Polismeddelande till alla Sveriges bilister – gäller sju dagar

2023 12 11

Från och med idag, måndag 11 december, inleder polisen särskilda kontroller i trafiken.

Anledningen är att myndigheten befarar en märkbar försämring av trafiksäkerheten på Sveriges vägar kommande vecka.

I år har hittills 194 personer mist livet i trafiken. En femtedel av förarna som omkommit har haft alkohol i kroppen.

När nu adventstiden och julfirandet är igång ökar den risken ytterligare, enligt polisen.

– Att alkohol och droger är en vanlig olycksorsak är inget nytt och våra kontroller är nödvändiga för att öka trafiksäkerheten på våra vägar. Vårt mål är givetvis att alla alltid ska köra nyktra, det är det vi jobbar för, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, i ett pressmeddelande.

"Hör inte hemma i trafiken"

Veckans kontroller är den så kallade nationella trafikveckan med särskilt fokus på nykterhet.

Det är just den faktorn som särskiljer polisens arbete jämfört med andra trafiksäkerhetsveckor.

– Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat hastighet, tung trafik och bott på väg, framhåller polisen på sin hemsida.

Trafikveckan inleds alltså idag 11 december och pågår fram till och med söndag 17 december.

– Alkohol och droger hör inte hemma i trafiken. Nykter trafik är en betydande grundbult i nollvisionsarbeetet och därför mycket prioriterad., säger Maria Krafft, måldirektör på trafikverket.

Är livsfarligt

När polisen stoppar ett fordon kontrolleras både fordonet och förarens skick, vilket alltså inkluderar en nykterhetskontroll.

– Att köra onykter är att utsätta både sig själv och andra för livsfara i trafiken. Att köra med 0,4 promille ökar dödsrisken tolv gånger och kraftigt berusade löper 1300 gånger högre risk att omkomma, säger Maria Krafft.

Vädjar till allmänheten

Tidigare i år har polisen vädjat till allmänheten att inte varna andra trafikanter om poliskontroller, vilket ofta görs genom blinkningar av helljuset.

– Vill ni ha påverkade personer på våra vägar? frågade sig Polisen Stenungsund, Tjörn och Orust på Facebook i november.

– Vi har påtalat det förr men det behöver upprepas. Ni vet inte vilka det är ni möter. Många av dem som inte vill träffa polisen är väldigt uppmärksamma på signaler i trafiken såsom helljusblinkning.

0,2 promille

Visar man sig vara onykter i en poliskontroll får man ett erbjudande om kontakt med vården inom 24 timmar.

Personen får också broschyren “Aldrig mer” och om barn riskerar att fara illa görs en orosanmälan till socialtjänsten.

Gränsen för rattfylleri är 0,10 milligram alkohol per liter utandningsluft, vilket motsvarar drygt 0,2 promille i blodet.

Straffet för rattfylleri är böter eller fängelse i högst sex månader. Vid grovt brott kan det ge fängelse i högst två år.

Foto: S. Mahlke

Text: Redaktionen


17 nov 2025

JUST NU: Elen är för billig – historiskt nödåtgärd i Sverige

2025 11 17

Elen är för billig i delar av Sverige.

Det får konsekvenser.

Låga elpriser i norra delarna av landet i kombination med höga vattenflöden gör att historiska mängder vatten dumpas från kraftverken utan att bli el, rapporterar SR. Aldrig förr har så mycket vatten släppts förbi turbinerna.

Enligt Jens Berggren, energiexpert på Vattenfall, är det en ovanlig situation.

– Dessa enorma vattenmängder vi har i Sverige gör att vi ibland måste spilla vatten, alltså släppa det förbi dammarna utan att de går igenom turbinerna och därmed genererar el.

Aldrig sett liknande

Jens Berggren understryker att åtgärden handlar om en säkerhetsfråga. Den måste prioriteras, även om ett värde går förlorat när vattnet släpps förbi turbinerna.

Men samtidigt som priserna är så låga i norr stiger elpriset i södra delarna av landet. Just nu är priset 3-4 gånger högre i de två sydligaste elprisområdena, enligt SR.

Vattenfalls energiexpert menar att han aldrig varit med om något liknande tidigare under motsvarande tid på året.

– Jag tror inte att det har varit riktigt så här mycket överkapacitet. Samtidigt rinner det till nytt vatten fortfarande, det kommer ytterligare regn och det fylls hela tiden på.

LÄS MER: Svensk får 800 miljoner kronor – nytt jätteavtal

Nästa halva landets produktion

I Sverige finns omkring 2 000 vattenkraftverk. Tillsammans står de för ungefär 45 procent av landets totala energiproduktion, enligt siffror från Vattenfall.

–  Det betyder att vi kan lagra vatten i dammarna när efterfrågan är låg och släppa ut vattnet när efterfrågan är större, förklarar Vattenfall på sin hemsida och tillägger:

– Vi kan till exempel spara på vattenkraften de dagar det blåser mer och det produceras mycket vindkraft. På så sätt kan vi hålla en jämn nivå av energiproduktion i landet.

LÄS MER: Årets uppgång utraderad – valuta faller kraftigt

Foto: Tomas Ärlemo/Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


17 nov 2025

Ny hastighetsgräns föreslås på Sveriges motorvägar

2025 11 17

Hastighetsgränserna på Sveriges vägar har återkommande varit uppe för diskussion.

I somras uppmärksammade exempelvis Riksförbundet M Sverige att Trafikverket den senaste tiden sänkt hastigheten på fler platser till jämna steg, framför allt till 40, 60 80 och 100 kilometer i timmen.

Enligt konsumentföreningen har åtgärden vidtagits istället för att “investera i förbättrade vägar”. Organisationen menar att 120-vägarna, de snabbaste i landet, också är några av de säkraste.

– Där finns stora säkerhetsmarginaler och separerade körfält. Man kan förstås inte bygga vägar på det viset i hela landet, men det visar tydligt att den fysiska miljön i trafiken spelar roll, sade Jacob Sidenvall från M Sverige i somras.

Förslag i riksdagen

Nu har diskussionen om hastighetsgränserna i Sverige nått politiken.

Exempelvis kommer riksdagen att behöva ta ställning till ett nytt förslag om höjd hastighetsgräns på motorvägarna.

Detta efter att den moderata riksdagsledamoten Lars Beckman lämnat in en motion i ämnet.

I Sverige finns det på nationella vägar som E4:an där långa sträckor är en maxhastighet på 80 km/timmen. Det är otillfredsställande för den som arbetspendlar mellan två orter dag efter dag, framhåller Lars Beckman i sin motion.

LÄS MER: Höjer hastigheten till 150 km/h – först i hela EU

Vill se 140 km/h

Enligt ledamoten finns det “ingen anledning att ha en lägre hastighet än nödvändigt”. Enligt förslaget skulle det till och med kunna gälla 140 kilometer i timmen på flera vägar – 20 kilometer mer än den nuvarande högsta hastigheten.

– På andra vägar som mellan Gävle och Uppsala är det en maxhastighet på 120 kilometer i timmen där det skulle kunna vara en högre hastighet då vägen är fyrfilig. I många andra länder är maxhastigheten 130 eller 140 kilometer i timmen där det är möjligt med anledning av vägens beskaffenhet, menar Lars Beckman och avslutar:

– Det vore rimligt att hastigheterna höjs generellt på det statliga vägnätet.

Tidigare har det även föreslagits en sänkt hastighetsgräns på en del av E6 som går genom Göteborg. Det var Centerpartiet som stod bakom förslaget.

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: Kävlinge kommun

Text: Redaktionen