– Forskningen visar gång på gång att demokratin bygger på att väljarnas förtroende är förankrat i transparens. Ett starkt skydd för demokratin kräver tydliga regler, skarpa sanktionsmöjligheter och full insyn – också i partiernas finansiering, skriver debattörerna.

När partierna och deras kampanjer delvis finansieras genom privata och ibland anonyma donationer så finns det anledning att ifrågasätta deras oberoende, menar de två statsvetarna.

– När transparensen brister uppstår misstanken att beslut inte fattas på saklig grund, utan på grund av ekonomiskt beroende, skriver Ann-Kristin Kölln och Jana Schwenk i tidningen.

LÄS OCKSÅ: EU:s vändning - ny chans för bensin- och dieselbilar

Vill se förändring

I ett betänkande som presenterades förra sommaren föreslogs en rad åtgärder, bland annat att möjligheten att ge anonyma bidrag till partier ska tas bort, skriver de.

Ett annat förslag är att förbjuda utländsk finansiering.

De två statsvetarna kräver dock mer kraftfulla åtgärder, och vill att frågan ska lyftas upp inför valet 2026.

– Beslutsfattare har nu chansen att täppa till luckorna i lagstiftningen och ta igen det demokratiska försprång som många andra länder redan har, skriver de.

Frågan har tidigare bland annat uppmärksammats i Kalla faktas granskning ”Partiernas hemliga pengar” i samband med förra valet.

Efter det har flera förändringar föreslagits för att öka kontrollen av och insynen i partiernas finansiering.

– Öppenhet och insyn är viktiga inslag i en välfungerande demokrati, har justitieminister Gunnar Strömmer (M) tidigare sagt till TV4.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Här är svenskarnas favoritglass - hela listan

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen